Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wstydliwe badanie ratujące życie
Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 100% szans na wyleczenie. Rozwija się on przez lata nie dając czasem zupełnie żadnych objawów. Konieczne jest więc regularne wykonywanie badań diagnostycznych, które służą jego wykryciu. Najlepszą metoda jest tu kolonoskopia.

 

Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn (10%) i drugim u kobiet (9%). Większość przypadków jest rozpoznawana u pacjentów powyżej 50. roku życia (94%). Nowotwory jelita grubego są odpowiedzialne na świecie za 8% zgonów nowotworowych, co stanowi czwartą najczęstszą nowotworową przyczynę zgonu na świecie.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe, które umożliwia obejrzenie błony śluzowej jelita grubego. W trakcie badania można również pobrać wycinki do badania histopatologicznego oraz usunąć niektóre zmiany patologiczne jelita. Metoda polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem.

Jak należy przygotować się do badania?

Należy pamiętać o tym, że bez dokładnego zastosowania się do zaleceń lekarza przed kolonoskopią nie uda się jej przeprowadzić, co poskutkuje przesunięciem terminu jej wykonania. Przed badaniem jelito grube musi być bezwzględnie oczyszczone ze stolca. W tym celu stosuje się odpowiednio wcześniej dietę płynną, zażywa środki przeczyszczające, preparaty rozpuszczalne w wodzie oczyszczające jelito (np. Fortrans, Eziclen), stosuje lewatywy. 

Kolonoskopię wykonuje się zwykle po podaniu dożylnych środków uspokajających i przeciwbólowych. Stąd też ważna pomoc kogoś bliskiego przy odbiorze ze szpitala. Sama w sobie nie jest bolesna, choć na pewno krępująca. W czasie badania pacjent leży na boku w specjalnym ubraniu. Badanie kolonoskopii z reguły trwa od 15 do 40 minut.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Pierwsze objawy raka jelita grubego często umykają uwadze pacjenta, ponieważ są bardzo niespecyficzne i w większości przypadków przypominają powszechne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jest jednak szereg objawów, które powinny wzbudzić niepokój. Do wizyty u lekarza powinny skłonić szybka utrata masy ciała, krew w stolcu lub obecność krwi utajonej w kale, brak apetytu, bóle w dolnej części brzucha, problemy z wypróżnianiem, przewlekłe zaparcia lub biegunki.

Kolonoskopia to nie tylko zabieg diagnostyczny, umożliwia ona również wykonanie konkretnych zabiegów np. usuwanie ciał obcych, poszerzenie zwężeń, usunięcie polipów czy hamowanie krwawienia z owrzodzeń i guzów.

Niebagatelna rola kolonoskopii leży w profilaktyce, rozpoznaniu i kontroli postępów leczenia raka jelita grubego. Na badania profilaktyczne zapraszane są wszystkie osoby nie wykazujące powyższych objawów. Szybkie wykrycie nieprawidłowości znacznie ogranicza umieralność z powodu nowotworu.

Każdego roku chorobę rozpoznaje się u 16 tys. Polaków (11 tys. co roku umiera z tego powodu). Od 2012 roku wysyłane są zaproszenia na bezpłatne badanie. Zaproszenie jest imienne i nie może być przekazane innej osobie. Zawiera proponowaną datę badania, ale zawsze istnieje możliwość zmiany terminu. Kolonoskopia powinna być wykonana pomiędzy 54. a 64. rokiem życia.

Źródła

http://bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=408&page=19

 

http://www.gastromed.info/ru/badania-endoskopowe/kolonoskopia.html

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/kolonoskopia-przebieg-badania-i-przygotowanie-do-kolonoskopii_40197.html

 

http://szpitalskawina.pl/zabiegi-operacyjne/pracownia-endoskopii-przewodu-pokarmowego/kolonoskopia

 

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17750891,Kolonoskopia__czy_zagladanie_do_jelita_boli__kto_powinien.html

 

http://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jelita-grubego/

 

http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-jelita-grubego-c18-21/

KOMENTARZE
Newsletter