Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Superimplant pomoże przejrzeć na oczy
Pod koniec kwietnia Amerykańska Agencja do Spraw Leków i Żywności zatwierdziła supernowoczesny implant rogówki, który posłuży pacjentom cierpiącym na prezbiopię – inaczej starczowzroczność. To strzał w dziesiątkę, bo problem dotyka... 100% populacji.

Urządzenie zwane wkładką Kamra jest pierwszym tego typu implantem umieszczanym na rogówce oka mogącym korygować problem starczowzroczności. Wkładka jest przeznaczona dla pacjentów w wieku od 45 do 60 lat mających problemy z ostrym widzeniem przedmiotów z bliska, czytaniem książek, gazet pisanych drobnym drukiem i potrzebują okularów do czytania z 1- 2,5 dioptrii.

Badania dowodzą skuteczności implantu u blisko 85% pacjentów z 478 probantów. Urządzenie działa poprzez korekcję skupiania promieni świetlnych we wnętrzu oka, a dokładniej zmniejsza ilość światła padającego na siatkówkę obrzeżami źrenicy. W ten sposób wkładka Kamra eliminuje te promienie, które soczewka osoby z prezbiobią nie jest w stanie poprawnie zogniskować.

Implant ma postać cienkiego, elastycznego krążka o średnicy 3,8 mm z 1,6-milimetrowym  otworem w środku. Cała procedura założenia wkładki zajmuje mniej niż 15 minut! To prawdziwa rewolucja w okulistyce, która pozwoli w przyszłości wyeliminować okulary dla tych, którzy nie chcą ich  nosić. Zabieg na Wyspach jest już wykonywany i kosztuje około 5 tys. funtów. 

Prezbiopia to naturalna ewolucja narządu wzroku. To nie choroba czy tymczasowa dolegliwość i nie można jej wyleczyć czy uniknąć. Z upływem lat zdolność oka do akomodacji słabnie, co jest wpisane w fizjologię człowieka. Problem staje się uciążliwy wtedy, gdy... mamy za krótkie ręce aby oddalić wystarczająco oglądaną rzecz. Stąd też inna nazwa prezbiopii: choroba zbyt krótkich rąk.

Dotychczas podstawowym rozwiązaniem problemu były naturalnie okulary do czytania lub bardziej zaawansowane soczewki progresywne. Umożliwiają one komfortowe widzenie na każdą odległość. Rozwiązanie stanowi również zabieg chirurgiczny LASIK lub CK (keratoplastyka przewodzeniowa). 

 

Na filmie można zobaczyć zabieg zakładania wkładki Kamra.

 

 

Źródła

 

http://www.pharmacytimes.com/product-news/FDA-Approves-Corneal-Implant-for-Presbyopia

http://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-prezbiopia

KOMENTARZE
Newsletter