Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagroda Europejskiego Wynalazcy 2018: Internauci rozpoczynają głosowanie w kategorii „Nagroda Publiczności”
Można już głosować na kandydatów do Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2018 w kategorii „Nagroda Publiczności” (Popular Prize). Internauci mogą wskazać wynalazcę lub zespół wynalazców spośród 15 tegorocznych nominowanych. Zwycięzca zostanie ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) 7 czerwca podczas specjalnej ceremonii w Paryżu. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem aplikacji EPO Innovation TV oraz na Facebooku.

 

 

EPO co roku przyznaje Nagrodę Europejskiego Wynalazcy osobom, których wynalazki przyczyniły się do poprawy jakości życia ludzi na całym świecie. Zwycięzców tej nagrody w pięciu kategoriach – Przemysł (Industry), Badania (Research), Kraje spoza EPO (Non-EPO countries), Małe i średnie przedsiębiorstwa (Small and medium-sized enterprises) oraz Całokształt osiągnięć (Lifetime achievement) – wybiera międzynarodowe jury złożone z ekspertów w zakresie innowacji. Nagrodę Publiczności (Popular Prize) przyznają natomiast internauci.

Procedura głosowania jest prosta: do 3 czerwca każdy może oddać głos za pośrednictwem strony konkursu. Ze wszystkimi 15 finalistami oraz z ich wynalazkami można zapoznać się na stronie internetowej EPO. Głosujący wezmą udział w loterii, w której do wygrania są innowacyjne gadżety – w tym roku jest to 25 inteligentnych zapięć rowerowych I Lock IT, obsługiwanych za pomocą technologii Bluetooth. Do czasu zamknięcia głosowania jeden głos można oddawać co 24 godziny.

Tegoroczni finaliści pochodzą z 13 krajów: Brazylii, Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Holandii, Polski, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wśród nich jest sześć kobiet, z których cztery to wiodący wynalazcy, co sprawia, że jest to rekordowy rok dla kobiet-wynalazców od czasu pierwszej edycji Nagrody Europejskiego Wynalazcy w 2006 roku.

 

15 wynalazców i zespołów nominowanych do Nagrody Publiczności

W kategorii „Przemysł” finaliści Nagrody Europejskiego Wynalazcy reprezentują tak różnorodne obszary, jak półprzewodniki, zabawki czy transport. Holenderski inżynier Erik Loopstra oraz holendersko-rosyjski fizyk Vadim Banine wraz z zespołem opracowali technologię produkcji mikroprocesorów najnowszej generacji. Duński zespół, z udziałem Gaute Muncha i Erika Hansena, stworzył programowalne zestawy LEGO® do budowy robotów. Natomiast eksperci z Francji, Agnès Poulbot i Jacques Barraud†, wynaleźli samoregenerujące się opony dla samochodów ciężarowych.

W kategorii „Badania” kandydaci zajmowali się diagnostyką medyczną, biochemią i medycyną naprawczą. Dzięki pionierskim badaniom niemieckiego biofizyka Jensa Frahma, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) stało się praktyką kliniczną. Brytyjskie małżeństwo Eileen Ingham i Johna Fishera CBE opracowało z kolei „biologiczne rusztowania” poprawiające efekty medycyny naprawczej. Tymczasem polski zespół – Jacek Jemielity, Joanna Kowalska i Edward Darżynkiewicz, stworzył stabilną cząsteczkę informacyjnego RNA (mRNA), otwierając drogę do nowych metod leczenia nowotworów.

W kategorii „Kraje spoza EPO” finaliści dokonali odkryć w dziedzinie produkcji ekologicznej energii, rzeczywistości rozszerzonej i terapii chorób serca. Stephen Dewar (Kanada), Philip Watts (Stany Zjednoczone/Kanada) oraz Frank Fish (Stany Zjednoczone) opatentowali efektywne łopaty turbin wiatrowych inspirowanych wielorybami. Brazylijski wynalazca i inżynier oprogramowania Alex Kipman opracował gogle Microsoft HoloLens do rzeczywistości mieszanej (Mixed Reality), a amerykańska inżynier chemik i wynalazca Esther Sans Takeuchi udoskonaliła baterie zasilające kardiowertery-defibrylatory (ICD), urządzenia wszczepiane pacjentom z chorobami serca.

W kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa” kandydaci opracowywali prysznice oszczędzające wodę, wielozadaniowe spoiwa oraz włókna syntetyczne najnowszej generacji. Szwedzki projektant przemysłowy Mehrdad Mahdjoubi wynalazł oszczędny prysznic działający w obiegu zamkniętym, opracowany pierwotnie na potrzeby programu kosmicznego NASA. Projektant z Irlandii, Jane ní Dhulchaointigh wraz z zespołem stworzyła wielozadaniowy klej do naprawiania i dostosowywania przedmiotów życia codziennego. Natomiast niemiecki biochemik Thomas Scheibel opracował nowe włókno oparte na niezwykle mocnym, sztucznym jedwabiu pajęczym.

Wreszcie finaliści w kategorii „Całokształt osiągnięć” to: szwajcarska fizyczka Ursula Keller, która opracowała technologię ultraszybkich laserów o różnorodnym zastosowaniu przemysłowym i medycznym, francuski wynalazca i przedsiębiorca Jacques Lewiner, autor setek wynalazków, w tym alarmów przeciwpożarowych, czujników medycznych i technologii połączeń internetowych, a także pionier z Danii w zakresie energetyki wiatrowej, Henrik Stiesdal, który przyczynił się do opracowania projektu łopat turbin wiatrowych i rozwoju ekologicznej energetyki.

Szczegółowe informacje na temat Nagrody Publiczności dostępne są pod tym adresem.

Poniżej zaś film przedstawiający polskich nominowanych. Zachęcamy do głosowania!

KOMENTARZE
Newsletter