Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego COVID-19 towarzyszą utrata węchu i smaku? Polscy naukowcy wyjaśniają
Dlaczego COVID-19 towarzyszą utrata węchu i smaku? Polscy naukowcy wyjaśniają

COVID-19 jest chorobą, której przebieg jest bardzo podobny do grypy. Występuje wysoka gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. Według ostatnich doniesień naukowych ważnymi objawami towarzyszącymi COVID-19 są też utrata węchu i smaku, a polscy naukowcy znaleźli odpowiedź, dlaczego tak się dzieje!

 

 

 

W "Nature Medicine" ukazała się praca, w której za pomocą mobilnej aplikacji zbierano informację na temat zdrowia pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Wśród pacjentów z pozytywnym testem na SARS-CoV-2 aż 65,03% zgłosiło utratę węchu i smaku. Odsetek ten był znacznie mniejszy w przypadku osób z negatywnym wynikiem testu – 21,71%. Zatem utrata węchu i smaku mogą być ważnymi objawami, na które warto zwrócić uwagę przy diagnostyce COVID-19.

Tematem związanym z utratą węchu zainteresowali się także polscy naukowcy z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje badania prowadzili na modelu mysim. Mechanizmy powodujące utratę węchu nie są znane. Przejściowa utrata węchu może być spowodowana przez proces zapalny nabłonka węchowego lub na skutek uszkodzenia receptorów neuronów węchowych. Naukowcy odkryli, że ważną rolę w tym procesie odgrywają dwa białka – ACE2 i TMPRSS2. Wirus SARS-CoV-2 atakuje komórki poprzez receptor enzymu konwertującego angiotensynę II (ACE2), wychwyt jest dodatkowo ułatwiony przez proteazę inicjującą TMPRSS2. Oba białka ulegają ekspresji w komórkach podporowych nabłonka węchowego, które biorą udział w przekazywaniu bodźca (zapachu) do neuronów. Uzyskane wyniki sugerują, że komórki podporowe biorą udział w zakażeniu, a dokładniej w wejściu wirusa do organizmu, a to powoduje zaburzenie węchu u pacjentów z COVID-19. Ponadto zaobserwowano, że u starszych myszy tych białek jest więcej. Ten wynik może wyjaśniać, dlaczego osoby starsze są bardziej podatne na zakażenie wirusem. 

KOMENTARZE
Newsletter