Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niski poziom witaminy D może sprzyjać cukrzycy typu 2
Najnowsze badania przeprowadzone w Hiszpanii sugerują, że osoby mające niski poziom witaminy D są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2. Co zaskakujące, dotyczy to też osób, które nie mają nadwagi i nie cierpią na otyłość. Czy zatem suplementacja witaminy słońca jest w stanie w pewnym stopniu zapobiec jednej z największych chorób cywilizacyjnych?

Badanie obejmowało prawie 150 osób mieszkających w Hiszpanii. Sprawdzono poziom witaminy D oraz wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). Probanci przeszli również testy mające na celu ustalenie czy są chorzy na cukrzycę, czy występuje u nich stan przedcukrzycowy lub inne zaburzenia metaboliczne.

Osoby otyłe, u których nie stwierdzono cukrzycy lub zaburzeń gospodarki cukrowej, miały wyższy poziom witaminy D niż te z cukrzycą. Z kolei u osób szczupłych cierpiących na cukrzycę poziom tej witaminy był wyraźnie zaniżony. Wyniki sugerują, że to właśnie poziom cholekalcyferolu jest parametrem bardziej powiązanym z prawidłowym stężeniem glukozy we krwi niż indeks masy ciała.

Badanie nie odpowiedziało jednak na pytanie w jaki sposób witamina D wpływa na metabolizm cukru i jaką rolę odgrywa w patofizjologii cukrzycy typu 2. Eksperyment potwierdza związek między dwoma czynnikami i wyznacza kierunek dalszych badań.

 

-Nasze wyniki sugerują, że witamina D jest związana bardziej z metabolizmem glukozy niż otyłość. Nadmiarowe kilogramy i niedobór cholekalcyferolu idą więc w parze jeśli chodzi o patofizjologię cukrzycy typu 2. Przeciętny człowiek może być w stanie zmniejszyć to ryzyko poprzez utrzymywanie zdrowej diety i aktywność na świeżym powietrzu. Nasłonecznienie przecież powoduje naturalne wytwarzanie witaminy słońca w naszym organizmie – podkreśla autor badania Manuel Macias-Gonzalez z Uniwersytetu w Maladze w Hiszpanii.

 

W farmakoterapii witamina D znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu krzywicy, osteoporozy i osteolamacji. Dodatkowo chroni ona również serce, redukuje ryzyko zachorowania na niektóre choroby endokrynologiczne, metaboliczne i zapalne. Korzystnie działa na ośrodkowy układ nerwowy, schorzenia przewodu pokarmowego i choroby skóry (łuszczyca).

 

 

Naukowcy twierdzą, że ponad miliard osób na całym świecie ma niski poziom witaminy D z powodu ograniczonej ekspozycji na światło słoneczne. Stąd też coraz częściej słyszy się o konieczności jej suplementacji w dawce 1 000-1 500 jednostek dla osoby dorosłej, zwłaszcza w krajach o zmiennym nasłonecznieniu i klimacie umiarkowanym, do których należy na przykład Polska.

 

Źródła

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25205139

http://www.drugs.com/news/low-levels-vitamin-d-linked-type-2-diabetes-risk-55758.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150223140945.htm

http://www.nature.com/ejcn/journal/vaop/ncurrent/full/ejcn2014251a.html

KOMENTARZE
Newsletter