Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim – „Bo jesteśmy po to, by pomagać”.
Według raportu GUS, w skali kraju, region łódzki znajduje się na szarym końcu statystyk długości życia. Mieszkańcy umierają głównie z dwóch powodów: chorób układu krążenia i nowotworów. By sprostać potrzebom tutejszej ludności w Tomaszowie Mazowieckim powstało nowoczesne NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Czym wyróżnia się ośrodek? Zapraszamy do lektury.

 

Jak wspomniałam, region łódzki charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników zachorowań i umieralności na nowotwory. Mało tego, czas oczekiwania na leczenie jest tu stosunkowo długi, co wiąże się z poszukiwaniem pomocy w innych województwach. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby na 250 tysięcy mieszkańców przypadał co najmniej jeden aparat do radioterapii. Potrzeba budowania nowoczesnych ośrodków onkologicznych jest więc ogromna.

 

Celem grupy NU-MED jest zapewnienie pacjentom lepszej dostępności do diagnostyki radiologicznej i radioterapii. Dynamiczny rozwój przyczynił się do powstania kilku ośrodków tego typu w Polsce. Ten w Tomaszowie Mazowieckim jest wyjątkowy choćby z tego powodu, że oprócz standardowej radioterapii oferuje swoim pacjentom dostęp do chemioterapii oraz możliwość korzystania z poradni onkologicznej. Zaletą placówki są nie tylko najnowocześniejsze urządzenia medyczne czy doświadczona kadra pracowników, ale przede wszystkim zasada leczenia skojarzonego.

 

- Leczenie skojarzone w naszym ośrodku  polega na ścisłej współpracy z innymi placówkami służby zdrowia, stąd też pomysł połączenia NU-MED CDiTO ze szpitalem – Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Pomaga to w planowaniu kompleksowego leczenia, które wymaga połączenia kilku metod terapeutycznych. Przykładowo pacjent z oddziału chirurgii onkologicznej szpitala może być od razu skierowany do nas na chemio- lub radioterapię i odwrotnie. Kilka miesięcy temu prowadziliśmy w tym celu spotkania lekarzy z obu placówek pod tytułem „Poznajmy się”. Nasze wspólne działania polegają na ścisłej współpracy, a nie na konkurencji. Najważniejsze jest w końcu dobro pacjenta – podkreśla Jacek Stępnicki, rzecznik prasowy NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Od dnia otwarcia w styczniu tego roku, do placówki w Tomaszowie Mazowieckim zgłosiło się blisko 900 pacjentów. Są to głównie mieszkańcy województwa łódzkiego, chociaż sporo pacjentów pochodzi też z województwa mazowieckiego i śląskiego. Dużo osób nie wie jeszcze o istnieniu ośrodka, stąd można przewidywać, że z kolejnymi latami liczby te będą rosły.

Pacjentami zgłaszającymi się do placówki są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Różnice widać za to w rodzajach nowotworów: panie leczą się głównie na raka piersi, jajnika, szyjki i trzonu macicy, natomiast panowie: na raka płuc, prostaty i jelita grubego. W obu grupach częste są także nowotwory szyi i głowy.

Na czym polega nowoczesność ośrodka NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim?

- Przede wszystkim wyróżnia nas to, że na pierwszym miejscu jest dobro pacjenta. Naszą niepisaną zasadą jest hasło "Bo jesteśmy po to, by pomagać". Należy pod nim rozumieć szeroko zakrojoną współpracę ze specjalistami z naszego Szpitala, organizowanie akcji profilaktycznych, warsztatów dla pacjentów i ich rodzin oraz wszelkie rozwiązania umożliwiające skuteczne leczenia. Posiadamy najnowocześniejsze w tej chwili na świecie akceleratory niezbędne do naświetlania nowotworów, tomograf komputerowy, bogate zaplecze techniczne i zaawansowaną aptekę szpitalną. Nasz oddział szpitalny oferuje pacjentom 43 miejsca. Sale są trzyosobowe, wyposażone w szafy, szafki, lodówki, telewizory, łazienki. Dla chorych i ich rodzin oferujemy także wygodne sale wypoczynkowe, gdzie można miło porozmawiać, pooglądać telewizję, napić się kawy, herbaty czy poszperać w Internecie – dodaje Jacek Stępnicki.

W NU-MED CDiTO znajduje się zakład chemioterapii z 12 stanowiskami dla osób zakwalifikowanych do terapii Jednego Dnia. Leki podawane w ten sposób, czyli cytostatyki, są odpowiednio sporządzane przez wykwalifikowany personel Apteki Szpitalnej. Apteka jest wyposażona w  supernowoczesnego robota do sporządzania leków dla pacjentów onkologicznych. Diana, bo tak urządzenie się nazywa, odmierza bardzo dokładną, spersonalizowaną dawkę farmaceutyków, które następnie w ciągu kilku godzin są dostarczane na oddział konkretnemu pacjentowi. Taka automatyzacja wyręcza farmaceutów z części ich pracy, minimalizuje ich narażenie na kontakt z cytostatykiem oraz w zasadzie wyklucza możliwość popełnienia błędów wynikających ze zmęczenia personelu, niewłaściwego pakowania czy transportu.

Radioterapia to jedna z metod leczenia raka, ale jest również stosowana w terapii chorób nienowotworowych jeżeli inne metody (farmakoterapia, fizjoterapia) po prostu zawodzą. Skuteczność leczenia promieniami jonizującymi schorzeń takich jak: łokieć tenisisty, golfisty, choroba Gravesa-Basedowa, ostrogi piętowe i inne jest naprawdę duża.

- W naszej placówce mieliśmy okazję gościć kilku pacjentów nieonkologicznych, którym zaproponowaliśmy  radioterapię. O możliwości leczenia niektórych schorzeń nieonkologicznych informujemy lekarzy rodzinnych, podczas organizowanych konferencji. Dla wielu z nich ta informacja to nowość. Tymczasem nasi lekarze mają za sobą bogate doświadczenie w tym zakresie i - jak mówią - leczenie niewielką dawką promieniowania jonizującego, daje dużą skuteczność i w krótkim czasie przynosi ulgę pacjentowi. – zaznacza Jacek Stępnicki.

Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o działalności związanej z misją profilaktyczną i edukacyjną ośrodka w Tomaszowie Mazowieckim. W ciągu kilku miesięcy udało się zorganizować szereg akcji angażujących młodzież szkolną, osoby starsze, chore i zdrowe. Wszystko po to by zwiększyć świadomość o nowotworach, nie bać się badań oraz nauczyć rozmawiać z osobami chorymi. Warto wspomnieć o zorganizowanej kilka razy zbiórce krwi, bezpłatnych badaniach mammograficznych, obchodach Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem (lista osób chętnych zapełniła się w dosłownie kilka godzin od ogłoszenia akcji), spotkaniach z organizacjami Seniorów, włączeniu się w działania przeciw dopalaczom czy organizowaniu wraz z Fundacją „Piękniejsze Życie” warsztatów perukarsko-kosmetycznych dla pacjentów. 

A jakie inicjatywy będą podjęte w przyszłości?

- Planujemy powtórzenie akcji cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem w tym roku np. badań diagnostycznych pod kątem czerniaka i innych zmian skórnych kwalifikujących się do dalszego leczenia. Powtórzymy zapewne uruchomienie, wraz z delegatami NFZ, punktu ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Rejestracja zdalna w systemie, np. poprzez komputer domowy, jest możliwa, ale i tak wymaga wizyty w NFZ, w celu weryfikacji danych. Punkt mobilny NFZ taką weryfikację przeprowadza na miejscu. Za pierwszym razem zgłosiło się do nas około 35 osób, za drugim – już 90. Myślimy o stworzeniu warsztatów z zakresu psychoonkologii dla pacjentów, ich rodzin, może młodzieży szkolnej oraz możliwości spotkań z osobami znanymi, będącymi swojego rodzaju autorytetami w różnych dziedzinach, które zmagały się z chorobą nowotworową i chcą się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi. Podkreślam, że te działania mają na celu realizację założenia prowadzenia otwartego ośrodka. Zapraszamy do nas inne organizacje z inicjatywą. Sami proponujemy ciekawe rozwiązania. Hasło "Bo jesteśmy po to, by pomagać" to nie pusty slogan. Przykładowo wśród pracowników zrobiliśmy zbiórkę darów dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska. Włączamy się w "Szlachetną Paczkę" - będziemy organizować zbiórkę, by pomóc jednej z wytypowanych rodzin – dodaje Rzecznik Prasowy Centrum.

Podsumowując, placówek takich jak ta w Tomaszowie Mazowieckim jest ciągle za mało. Liczba zachorowań na raka, w związku ze skażeniem środowiska, trybem życia, nieodłącznym stresem, wciąż rośnie i będzie rosła. Na mapie Polski istnieją nadal czarne punkty, gdzie dostęp do terapii jest utrudniony. Wiele osób zgłasza się na badania i  rozpoczyna leczenie zbyt późno. Może gdyby w pewnych regionach było więcej akcji profilaktycznych zachęcających do zainteresowania się swoim zdrowiem statystyki wyglądały by znacznie lepiej...

 

Reportaż TVP "Oswoić nowotwór" zrealizowany w październiku 2015 r. w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim:

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter