Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skóra, rana i hemostaza, czyli do wesela się zagoi
Epidermalne komórki macierzyste stanowią około 7% komórek warstwy podstawnej naskórka. Warunkują ciągłą wymianę keratynocytów i odnowę naskórka. Pełnią znaczącą rolę w procesie gojenia się ran. O ich znaczeniu w regeneracji skóry opowie główny technolog firmy Laboratorium Kosmetycznego Ava.

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie gwarantuje wewnętrzną homeostazę. Dwie główne warstwy skóry to naskórek i skóra właściwa.

 

BUDOWA SKÓRY

 

  1. Komórki nerwowe
  2. Naczynia krwionośne
  3. Gruczoł łojowy
  4. Mieszek włosowy
  5. Włos
  6. Mięsie przywłosowy
  7. Brodawka włosa
  8. Gruczoł potowy

 

 

 

 

 

Pojęcie rana pochodzi od łacińskiego słowa vulnus i oznacza  naruszenie naturalnej ciągłości struktury skóry. Proces gojenie się rany jest kompleksowy i dynamiczny. Zmierza do przywrócenia anatomicznej ciągłości funkcjonalności skóry. Za proces gojenia się ran odpowiada rozwój filogenetyczny człowieka (filogeneza zajmuje się badaniem drogi rozwojowej). W organizmie zachodzą wówczas różne reakcje chemiczne i fizyczne, a cały proces można podzielić na następujące etapy:

 Faza zapalna  (hemostaza i stan zapalny)

 Faza rozrostu  (ziarninowanie, zmniejszanie się rany i epitelializacja)

 Faza remodelowania  (dojrzewanie i kształtowanie się tkanki kolagenowej

W efektywnym gojeniu bierze udział płytkowy czynnik wzrostu (PDGF). Wpływa on na przyciąganie do rany neutrofilii i monocytów z krwi oraz fibroblastów z otoczenia rany. W ten sposób zostaje  rozpoczęty krótki proces zapalny. Następnie występuje faza proliferacji komórkowej. Fibroblasty pobudzone przez PDGF i inne czynniki wzrostowe rozrastają się, zostaje wyprodukowana macierz zewnątrzkomórkową (ECM), niezbędna do migracji keratynocytów z brzegów rany, epitelializacji powierzchni rany oraz tworzenia blizny.

{page_break}

W stanie fizjologicznym za odnowę naskórka odpowiedzialne są komórki macierzyste umiejscowione wyłącznie w warstwie podstawnej naskórka. - Po uszkodzeniu skóry, w jej regeneracji biorą udział zarówno komórki macierzyste warstwy podstawnej naskórka, jak i regionu wybrzuszenia mieszka włosowego. Na obrzeżach rany obserwuje się zwiększoną ilość białek charakterystycznych dla komórek macierzystych wybrzuszenia mieszka włosowego, które migrują, proliferują, a następnie różnicują się w dojrzałe keratynocyty- tłumaczy Monika Krzyżostan, główny technolog Laboratorium Kosmetycznego Ava.

Źródła

http://czasopisma.viamedica.pl/apm/article/viewFile/29593/24347

http://pspe.pl/files/pliki_old/Zeszyt_VII.pdf

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter