Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych ośrodkiem testowym Ultimakera dla branży medycznej
Ultimaker to jeden z dwóch największych producentów drukarek 3D na świecie. Firma jest znana z tego, że cały czas podąża za trendami i udoskonala swoje produkty. Jest to możliwe dzięki współpracy z ośrodkami, które wykorzystują druk 3D w swojej codziennej pracy. Jak to wygląda w praktyce? Ultimaker wybiera firmę, która wyróżnia się na tle konkretnej branży i oferuje jej testowanie swoich najnowszych urządzeń w zamian za fachową recenzję sprzętu i wykonanych wydruków.

 

 

W wyniku współpracy właściciela dwóch największych portali branżowych zajmujących się technologią druku 3D w Polsce – CD3D Sp. z o.o. oraz firmy get3D - autoryzowanego dystrybutora produktów Ultimaker na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, jako ośrodek testowy wybrano łódzką Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych z Bionanoparku.

Pracownia zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem implantów medycznych, które dopasowane są do struktur anatomicznych konkretnego pacjenta oraz drukowaniem w technologii 3D fizycznych modeli anatomicznych, które służą do zaplanowania zabiegu operacyjnego lub do formowania implantów z odpowiedniego materiału. W kontekście branży medycznej jest to więc idealny partner dla Ultimakera.

W różnych technologiach druku 3D modele wykonywane są z użyciem dwóch materiałów: właściwego materiału budulcowego i materiału podporowego, który najczęściej zostaje usunięty mechanicznie po zakończonej pracy, ponieważ jego zadaniem jest utrzymanie modelu w pożądanej pozycji w trakcie wydruku.

Urządzenie przekazane Pracowni to model Ultimaker 3. Najistotniejszą zastosowaną w nim nowością są dwie głowice drukujące, które umożliwiają pracę z dwoma materiałami jednocześnie – z materiałem budulcowym oraz wodorozpuszczalnym materiałem podporowym. Oznacza to, że materiał podporowy wykorzystywany przez drukarkę 3D Ultimaker 3 ulega degradacji w kontakcie z wodą – w ten sposób oszczędza się czas, konieczny dotychczas do mechanicznego usuwania tego materiału. Co ważniejsze, to rozwiązanie umożliwia także budowanie bardziej skomplikowanych obiektów, między innymi struktur charakterystycznych dla tkanki kostnej.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych korzysta z technologii oferowanej przez firmę Ultimaker w pierwszych etapach projektowania zindywidualizowanych implantów, dla których wymagana jest stała konsultacja z chirurgami. Podczas tego procesu tworzy się prototypy implantów oraz odpowiednie modele anatomiczne, które są oceniane przez zespół chirurgiczny i na podstawie ich spostrzeżeń dokonuje się wielu zmian i usprawnień. Ostateczne implanty tworzone są z wykorzystaniem druku 3D lub wielosiowych obrabiarek CNC. Implanty, które mogą być użyte podczas zabiegu, wykonywane są z certyfikowanego, biozgodnego materiału technologią PolyJet, która jest dokładniejsza, ale tym samym znacznie droższa.

Jeżeli jesteście zainteresowani także innymi obszarami działalności łódzkiego Bionanoparku koniecznie obejrzyjcie ten film! 

KOMENTARZE
Newsletter