Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak zmieni się Dolina Krzemowa?
Dolinę Krzemową w najbliższym czasie czeka potężny rozwój sektora biotechnologii, to właśnie na tym obszarze miejsca w pierwszej czołówce zajmą przedsiębiorstwa z dziedziny life science. G. Steven Burrill – założyciel i prezes Burrill & Company w czasie targów Bioforum wypowiedział się na temat rozwoju sektora biotechnologii w Dolinie Krzemowej.

Dolina Krzemowa (Silicon Valley) to najsłynniejszy obszar związany z rozwojem przemysłu high – tech. Znajduje się w  północnej Kalifornii.  W przeszłości stanowił on wyłącznie tereny rolnicze. W San Jose – głównym mieście Silicon Valley prężnie rozwijał się przede wszystkim przemysł usługowy, maszynowy i spożywczy.  W trakcie II Wojny Światowej na tym terenie na prośbę armii Stanów Zjednoczonych zostały zainicjowane badania nad włączeniem elektroniki do przemysłu zbrojeniowego. Następnie zajęto się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi  –  zaczęto produkować półprzewodniki oparte na krzemie. Obecnie mieści się tutaj ponad 6 tys. różnych korporacji skupionych głównie na kreowaniu nowoczesnych technologii . Dolina Krzemowa związana jest przede wszystkim z mediami społecznościowymi, biotechnologią oraz technologiami medycznymi.
Na tegorocznych targach BioForum Steven Burrill wspomniał, że obecnie produkcja nowych technologii związana jest w większym stopniu z mediami społecznościowymi oraz technologią mającą zastosowanie w opiece zdrowotnej. Bay Area położona w San Francisco to kolebka biotechnologii. Burrill wylicza, że mieści się tam trzy razy więcej firm biotechnologicznych niż w Bostonie, a nawet sześciokrotnie więcej niż w San Diego. Obszar ten z pewnością pozostanie stolicą biotechnologii, nawet pomimo faktu, że w innych częściach globu znajdują się podobne ośrodki. Obecnie położenie geograficzne nie jest tak istotne jak w przeszłości. Dzięki Internetowi nie ma znaczenia, w której części świata się znajdujemy, wszędzie mamy takie same możliwości jak w Bay Area, dlatego Steven Burrill prognozuje, że nie tylko na tym obszarze w najbliższym czasie doświadczymy  rozwoju na skalę globalną sektora gospodarki, którym jest biotechnologia. Na przestrzeni kolejnych 25-ciu lat będziemy świadkami olbrzymiej transformacji świata farmaceutycznego, czeka nas niezliczona ilość innowacji, a większość z nich będzie miała miejsce w małych firmach. Podstawowa opieka zdrowotna zostanie udzielona  za pomocą telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych, będziemy w stanie przewidzieć jakie choroby mogą na zagrozić w przyszłości. Społeczeństwo stanie się bardziej świadome w dziedzinie opieki zdrowotnej, będzie płaciło za technologie, których celem jest uchronienie ich przed wieloma chorobami. Zmiany na lepsze, z pewnością nie będą należały do najłatwiejszych, gdyż wymagają one zaakceptowania przez społeczeństwo na całym świecie. Jedno jest pewne –  sektor biotechnologiczny z pewnością czeka dalszy ogromny rozwój, który zadziwi świat.

           

 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter