Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
16 kwietnia w Warszawie odbył się finał piątej polskiej edycji FameLab – międzynarodowego konkursu dla popularyzatorów nauki. Zwyciężczynią konkursu została lek. Karolina Nowak. Jej wystąpienie zatytułowane „Słuchaj uchem, a nie brzuchem” odnosiło się do dźwięków przenoszonych przez powietrze ze środowiska zewnętrznego do płodu w łonie matki oraz podważało zasadność „mówienia do brzucha”. Po ogłoszeniu wyników konkursu w internecie zrobiło się jednak gorąco. Czy istnieją naukowe dowody na poparcie wygłoszonej tezy?

 

FameLab to międzynarodowy konkurs popularyzatorski, w którym uczestnicy pretendujący do tytułu „rzecznika nauki” mają 3 minuty na zainteresowanie jury i słuchaczy tematyką swoich badań. Zwycięzcy lokalnych konkurencji spotkają się na międzynarodowym finale w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, gdzie 12 lat temu narodziła się idea konkursu. Finał piątej polskiej edycji konkursu odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Spośród dziesięciu wystąpień, jury nagrodziło to zatytułowane „Słuchaj uchem, a nie brzuchem” autorstwa lek. Karoliny Nowak. Oryginalne wystąpienie dostępne jest poniżej:

Na koniec prezentacji laureatka zaprezentowała urządzenie "prenatalny komunikator", który stworzyła wraz z mężem dr inż. Łukaszem Nowakiem, także finalistą konkursu. Po ogłoszeniu wyników ukazał się szereg doniesień prasowych, m. in. wywiad, którego Państwo Nowak udzielili Gazecie Wyborczej. Niedługo potem Internet zawrzał od dyskusji, w której ważny głos zabrali „Kulturalni Biotechnolodzy”. Oto apel, który skierowali zarówno do laureatki konkursu, jak i do Centrum Nauki Kopernik oraz FameLab Poland:

 

„Zwyciężczyni FameLab Pani Karolina Nowak mówi, że płód w łonie matki nie słyszy dźwięków z zewnątrz, przenoszonych przez powietrze (muzyki, głosu ojca itd.). My mówimy: Sprawdzam! Dziesiątki badań naukowych prowadzonych przez ostatnie 40 lat mówią co innego. Jakie NAUKOWE dowody na poparcie swojej tezy ma pani Karolina Nowak?”

 

Artykuł „O rzetelności w popularyzacji nauki – komentarz po finale konkursu FameLab 2016” na stronie projektu Kulturalna Biotechnologia (do którego przeczytania zachęcamy!) przytacza dotychczasowe doniesienia prasowe na temat zwycięskiej prezentacji oraz zawiera obszerny opis zajmowanego stanowiska. „Kulturalni” w szczególności apelują o odniesienie się do wypowiedzi autorki: „Czy jest zatem sens mówić do brzucha ciężarnej? Nie! Czy jest sens puszczać nienarodzonemu dziecku muzykę z głośnika? Nie!”. W artykule przedstawiono także wybrane prace naukowe opublikowane w recenzowanych międzynarodowych czasopismach, podejmujące tematykę docierania bodźców dźwiękowych do płodu w łonie matek, których metodologia – zdaniem „Kulturalnych”- została przez Panią Nowak podważona.

 

Pani Karolina Nowak odniosła się do postawionego pytania w kilku komentarzach pod cytowanym artykułem. Głos w dyskusji zabrali także m. in. dr Krzysztof Sozański z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz dr hab. Ewa Haman z Zakładu Psycholingwistyki Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do śledzenia dyskusji, w której wciąż przybywa kolejnych komentarzy:

https://kulturalnabiotechnologia.wordpress.com/2016/04/19/komentarz-po-finale-konkursu-famelab-2016-czyli-o-rzetelnosci-w-popularyzacji-nauki/

 

Centrum Nauki Kopernik oraz FameLab Poland nie zajęły do tej pory oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

 

KOMENTARZE
Newsletter