Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PCC Exol - największy w Polsce producent surfaktantów dla przemysłu kosmetycznego
PCC Exol jest największym i najnowocześniejszym w Polsce przedsiębiorstwem, produkującym związki powierzchniowo czynne. Misją firmy jest innowacyjny rozwój z zastosowaniem nowych technologii. Produkcja opiera się na połączeniu nowoczesnej techniki, w której skład wchodzą cztery instalacje, stale modernizowane. Zaletą firmy jest doświadczenie pracowników i efektywne działanie pod kątem produkcji i dystrybucji surfaktantów, a także posiadanie własnego zaplecza badawczego, dzięki czemu może ona dopasować swoje produkty do potrzeb klienta. Ponadto PCC Exol świadczy pomoc technologiczną klientom, do których należą producenci kosmetyków, chemii gospodarstwa domowego, a także przedstawiciele branży przemysłu lekkiego i ciężkiego. Na targach HPCI i CosmeticBusiness udało nam się poznać panią Katarzynę Bracką – Specjalistę Sprzedaży Personal Care & Detergents firmy, co zaowocowało ciekawym wywiadem.

 

Dwa segmenty produktów PCC Exol

PCC Exol ma w ofercie ponad 300 produktów dla dwóch głównych obszarów przemysłowych, jakimi są segment detergentów i środków higieny osobistej oraz segment aplikacji przemysłowych. Dla każdego z segmentów ma inny plan strategiczny. Segment pierwszy oferuje  surfaktanty, które są niezbędnymi komponentami detergentów i środków higieny osobistej. Umożliwiają mycie, pranie, czyszczenie i odtłuszczanie. Segment aplikacji przemysłowych to surfaktanty wchodzące w skład kompozycji używanych w produkcji tekstyliów, w przemyśle celulozowo-papierniczym, w procesach obróbki metalu, w farbach, lakierach, klejach, w agrochemikaliach i wielu innych.

 

 

PCC Exol w liczbach

Grupa PCC działa w 16 państwach, w około 75 przedsiębiorstwach w kraju i za granicą, gdzie posiada pośrednie i bezpośrednie udziały. Firma zatrudnia około 2800 pracowników.

 

 

Surfaktanty – dlaczego są tak ważne w naszym życiu?

Surfaktanty są związkami obecnymi w naszym codziennym życiu. Używamy ich bezpośrednio na nasze ciało, stosując kosmetyki do mycia ciała, włosów, myjąc zęby, a nawet używając kremów (surfaktant pełni wtedy rolę emulgatora). Związki powierzchniowo czynne są też niezbędne do wytworzenia wielu produktów codziennego użytku, takich jak ubrania czy samochody.  

Surfaktanty są multifunkcyjnymi związkami chemicznymi o wielokierunkowym działaniu. Po pierwsze, czyszczą, czyli umożliwiają usuwanie zabrudzeń. Po drugie, emulgują, czyli pozwalają na powstanie jednolitej mieszaniny dwóch niemieszających się ze sobą faz (np. fazy wodnej z fazą olejową). Po trzecie, zwilżają, czyli powodują wnikanie wody w strukturę tkaniny, dzięki czemu woda nie pozostaje na powierzchni tkaniny. Po czwarte, mają zdolności pieniące, czyli powodują powstawanie baniek mydlanych, dzięki czemu tworzy się aktywna piana. Wytworzona piana zapobiega ponownemu osadzaniu się brudu w przypadku detergentów. Piana wytworzona przez detergenty zawarte w płynach do kąpieli sprawia, że woda staje się dłużej ciepła. Firma PCC Exol stara się ograniczyć stosowanie konserwantów lub stosować jak najłagodniejsze i najbardziej ekologiczne zamienniki.

 

 

Własne zaplecze badawcze

Firma PCC Exol posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, które skupia się na udoskonalaniu swoich produktów i wdrażaniu nowych. Oferta firmy rozwijana jest wielokierunkowo. Grupa dąży do ciągłego doskonalenie jakości produktów, dostosowując je do najwyższych światowych standardów przy zastosowaniu najnowszych technologii.

 

"Projekt Roku" 

Grupa Kapitałowa PCC jest także organizatorem konkursu "Projekt Roku". Jest on skierowany do pracowników działów badawczo-rozwojowych i technologicznych. Szóstą edycję, w 2015 r. wygrał opracowany przez zespół badaczy spółki PCC Exol produkt Rosulfan A. Jest to związek, który ma wykazywać bardzo łagodne działanie na skórę, przy zachowaniu właściwości użytkowych.

 

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje Pani Katarzynie za rozmowę.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter