Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strefa logowania
Informacje
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
Firmy
Materiały i odczynniki
Aparatura i wyposażenie
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Firmy usługowe
Uczelnie Wyższe
Consulting
Badania kliniczne i przedkliniczne
Patenty i rejestracje
Oprogramowanie
Opakowania
Produkty kosmetyczne
Inne
Produkty/Usługi
Aparatura
Materiały i odczynniki
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Usługi
Praca
Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
Home
Informacje
Portal biotechnologia.pl korzysta z Javascript. Włącz go w swojej przeglądarce, aby w pełni cieszyć się portalem. Nie wiesz jak?
Kliknij tutaj.
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
MAPA TAGÓW
bioetyka
innowacje
badania kliniczne
nauka w polsce
pandemia
dofinansowanie
koronawirus
covid-19
koronawirus w Polsce
sars-cov-2
Oferty pracy
Two Master’s students in Laboratory of Laboratory of Zebrafish Developmental Genomics
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Two Master’s students in Laboratory of Laboratory of Zebrafish Developmental Genomics The Laboratory of Zebrafish Developmental Genomics...
JUNIOR GROUP LEADER in COMPUTATIONAL BIOLOGY Professor position
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
JUNIOR GROUP LEADER in COMPUTATIONAL BIOLOGY Professor position The International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw...
Postdoctoral Researcher positions in Laboratory of Protein Structure
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Postdoctoral Researcher positions in Laboratory of Protein Structure Laboratory of Protein Structure ( https://shorturl.at/iZTMe ) at the...
Informacje
Szukaj
Gen RBFOX1 może być zaangażowany w rozwój wczesnej fazy choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera jest nieuleczalną i postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Jej przyczyny są wciąż słabo poznane. Wśród czynników, które mogą powodować rozwój choroby, wymienia się czynniki genetyczne. Najnowsze badania wskazują na związek pomiędzy wariantami w genie RBFOX1 a złogami amyloidowymi w mózgu we wczesnych etapach rozwoju choroby.
Joanna Rusecka
, 16.07.2020
,
Tagi:
choroba alzheimera
,
amyloidy
,
RBFOX1
,
apoe
Ciemna strona CRISPR-Cas9 – edycja genów w zarodkach powoduje delecje i rearanżacje chromosomowe?
Ostatnie badania naukowe dotyczące zastosowania techniki CRISPR-Cas9 do edycji genów w zarodkach ludzkich potęgują obawy co do jej bezpieczeństwa. W trzech pracach naukowcy ujawnili powstawanie niepożądanych delecji i przetasowań w genomie jako efekt zastosowania narzędzia CRISPR-Cas9. Badacze wysnuli także hipotezy dotyczące mechanizmów powstawania takich rearanżacji. Te wyniki podkreślają, jak mało wiadomo, jakie skutki niesie za sobą modyfikowanie zarodków.
Joanna Rusecka
, 07.07.2020
,
Tagi:
modyfikacje genetyczne
,
crispr-cas9
,
zarodki ludzkie
Wyścig o szczepionkę na COVID-19 – AstraZeneca gra va banque i rozpoczyna produkcję szczepionki
Prace nad szczepionką na COVID-19 rozpoczęły się w styczniu 2020 roku, kiedy opublikowano sekwencję genomu nowego koronawirusa SARS-CoV-2. W marcu rozpoczęło się pierwsze badanie kliniczne nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki. Obecnie prowadzonych jest około 200 badań klinicznych nad kandydatami na szczepionkę, większość z nich znajduje się w początkowych fazach (0-I). Tylko dwie szczepionki są o krok od zakończenia III fazy, po której możliwe będzie ich zarejestrowanie i wprowadzenie na rynek. Zapotrzebowanie na antidotum na COVID-19 jest ogromne, dlatego AstraZeneca stawia wszystko na jedną kartę i rozpoczyna produkcję potencjalnej szczepionki!
Joanna Rusecka
, 17.06.2020
,
Tagi:
szczepionka
,
badania kliniczne
,
pandemia
,
astrazeneca
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
,
szczepionka na koronawirusa
,
AZD1222
,
Uniwersytet Oksfordzki
,
ChAdOx1 nCoV-19
Zakażenie SARS-CoV-2 a przebieg ciąży
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Ostatnie badania wskazują na obecność nieprawidłowości w przepływie krwi między matką a dzieckiem oraz w budowie łożyska u kobiet chorych na COVID-19. Przebieg COVID-19 jest zróżnicowany. Choroba może przebiegać bezobjawowo, jako łagodna choroba układu oddechowego (podobna do przeziębienia) lub jako zespół ostrej niewydolności oddechowej (i/lub wielonarządowej). W związku z tym, że łożysko odgrywa ważną rolę w wymianie gazowej, jego uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia płodu.
Joanna Rusecka
, 15.06.2020
,
Tagi:
ciąża
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
O krok bliżej do wyhodowania w laboratorium wątroby do przeszczepu
Przeszczep wątroby jest jedną z metod leczenia, a czasami jedynym sposobem na przedłużenie życia pacjenta. Źródłem organów do przeszczepu są głównie organy pobrane od osób zmarłych. W niektórych przypadkach pobiera się fragment wątroby od osoby żyjącej. Cały czas prowadzone są badania nad hodowlą narządów w laboratorium. Grupa naukowców pod kierunkiem dr. Alejandro Soto-Gutiérreza stworzyła mini wątroby z ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). Wątroby składały się nie tylko z komórek budujących wątrobę (hepatocytów), ale także były integralne z siecią naczyniową i żółciową wątroby. Wszystkie elementy tej mikrostruktury zostały utworzone z iPSC i wykazywały podobieństwo strukturalne i funkcjonalne do ludzkiej wątroby.
Joanna Rusecka
, 10.06.2020
,
Tagi:
iPSC
,
wątroba
,
hepatocyty
,
bioinżynieria
,
indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste
,
transplantacja
,
wątroba 3D
,
przeszczep
,
hodowla in vitro
,
bioinżynieria medyczna
,
choroby wątroby
,
przeszczep wątroby
,
hodowla narządów
Po raz pierwszy otrzymano obraz z mikroskopii elektronowej o rozdzielczości pozwalającej na obserwację pojedynczych atomów
W ostatnim czasie opublikowano dwie prace, w których przedstawiono najnowsze wyniki badań z zastosowaniem mikroskopii krioelektronowej. Po raz pierwszy udało się rozpoznać poszczególne atomy w białku – apoferrytynie. Uzyskano obraz molekuły o rozdzielczości 1.2Å, czyli poniżej długości wiązań chemicznych. Dzięki tej technice naukowcy będą mogli lepiej poznać budowę i działanie białek oraz zrozumieć, w jaki sposób białka działają w warunkach fizjologicznych/patofizjologicznych, a to pomoże trafniej dobrać cząsteczki do opracowania lepszych leków, o jak najmniejszej liczbie skutków ubocznych.
Joanna Rusecka
, 09.06.2020
,
Tagi:
mikroskopia elektronowa
,
Cryo EM
,
rozdzielczość
,
apoferrytyna
,
mikroskopia krioelektronowa
,
rentgenografia strukturalna
Uwarunkowanie genetyczne bruksizmu i bezdechu sennego
Bruksizm, czyli nocne szczękanie zębami oraz bezdech senny mogą być uwarunkowane genetycznie. Do tej pory nie znano etiologii tych zaburzeń. Przyczyny obu były głównie związane z czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres, stany lękowe (bruksizm), otyłość, zaburzenia rytmu snu (bezdech senny). Analiza porównawcza pacjentów z bruksizmem i/lub bezdechem sennym z osobami zdrowymi pozwoliła wytypować warianty genetyczne, które predysponują do rozwoju tych zaburzeń.
Joanna Rusecka
, 25.05.2020
,
Tagi:
uwarunkowania genetyczne
,
bezdech senny
,
bruksizm
,
snp
Czy nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. testów na COVID-19 ograniczy działalność komercyjną laboratoriów COVID?
Projekt rozporządzenia z dnia 8 maja w sprawie standardu organizacyjnego laboratorium COVID określa zasady funkcjonowania laboratoriów wykonujących testy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie w Polsce badania wykonywane są w 126 laboratoriach. Nowe rozporządzenie może uderzyć w laboratoria wykonujące komercyjne badania w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, ograniczyć ich funkcjonowanie i jednocześnie utrudnić osobom prywatnym dostęp do wykonywania komercyjnych testów diagnostycznych. Rozporządzenie może dotknąć pracodawców, którzy chcą prewencyjnie badać swoich pracowników.
Joanna Rusecka
, 22.05.2020
,
Tagi:
diagnostyka
,
testy diagnostyczne
,
koronawirus
,
covid-19
,
koronawirus w Polsce
,
sars-cov-2
,
rt-pcr
,
badania komercyjne
,
laboratorium COVID
PacBio opracowało nową platformę CIDER-Seq do sekwencjonowania kolistych cząsteczek DNA
CIDER-Seq (Circular DNA Enrichment sequencing) to technologia sekwencjonowania oraz algorytm umożliwiający analizę sekwencji małych, kolistych cząsteczek DNA. Badania prowadzone z wykorzystaniem tej metody pozwoliły na dokładną charakterystykę materiału genetycznego wirusów infekujących rośliny (umożliwiają określenie taksonomii wirusów i badania ewolucyjne wirusów). Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem tej techniki do sekwencjonowania plazmidów bakteryjnych oraz wirusów infekujących zwierzęta. Jeden z projektów dotyczy badań nad wirusem brodawczaka ludzkiego.
Joanna Rusecka
, 21.05.2020
,
Tagi:
sekwencjonowanie
,
cider-seq
,
pacbiosc
Dlaczego COVID-19 towarzyszą utrata węchu i smaku? Polscy naukowcy wyjaśniają
COVID-19 jest chorobą, której przebieg jest bardzo podobny do grypy. Występuje wysoka gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. Według ostatnich doniesień naukowych ważnymi objawami towarzyszącymi COVID-19 są też utrata węchu i smaku, a polscy naukowcy znaleźli odpowiedź, dlaczego tak się dzieje!
Joanna Rusecka
, 15.05.2020
,
Tagi:
węch
,
telemedycyna
,
nabłonek węchowy
,
koronawirus
,
covid-19
,
koronawirus w Polsce
,
sars-cov-2
,
smak
,
utrata węchu i smaku
,
komórki podporowe
Pierwsze badanie kliniczne dla pacjentów z COVID-19 w Polsce
Naukowcy na całym świecie szukają skutecznego sposobu na zwalczenie wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19, która jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Prowadzone są liczne badania nad szczepionkami i lekami. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy rozpoczęto rekrutację do pierwszego badania klinicznego skierowanego do polskich pacjentów z COVID-19.
Joanna Rusecka
, 27.04.2020
,
Tagi:
badania kliniczne
,
pandemia
,
koronawirus
,
covid-19
,
koronawirus w Polsce
,
sars-cov-2
,
badania kliniczne w polsce
,
ReCOVery-SIRIO
,
Amiodarone
,
Verapamil
USA zamraża finansowanie WHO
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wstrzymanie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia na 60-90 dni. Wkład finansowy USA na rzecz WHO wynosi średnio 400-500 mln dolarów rocznie i jest największy spośród wszystkich 194 państw członkowskich. Przyczyną tak ostrej decyzji Białego Domu są wątpliwości dotyczące działania WHO wobec pandemii COVID-19.
Joanna Rusecka
, 21.04.2020
,
Tagi:
who
,
usa
,
światowa organizacja zdrowia
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
,
donald trump
DIAGNOSTYKA wykona darmowe badania na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia
Sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA rozpoczęła badania w kierunku SARS-CoV-2. Bezpłatne badania mogą wykonać pracownicy służby zdrowia, zwłaszcza te osoby, które pracują poza szpitalami. Pierwszy punkt poboru typu Drive&Go-Thru uruchomiono w Łodzi.
Joanna Rusecka
, 14.04.2020
,
Tagi:
diagnostyka
,
badania genetyczne
,
koronawirus
,
covid-19
,
koronawirus w Polsce
,
sars-cov-2
,
RT-PCR
Ruszają badania nad oceną ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 przez mleko matki
O wirusie SARS-CoV-2 wiadomo niewiele. Choroba wywoływana przez tego wirusa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Nie wiadomo jednak, jak przebiega mechanizm zakażenia wirusem u kobiet ciężarnych i noworodków. Uniwersytecka Pracownia nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją Warszawskiego Uniwersytety Medycznego przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego rozpoczynają badanie pilotażowe pt. Ocena ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 z matki chorującej na COVID-19 na dziecko w okresie prenatalnym oraz przez mleko matki. Wyniki badania mają posłużyć w organizacji opieki okołoporodowej w czasie pandemii koronawirusa.
Joanna Rusecka
, 14.04.2020
,
Tagi:
pandemia
,
mleko matki
,
banki mleka kobiecego
,
wum
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
,
EMBA
Roboty w walce z COVID-19. Pierwszy robot UVD niebawem pojawi się w szpitalu w Warszawie
Temat pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 to temat numer jeden nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W tych trudnych chwilach, zwłaszcza dla ochrony zdrowia i sektora zdrowia publicznego, szuka się rozwiązań, które ograniczą transmisję wirusa i pozwolą szybciej diagnozować i leczyć pacjentów. Tutaj z pomocą przychodzą roboty.
Joanna Rusecka
, 10.04.2020
,
Tagi:
pandemia
,
wirus
,
sztuczna inteligencja
,
roboty
,
wum
,
sztuczna inteligencja w medycynie
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
,
robot UVD
,
ai
Znamy stanowisko FDA w sprawie stosowania osocza ozdrowieńców u pacjentów z COVID-19
Jedną z metod leczenia pacjentów z COVID-19 może być zastosowanie osocza od osób, które już przebyły chorobę. Jest wysoce prawdopodobne, że takie osocze zawiera przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 i może być skuteczne w walce z chorobą COVID-19. Wykorzystanie osocza rekonwalescencyjnego badano w przypadku wybuchów innych epidemii związanych z infekcją dróg oddechowych, w tym pandemii wirusa grypy H1N1 2009-2010, epidemii SARS-CoV-1 w 2003 r. oraz epidemii MERS-CoV w 2012 r. W dokumentach dotyczących pandemii SARS-CoV-2 FDA definiuje, kto może zostać dawcą osocza, w jaki sposób osocze może zostać pobrane i kiedy wykorzystane w celach terapeutycznych.
Joanna Rusecka
, 07.04.2020
,
Tagi:
pandemia
,
przeciwciała
,
fda
,
osocze
,
koronawirus
,
covid-19
,
sars-cov-2
Światełko w tunelu leczenia autyzmu. Czy redukcja białka tau może korzystnie wpłynąć na zahamowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu?
Białko tau większości z nas kojarzy się z chorobą Alzheimera – chorobą neurodegeneracyjną mózgu charakteryzującą się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego. Przyczyną choroby jest odkładanie się w mózgu białek o patologicznej strukturze, głównie beta-amyloidu i białka tau. Zwiększone ilości białka tau występują także w niektórych postaciach autyzmu. Badania na myszach sugerują, że białko tau może także odgrywać ważną rolę w rozwoju autyzmu, a jego redukcja powoduje złagodzenie niektórych objawów nieprawidłowego funkcjonowania mózgu.
Joanna Rusecka
, 03.04.2020
,
Tagi:
autyzm
,
organizm modelowy
,
model mysi
,
białko tau
,
choroba alzheimera
Opracowano największą mapę genetyczną zaburzeń psychicznych
Międzynarodowy zespół Psychiatric Genomics Consortium pod kierunkiem profesora Jordana Smollera z Uniwersytetu Harvarda opublikował na łamach prestiżowego "Cell" wyniki badań nad genetycznym podłożem chorób psychicznych człowieka. Jest to pierwsza tak kompleksowo przeprowadzona analiza, która znacząco poszerza wiedzę na temat tej grupy chorób. Według statystyk 25% społeczeństwa cierpi na jakąś chorobę psychiczną. W pracy badacze wytypowali 109 wariantów genetycznych związanych z 8 chorobami psychicznymi, mi.in. anoreksją, ADHD czy schizofrenią. To największe takie badanie, przeprowadzone na ok. 230 000 pacjentów.
Joanna Rusecka
, 30.03.2020
,
Tagi:
schizofrenia
,
autyzm
,
depresja
,
choroby psychiczne
,
uwarunkowania genetyczne
,
gwas
,
mapa genetyczna
Prof. Ząbek najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie
Co roku Puls Medycyny przedstawia listę stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Kandydatów oceniano w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2019 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku oraz siła publicznego oddziaływania. Najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie został prof. nadzw. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.
Joanna Rusecka
, 16.03.2020
,
Tagi:
terapia genowa
,
neurochirurgia
,
AADC
,
lista 100 pulsu medycyny
,
Prof. Mirosław Ząbek
Minister Zdrowia powołał Zespół ds. Chorób Rzadkich
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powołał Zespół ds. Chorób Rzadkich, który do dnia 30 czerwca 2020 r. ma opracować plan działań, które powinny zostać podjęte w zakresie poprawy jakości leczenia pacjentów z chorobami rzadkimi. W skład Zespołu weszło wielu wybitnych lekarzy oraz przedstawiciele organizacji rządowych.
Joanna Rusecka
, 12.03.2020
,
Tagi:
minister zdrowia
,
choroby rzadkie
,
łukasz szumowski
,
narodowy program dla chorób rzadkich
,
Zespół ds. chorób rzadkich
1
2
3
...
<
Listopad 2024
>
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
28
29
Webinar | Mikroplastik – obowiązujące regulacje, terminy przejściowe
2024-10-29 do 2024-10-29
30
SZKOLENIE ONLINE | Ocena bezpieczeństwa kosmetyków – teoria + praktyka
2024-10-30 do 2024-10-30
31
1
2
3
4
5
6
Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard
2024-11-06 do 2024-11-08
SZKOLENIE ONLINE | Kosmetyki dla zwierząt – projektowanie i wdrożenie na rynek
2024-11-06 do 2024-11-06
7
8
WEBINAR | Jak wprowadzić detergenty na rynek? Regulacje prawne, składniki chemiczne, oznakowanie, dokumentacja
2024-11-08 do 2024-11-08
9
10
11
12
13
SZKOLENIE ONLINE | Nowe patogeny jako priorytetowe zagrożenie jakościowe bezpieczeństwa produktów kosmetycznych
2024-11-13 do 2024-11-13
14
15
#GreenBio
2024-11-15 do 2024-11-15
16
17
18
SZKOLENIE | Tworzenie kosmetyków pod marką własną
2024-11-18 do 2024-11-18
19
20
21
22
GO!PhD
2024-11-22 do 2024-11-24
23
24
25
26
27
28
WEBINAR | Konserwacja produktów kosmetycznych
2024-11-28 do 2024-11-28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
29
WEBINAR | Kosmetyki niskiego ryzyka mikrobiologicznego – recepturowanie i badania wdrożeniowe
2024-11-29 do 2024-11-29
30
XI Ogólnopolskie Sympozjum Biomedyczne ESKULAP
2024-11-30 do 2024-11-30
1
e-Kwartalnik portalu Biotechnologia.pl 2-3/2024
Pobierz bezpłatny e-Kwartalnik Biotechnologia.pl Więcej informacji: malgorzata.ges@biotechnologia.pl
WYDAWCA
PARTNERZY
Newsletter
Wybierz branżę
Biotechnologia
Kosmetologia
Farmacja
Wybierz branżę.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Twój email nie przeszedł procesu walidacji.
Zapisz się
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z Rozporządzeniem PE i RE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO).
Musisz wyrazić zgodę na otrzymywanie newslettera.
Oznajmiam, iż przeczytałem i zapoznałem się z Regulaminem oraz Polityką Prywatności Portalu i akceptuję ich treść.
Regulamin
|
Polityka Prywatności
Musisz zaakceptować regulamin i politykę prywatności.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.