Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze badanie kliniczne dla pacjentów z COVID-19 w Polsce
Pierwsze badanie kliniczne dla pacjentów z COVID-19 w Polsce

Naukowcy na całym świecie szukają skutecznego sposobu na zwalczenie wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19, która jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Prowadzone są liczne badania nad szczepionkami i lekami. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy rozpoczęto rekrutację do pierwszego badania klinicznego skierowanego do polskich pacjentów z COVID-19.

 

 

Na całym świecie trwa wyścig z czasem i koronawirusem. Obecnie prowadzonych jest ok. 850 badań klinicznych, w których testowane są nowe cząsteczki lub leki, które już są na rynku, ale w innym wskazaniu klinicznym – w leczeniu COVID-19.

Pierwsze w Polsce badanie kliniczne "Amiodarone or Verapamil in COVID-19 Hospitalized Patients With Symptoms (ReCOVery-SIRIO)" o numerze identyfikacyjnym NCT04351763 prowadzone jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Badanie skierowane jest do dorosłych, hospitalizowanych pacjentów z rozpoznaną chorobą COVID-19, ale na wczesnym etapie rozwoju. Jest to badanie randomizowane II i III fazy. Głównymi badaczami są prof. Eliano P. Navarese i prof. Jacek Kubica.

Pacjentom zostanie podany jeden z dwóch leków Amiodarone lub Verapamil. Oba leki są inhibitorami kanałów jonowych. Prawdopodobnie utrudniają wnikanie i amplifikację wirusa w organizmie. Celem terapii jest skrócenie oraz złagodzenie przebiegu choroby, a także porównanie skuteczności terapii do standardowej opieki u hospitalizowanych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19.

Dynamiczna sytuacja związana z rozwojem pandemii COVID-19 powinna w krótkim czasie przynieść informacje na temat najskuteczniejszych ścieżek terapeutycznych w leczeniu tej choroby. 

KOMENTARZE
Newsletter