Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EduLab, miejsce dla fanów doświadczeń chemicznych
Marta Łucka, 08.12.2014 , Tagi: EduLab, chemia
EduLab to miejsce, gdzie młodzież licealna może przeprowadzić doświadczenia naukowe z dziedziny chemii. Jest to uzupełnienie wiedzy teoretycznej, którą zdobywają na lekcjach w szkole.

Inicjatywa EduLab powstała dzięki zaangażowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Gdański Park dysponuje już EduParkiem, EduPrzedszkolem i EduŻłobkiem, które zajmują się edukacją dzieci i młodszej młodzieży. Naturalnym kolejnym krokiem było stworzenie EduLabu, czyli miejsca, do którego młodzież licealna może przyjść i przeprowadzić doświadczenia głównie z chemii. Nie są one doświadczeniami popularno-naukowymi, ale naukowymi. To umożliwia licealistom uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole.

Szkoły licealne mogą podpisać umowę z EduLabem dotyczącą stałej współpracy, ale także poszczególne klasy mogą się zgłosić prywatnie na zajęcia. Koszt wynosi 20 zł za osobę za 2-godzinne warsztaty. W tym czasie są przeprowadzane doświadczenia, które dotyczą konkretnego tematu, np. reakcje utleniania i redukcji czy rozdzielanie mieszanin.

Szkoły często decydują się na pojedyncze zajęcia nie realizując cyklu całościowo. Niektóre z nich decydują się na wszystkie zagadnienia (chemia organiczna i nieorganiczna, identyfikacja związków, podsumowanie informacji zdobytych z liceum). Licealista może także zapisać się na kurs teoretyczny, przygotowujący do matury.

Zajęcia prowadzą pracownicy EduLab. Są to osoby z wykształceniem chemicznym, posiadają doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. W przeprowadzaniu doświadczeń pomagają nauczyciele, którzy przychodzą wraz z uczniami.

Przed rozpoczęciem warsztatów laboratoryjnych są wyjaśniane zasady BHP i podsumowywane zostają najważniejsze informacje dotyczące zagadnień, które będą poruszane podczas zajęć praktycznych. Każdy z uczestników dostaje fartuch, okulary i rękawiczki.

EduLab funkcjonuje od września, w dalszym ciągu trwa uzupełnianie laboratoriów o kolejne sprzęty, co pozwoli rozwinąć ofertę o zajęcia popularnonaukowe.

Jest to także miejsce dla absolwentów i studentów, którzy mają pomysł na założenie firmy działającej w obrębie dziedziny life science. Mogą go przetestować na terenie EduLabu. Każda idea wymaga innego sprzętu i warunków, dlatego można przedyskutować i indywidualnie wycenić koszt wynajmu laboratorium.

 

 

KOMENTARZE
Newsletter