Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy lek 3D zatwierdzony!
Jeszcze niedawno leki trójwymiarowe należały do strefy eksperymentalnej. Dziś wychodzą z rzeczywistą pomocą pacjentom i wytyczają nowe trendy w farmakoterapii przyszłości. FDA właśnie zatwierdziła pierwszy tego typu preparat w leczeniu padaczki.

 

Lek o którym mowa został wyprodukowany przez firmę Aprecia Pharmaceuticals. Firma zapowiada, że planuje więcej produktów stworzonych w technologii trójwymiarowej koncentrując się na kolejnych substancjach wpływających na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Substancję czynną Spritamu stanowi Lewetiracetam. Medykament znajduje zastosowanie w terapii napadów padaczkowych w dzieci i dorosłych.

 

Zastosowana tu technologia ZipDose umożliwiła wyprodukowanie porowatej formulacji, która szybko ulega rozpadowi w cieczy. Dzieci i osoby starsze mają często duże problemy z połykaniem dużych rozmiarów kapsułek i tabletek i to w dodatku po kilka razy w ciągu dnia. Niepodjęcie kolejnej dawki lekarstwa może w konsekwencji skutkować wystąpieniem napadu drgawkowego. Wydrukowany technologią 3D preparat ulega rozpuszczeniu w zaledwie łyku płynu. Powiększone pory pozwalają również na dostarczenie leku w znacznie większych niż dotąd dawkach– 1000 mg.

Oczekuje się, że Spritam będzie dostępny na rynku w pierwszym kwartale 2016 roku.

 

Technologia 3D z wykorzystaniem specjalnych drukarek to krok milowy w historii medycyny. Możliwość drukowania ludzkich tkanek, całych narządów pozwala na testowanie nowych substancji z pominięciem mniej dokładnych modeli zwierzęcych oraz uratuje wiele istnień. Nowe rozwiązanie eliminuje także potrzebę przygotowywania kosztownych prototypów produkcyjnych.

Być może w niedalekiej przyszłości w gabinecie lekarskim, zamiast standardowej, papierowej recepty, specjalista wypisze odpowiedni algorytm pozwalający wydrukować pacjentowi medykament w domowym zaciszu? Od razu pojawiają się głosy krytyczne dotyczące takiej wizji. Jeżeli teoretycznie każdy będzie mógł wydrukować sobie lekarstwo to również każdy będzie mógł wydrukować sobie groźny narkotyk.  

 

 

 

Źródła

 

http://www.medicaldaily.com/fda-approves-first-ever-3d-printed-epilepsy-drug-aprecia-set-create-more-central-346004?rel=most_shared2

http://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-spritam-levetiracetam-first-3d-printed-product-4240.html

http://www.drugs.com/history/spritam.html

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter