Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roboty w walce z COVID-19. Pierwszy robot UVD niebawem pojawi się w szpitalu w Warszawie
Roboty w walce z COVID-19. Pierwszy robot UVD niebawem pojawi się w szpitalu w Warszawie

Temat pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 to temat numer jeden nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W tych trudnych chwilach, zwłaszcza dla ochrony zdrowia i sektora zdrowia publicznego, szuka się rozwiązań, które ograniczą transmisję wirusa i pozwolą szybciej diagnozować i leczyć pacjentów. Tutaj z pomocą przychodzą roboty.

 

 

Roboty i sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) powoli wkraczają w różne dziedziny codziennego życia. Pandemia, jaka wybuchła w Chinach pod koniec 2019 roku, pokazała, jak ważną rolę może odegrać sztuczna inteligencja w walce z wirusem. Odpowiednio zaprogramowane roboty mogą odciążyć personel medyczny w pracy w szpitalu i ograniczyć możliwość dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. W epicentrum pandemii w Wuhan w szpitalach pracowało 14 robotów. Humanoidalny robot Ginger opracowany przez firmę CloudMinds wspomagał lekarzy w monitorowaniu zdrowia pacjentów, prowadził m.in. wstępną diagnostykę pacjentów (pomiar temperatury ciała). Został zaangażowany także do dostarczania żywności, napojów i leków pacjentom, dzięki czemu zminimalizowany został bezpośredni kontakt między pacjentem a pracownikami szpitala. Ponadto, roboty umilały czas pacjentom poprzez zabawę i taniec. Niektóre roboty mogą czyścić i dezynfekować pomieszczenia.

Niebawem do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego trafi robot UVD firmy Denmark’s Blue Ocean Robotics do dezynfekcji pomieszczeń, który został specjalnie zaprogramowany do walki z koronarwirusem. Robot skutecznie usuwa patogeny poprzez promieniowanie ultrafioletowe, które uszkadza materiał genetyczny patogenów, ograniczając tym samym ich rozprzestrzenianie się. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie kosztów dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu medycznego. Skuteczność 10-minutowej sterylizacji pomieszczenia z wykorzystaniem robota UVD wynosi 99,9%.

Profesor Mirosław Wielgoś, rektor WUM, powiedział – Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach, w około 2000 placówkach robot spełnia swoje zadanie. W europejskich szpitalach, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii, również wprowadzono go do praktyki klinicznej.

Ogromnym minusem robotów jest ich cena, która w przypadku niedofinansowania służby zdrowia jest czynnikiem mocno ograniczającym, wręcz nierealnym. W sytuacji, gdy brakuje podstawowych elementów ochrony osobistej w szpitalach, takich jak maseczki ochronne, których koszt waha się w granicach kilku złotych, ciężko mówić o robotach, które kosztują kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy... dolarów czy euro. Robot Ginger kosztuje od 17 000 do 72 000 USD, a robot UVD – 60 000 EUR. 

Obecna sytuacja jest na pewno impulsem do szybszego wdrażania sztucznej inteligencji i robotów do życia codziennego. Filmy, na których pokazano, jak roboty pracują w Wuhan, zostały opublikowane w tym artykule.

KOMENTARZE
Newsletter