Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zatrudnienie w Polsce – rozmowa z Iwoną Szulc, Hays Poland
Jak wygląda przyszłość świeżo upieczonego magistra kierunków branży Life Science nie trzeba tłumaczyć. Jedni wybierają karierę naukową i rozpoczynają studia doktoranckie na uczelni, inni rozpoczynają staże podyplomowe, nieliczni szczęśliwcy dostają pracę w wymarzonej firmie z branży, a reszta… No właśnie, rejestruje się w Urzędzie Pracy i czeka na TEN telefon lub szuka pracy na własną rękę. Z pomocą przychodzą firmy rekrutacyjne, które specjalizują się w zatrudnieniach pracowników do branży. Dziś o perspektywach zatrudnienia w Polsce rozmawiamy z Iwoną Szulc, konsultantem Hays Poland.

Jak wygląda rekrutacja pracowników do branży Life Science? Z ilu składa się etapów? Czego oczekujecie Państwo od kandydatów?

Iwona Szulc – konsultant Hays Poland, dywizja Life Science: Jesteśmy konsultantami 360 stopni. Kontaktujemy się z kandydatami i z klientami z wybranego obszaru. Zajmujemy się rekrutacją średniego i wyższego szczebla. Rekrutacja składa się z kilku etapów. Począwszy od wyszukania takiej osoby (specjalisty w danej dziedzinie i osoby o określonych kompetencjach), następnie jest spotkanie, zainteresowanie ofertą, przedstawienie profilu do klienta i jeśli obie strony podpisują umowę o współpracy, wówczas proces rekrutacyjny kończy się sukcesem. Zdecydowanie w naszej dywizji, większość stanowisk, bo około 80%, które realizujemy, to stanowiska sprzedażowe i w większości poszukujemy osób z takimi kompetencjami.

Czym rekrutacja do branży Life Science różni się od rekrutacji do innych sektorów?

Sam proces rekrutacji, od momentu znalezienia kandydata, poprzez przeprowadzenie przez cały proces i finalne zaprezentowanie kandydata do klienta, wygląda tak samo praktycznie w każdej branży. To, co wyróżnia część Laboratory od Medical Devices czy Pharma, jest to, że wąska grupa klientów rozmawia z absolwentami i osobami bez kompetencji sprzedażowych ale którzy pracowali w laboratorium, na konkretnym sprzęcie, do tego władają dobrze językiem angielskim oraz posiadają cechy osobowe, które są przydatne w dziale sprzedaży.

Czy zgłaszający się kandydaci są odpowiednio przygotowani i posiadają odpowiednie kwalifikacje?

I tak, i nie. Osób, które zgłaszają się do nas z odpowiednimi kwalifikacjami jest mało. Jesteśmy agencją headhunter-ską, która szuka specjalistów, dlatego firmy się do nas zgłaszają. Takich specjalistów jest mało na rynku. W większości osoby, które do nas aplikują nie posiadają określonych, pożądanych kwalifikacji, których wymagają nasi klienci. Nasza w tym głowa, aby znaleźć taką osobę, która będzie pasowała do poszukiwanego profilu.

Jak w tym momencie wygląda branża Life Science? Jak wygląda perspektywa zatrudnienia dla absolwentów, których liczba zwiększa się corocznie?

To prawda. Absolwentów jest coraz więcej. Są firmy z obszarów laboratoryjnych, które będą mile widziały absolwentów kierunków medycznych z dobrym językiem angielskim, ale bez doświadczenia w samej sprzedaży oraz samym biznesie. Czy mamy tak dużo ofert, aby zaoferować pracę absolwentom? – nie powiedziałabym. Absolwentów jest coraz więcej i to nie jest współmierne z rynkiem zatrudnienia.

W której dziedzinie poszukuje się obecnie najwięcej pracowników?

Każdy z trzech sektorów (Laboratory, Medical Devices, Pharma), dosyć równomiernie się rozwija. Część Laboratory, wzrasta bardzo powoli, ale stabilnie. Jest to około 2 do 4% rocznie.

Czy współpracują Państwo z jednostkami akademickimi, żeby wyłapywać najlepsze osoby?

Tak, mamy nawiązane takie kontakty. Staramy się je cały czas poszerzać.

Czy mają Państwo odpowiednią pulę miejsc pracy dla absolwentów kierunków branży Life Scince?

Mamy klientów, którzy będą angażowali w proces rekrutacyjny absolwentów. Z punktu widzenia rekrutera rzadko się to zdarza, ale jest to możliwe. Niestety, nie posiadamy wystarczającej liczby ofert dla absolwentów.

Pracują Państwo tylko z polskimi klientami?

Pracujemy z klientami z Polski oraz z zagranicy, które dystrybuują sprzęt laboratoryjny czy medyczny. Współpracujemy także z firmami farmaceutycznymi.

Dużo kandydatów zgłaszających się do Państwa decyduje się wyjechać za granicę?

Nie obserwujemy obecnie takiego trendu. Mamy raczej sytuację odwrotną. Sporo osób z zagranicy interesuje się ogłoszeniami z Polski. Sprawdzają jak wygląda rynek, chcą wrócić do kraju i stąd mieć bazę wypadową.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i za rozmowę.

 

Iwona Szulc – Consultant, Medical Devices

Iwona dołączyła do zespołu Hays Poland w 2012 roku i objęła odpowiedzialność za prowadzenie profesjonalnych procesów rekrutacyjnych dla firm związanych z obszarem Laboratory & Biotechnology.
Posiada bogate doświadczenie w rekrutacji osób związanych z sektorem sprzętu laboratoryjnego, rozwoju usług medycznych i laboratoryjnych na terenie Polski. Jest osobą odpowiedzialną za business development i rozwój wyżej wymienionych branż.
Prywatnie interesuje się dalekimi podróżami, aktywnym spędzaniem czasu i dobrą książka- najlepiej kryminałem.

KOMENTARZE
Newsletter