Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cholesterol nie taki zły jak go malują
Koncerny farmaceutyczne próbują przekonać nas, że niski poziom cholesterolu jest niezbędny, by zachować zdrowie systemu sercowo-naczyniowego. Tymczasem odpowiedni jego poziom, i to wcale nie najniższy, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek.

Cholesterol jest obwiniany za większość chorób układu krążenia i trudno się z tym nie zgodzić. Jego zbyt wysoki poziom przyczynia się do powstawania blaszki miażdżycowej  i zmniejsza światło naczyń krwionośnych, które to w konsekwencji mogą przyczynić się do powstawania zawałów serca i udarów mózgu. Jednak to niejedyna ich przyczyna. Patogeneza i molekularne podłoże powinny być dogłębniej zbadane biorąc pod uwagę styl życia, dietę, historię rodziny i profil genetyczny.

Wysoki (wg standardów > 5,0 mmol /L) poziom cholesterolu ma co druga osoba w Europie, w krajach wysoko rozwiniętych nawet 60% populacji (zgodnie z doniesieniami WHO).

Jest on niezbędny do funkcjonowania mitochondriów i do prawidłowego rozwoju komórki, ponieważ stanowi główny składnik błon komórkowych. Cholesterol jest również potrzebny do syntezy wit. D, a ta z kolei jest niezbędna do różnicowania się komórek. Dodatkowo, jego odpowiedni poziom jest konieczny do utrzymania płynności i plastyczności błon komórkowych w celu zachowania jej właściwych funkcji, przekazywania sygnałów i jest substratem dla hormonów steroidowych.

W American Heart Journal (styczeń 2009) czytamy, że wśród około 232 tysięcy pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby wieńcowej około 60%  miało poziom HDL (high-density lipoprotein, tzw. dobry cholesterol) poniżej 39,7 mg/dl, a LDL (low-density lipoprotein, tzw. zły cholesterol) na poziomie około 105 mg/dl, które mieszczą się w ramach prawidłowego poziomu tych frakcji. Otrzymane przez zespół Sachdeva wyniki wskazują, że nie tylko wysoki poziom cholesterolu jest zaangażowany w patogenezę chorób układu sercowo-naczyniowego i lekarze powinni rozważyć więcej parametrów przy określaniu przyczyn tych chorób.

W celu obniżenia poziomu cholesterolu zagrażającego chorobą lekarze przepisują statyny. Ich sprzedaż rośnie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Do tego zwiększa się również popyt na środki spożywcze zawierające składniki obniżające poziom cholesterolu i biznes się kręci.

Statyny mogą również powodować wiele skutków ubocznych, w tym bóle mięśni, głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty i/lub biegunkę, problemy ze snem lub wręcz przeciwnie – senność,  wysypkę lub zaczerwienienia skóry, a nawet krwawienia z nosa, bóle brzucha i wzdęcia. Ponadto znacząco obniżają poziom koenzymu Q10. Większość tej substancji obecna jest w mitochondriach (komórkowych centrach energetycznych), których najwięcej jest w mięśniach. Zaburzona praca mitochondriów skutkuje zatem bólem mięśni. Ale mitochondria są obecne również w sercu, więc z jednej strony statyny chronią nasz układ sercowo-naczyniowy, z drugiej jednak mogą poważnie zaburzyć pracę serca poprzez nieprawidłowe dostarczanie energii. 

Źródła

Banach J, Sinkiewicz W. Cholesterol HDL — przyjaciel czy wróg? Kardiol Pol. 2013;71(3):290–4.

Song Y, Kenworthy AK, Sanders CR. Cholesterol as a co-solvent and a ligand for membrane proteins. Protein Sci Publ Protein Soc. 2014 Jan;23(1):1–22.

Schofield JD, France M, Ammori B, Liu Y, Soran H. High-density lipoprotein cholesterol raising: does it matter? Curr Opin Cardiol. 2013 Jul;28(4):464–74.

Van der Wulp MYM, Verkade HJ, Groen AK. Regulation of cholesterol homeostasis. Mol Cell Endocrinol. 2013 Apr 10;368(1–2):1–16.

De Nijs T, Sniderman A, de Graaf J. ApoB versus non-HDL-cholesterol: Diagnosis and cardiovascular risk management. Crit Rev Clin Lab Sci. 2013 Nov;50(6):163–71.

Cholesterol – lekarstwa, które podtrzymują chorobę [Internet]. Poczta Zdrowia. [cited 2014 Aug 18]. Available from: http://www.pocztazdrowia.pl/cholesterol-lekarstwa-ktore-podtrzymuja-chorobe/

http://www.webmd.com/cholesterol-management/side-effects-of-statin-drugs

Sachdeva A, Cannon CP, Deedwania PC, LaBresh KA, Smith SC, Dai D, et al. Lipid levels in patients hospitalized with coronary artery disease: An analysis of 136,905 hospitalizations in Get With The Guidelines. Am Heart J. 2009 Jan;157(1):111–117.e2.

As Statins Soar, Use Of Other Cholesterol Medicines Declines [Internet]. Forbes. [cited 2014 Aug 19]. Available from: http://www.forbes.com/sites/matthewherper/2013/05/29/as-statins-soar-use-of-other-cholesterol-medicines-declines/

KOMENTARZE
Newsletter