Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Contract Research Organizations i ich słowacki przedstawiciel-firma Hameln RDS
Podczas BioForum 2015 mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat tego jak działa słowacki sektor biotechnologiczny. Poznaliśmy firmę Hameln RDS, której przedstawiciel Patrik Kusnir opowiedział nam zarówno o samym przedsiębiorstwie, jak i ogólnych zasadach działania Contract Research Organizations, do których należy Hameln RDS.

Idea istnienia organizacji prowadzących badania (Conract Research Organizations) opiera się na zapewnieniu wsparcia przedsiębiorstwom poprzez zewnętrzne instytucje. Firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne, jak i produkujące sprzęt medyczny w jej wyniku mają zapewniane takie usługi jak:

  • Synteza produktu
  • Podpisywanie kontraktów
  • Badania przedkliniczne
  • Badania kliniczne
  • Wsparcie przy rejestracji produktów
  • Wsparcie przy procesach produkcji
  • Prace laboratoryjne zgodne z wytycznymi Dobrej Praktyki Laboratoryjnej
  • Wsparcie rynkowe

Podczas tegorocznej edycji Bioforum mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością firmy Hameln RDS, która to zapewnia takie usługi na terenie Słowacji. Jej przedstawiciel Patrik Kusnir opowiedział nam o tym, czym zajmuje się na co dzień , jak i o swoich wrażeniach z konferencji.

Działalność firm Contract Research Organization jest bardzo istotna dla większości przedsiębiorstw farmaceutycznych i biotechnologicznych. Zapewnia im ona naprawdę dużą ilość świadczeń. Zasada działania jest bardzo prosta-w momencie w którym klient chce rozwinąć dany produkt  i wprowadzić go na rynek to rolą Conract Research Organization jest, by mu w tym pomóc. I to na wielu polach. Contract Research Organization zajmuje się głównie projektem rozwoju danego produktu i usługami analitycznymi, ale także usługami typowo biotechnologicznymi, jak i toksykologicznymi. Wszystko jest oczywiście oparte na wzajemnej zgodzie obu stron. Niezwykle ważne jest uwzględnienie umowy poufności. Trzeba także dokładnie zdefiniować wszystkie prace, które mają być wykonane w ramach współpracy obu przedsiębiorstw- tłumaczy Patrik Kusnir.

 

Zapytany o wrażenia z Bioforum 2015 Patrik Kusnir przyznaje:

-Przyjechaliśmy tutaj, by zdobyć nową wiedzę odnośnie funkcjonowania przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego. Jednocześnie, co dość oczywiste, chcieliśmy zaprezentować naszą firmę- pozyskać nowych, potencjalnych klientów, a także pochwalić tym, co zrobiliśmy do tej pory. 

 

Patrik Kusnir podkreśla, że słowacki sektor biotechnologiczny może się naprawdę wiele nauczyć od tego w Polsce. Jak przyznaje:

- Jest tu naprawdę dużo biotechnologicznych firm, które nie tylko rozwijają nowatorskie molekuły, prezentują nowe, nieznane nam dotąd podejście do przemysłu biotechnologicznego, czy też wdrażają rozwiązania, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej. To dla nas bardzo interesujące i zarazem inspirujące. Podobnie jeśli chodzi o samą ideę Bioforum - mam nadzieję,że na Słowacji istnieje jakikolwiek potencjał, by zorganizować podobne wydarzenie i kiedyś będziemy mieli okazję, by wykorzystać zdobytą tu wiedzę i doświadczenie.

 

Natalia Martuzalska

KOMENTARZE
Newsletter