Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Balon żołądkowy zatwierdzony w terapii otyłości
Z końcem lipca Amerykańska Agencja do Spraw Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła stosowanie balonu żołądkowego jako alternatywną formę terapii dla osób otyłych. Balonik ma pomóc schudnąć otyłym pacjentom z pominięciem metod chirurgii inwazyjnej.

 

Balon jest umieszczany w żołądku pacjenta metodą endoskopową przez usta, którą uważa się za małoinwazyjną. Po „zainstalowaniu” w miejscu docelowym daje on pozorne uczucie sytości. Następnie sprzęt napełnia się sterylnym płynem, wykorzystując cewnik, który ostatecznie usuwany jest pod koniec całej procedury. Balon napełnia się zazwyczaj do objętości około 400—700 ml. Pełny jest zbyt duży, aby przemieścić się poza żołądek i bezpiecznie ogranicza jego objętość. Anatomia żołądka po usunięciu balonika nie ulega zmianie. Sama procedura jest bezpieczną opcją i trwa mniej niż 30 minut. Pacjent podczas zabiegu jest pod wpływem łagodnych środków sedatywnych.

Dodatkowo osoby poddane procedurze powinni zostać pouczeni o konieczności modyfikacji swojej diety oraz wprowadzeniu odpowiedniej do swojego stanu zdrowia aktywności fizycznej, co pozwoli na szybszą utratę zbędnych kilogramów. Po upływie sześciu miesięcy urządzenie jest bezpiecznie usuwane z ustroju.

Badania kliniczne objęły 326 pacjentów w wieku od 22 do 60 lat. U 187 osób zastosowano metodę balonikową i w rezultacie stracili oni na wadze w ciągu pół roku średnio 14 funtów w porównaniu z pozostałymi uczestnikami, których spadek wagi wyniósł średnio 7 funtów. Pacjenci naturalnie mogą odczuwać skutki uboczne zabiegu. Są to zwykle bóle głowy, mięśni i nudności. Sam sprzęt może powodować wymioty, bóle brzucha a nawet wrzody żołądka. Narząd musi się przyzwyczaić do balonu, ale zanim to nastąpi - mocno pracuje chcąc strawić lub wyrzucić „intruza”. Zalecane w tym okresie leki są w stanie przynieść pewną ulgę w dolegliwościach. Po okresie „walki” nadmierne skurcze żołądka ustępują i pojawia się pożądany efekt.

Taka forma terapii jest dedykowana tym osobom, których indeks masy ciała waha się pomiędzy 30-40 i próby zrzucenia zbędnych kilogramów za pomocą diety i ćwiczeń nie przyniosły wyraźnych rezultatów. Założenie balonu to również pierwszy etap przed leczeniem chirurgicznym otyłości (np. bypasem żołądkowym) oraz przygotowanie osób z nadwagą/otyłością do innych operacji (przepuklin, ortopedycznych, ginekologicznych).

 

Metoda pozostaje dosyć kontrowersyjna, a jej efektywność uzależniona jest od osoby poddanej procedurze. Jest to zabieg odwracalny, nie ingeruje w anatomię żołądka, nie przeszkadza w aktywności fizycznej i w zasadzie nikt nie domyśli się, że osoba otyła ma balon w żołądku. Niestety pacjenci często po usunięciu sprzętu wracają do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych i utracone kilogramy wracają jak bumerang. Z drugiej strony wypracowane przez pół roku przyzwyczajenia dietetyczne u osób z silną wolą mogą spowodować ustabilizowanie wagi, a nawet jej dalszy spadek.

 

Źródła

http://www.pharmacytimes.com/product-news/fda-approves-balloon-weight-loss-device

http://www.webmd.com/diet/20150729/fda-approves-belly-balloon-device-for-weight-loss?page=2

http://www.usnews.com/news/business/articles/2015/07/28/fda-approves-stomach-filling-balloon-for-weight-loss

KOMENTARZE
Newsletter