Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma Biologics jako pierwsza w Polsce połączy w ramach jednej linii technologicznej dwa systemy produkcji w komórkach bakteryjnych
Od stycznia br. trwa rozbudowa centrum biotechnologii Polpharmy w Gdańsku. Celem inwestycji jest instalacja dodatkowej linii wytwarzania produktów w bakteryjnych systemach ekspresyjnych oraz rozlewu i pakowania biotechnologicznych produktów gotowych. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu linia technologiczna do wytwarzania produktów w komórkach bakteryjnych, w której połączona zostanie klasyczna technologia oparta na stali nierdzewnej z technologią materiałów jednorazowych. Pozwoli to Polpharmie na rozszerzenie zdolności wytwórczych w zakresie biotechnologii.

 

- Specjalizując się dotąd w rozwoju i produkcji w komórkach ssaczych, rozszerzamy swoje możliwości o produkcję w komórkach bakteryjnych. Z kolei połączenie dwóch technologii w ramach jednej linii do produkcji w komórkach bakteryjnych daje nam większą elastyczność wytwarzania różnego rodzaju produktów. Lokuje to Polpharmę Biologics wśród najbardziej znaczących graczy na światowym rynku leków biologicznych – podkreśla Adriana Kiędzierska-Mencfeld, Dyrektor Oddziału Biotechnologii Polpharmy w Gdańsku.

Obecnie Polpharma Biologics rozwija i wytwarza produkty biotechnologiczne w ssaczych systemach ekspresyjnych, w skali procesowej 1000 L. Posiadana linia technologiczna jest w pełni oparta o technologię materiałów jednorazowych. W październiku 2016 r. gdański oddział otrzymał zezwolenie na wytwarzanie badanych produktów leczniczych wydane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Dla jednego z rozwijanych przez firmę produktów już został zakończony proces transferu technologii i zwiększenia skali procesu do 1000 L. W tej chwili Polpharma Biologics jest w trakcie wytwarzania produktu do badań klinicznych.

Polpharma Biologics jest oddziałem biotechnologicznym firmy Polpharma SA, która od 2013 r. dynamicznie rozwija się w dziedzinie produkcji leków biologicznych. Firma prowadzi obecnie 5 projektów leków biopodobnych. Poza własną działalnością rozwojową, oferuje pełen pakiet usług kontraktowych (one-stop-shop) dla klientów zewnętrznych. Dzięki zakupowi holenderskiej spółki Bioceros, Grupa Polpharma ma pod kontrolą wszystkie ogniwa biotechnologicznego łańcucha wartości – od rozwoju linii komórkowej, poprzez rozwój procesu i produktu, do produkcji pilotażowej i komercyjnej zgodnej z wymogami Dobrej Praktyki Wytwarzania. Jednocześnie w Duchnicach pod Warszawą trwa budowa nowej fabryki, która umożliwi produkcję substancji biotechnologicznych w skali 6 x 2000 L w pierwszym etapie, do 12 x 2000 L w drugim etapie, a także produktów gotowych (fill & finish) – do 30 milionów fiolek i ampułkostrzykawek rocznie.

Źródła

Informacja prasowa, pozyskana od organizatorów BioForum 2017. Materiał video pochodzi z konferencji prasowej podczas tego wydarzenia. 

Zdjęcie: www.polpharmabiologics.com.

KOMENTARZE
Newsletter