Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strefa logowania
Informacje
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
Firmy
Materiały i odczynniki
Aparatura i wyposażenie
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Firmy usługowe
Uczelnie Wyższe
Consulting
Badania kliniczne i przedkliniczne
Patenty i rejestracje
Oprogramowanie
Opakowania
Produkty kosmetyczne
Inne
Produkty/Usługi
Aparatura
Materiały i odczynniki
Surowce kosmetyczne
Surowce farmaceutyczne
Surowce żywnościowe
Usługi
Praca
Strona główna
Kalendarium
Nasze szkolenia
Kwartalnik
Biotech TV
Oferty pracy Pracuj.pl
Home
Informacje
Portal biotechnologia.pl korzysta z Javascript. Włącz go w swojej przeglądarce, aby w pełni cieszyć się portalem. Nie wiesz jak?
Kliknij tutaj.
Biotechnologia
Farmacja
Kosmetologia
Technologie
MAPA TAGÓW
bioetyka
innowacje
badania kliniczne
nauka w polsce
pandemia
dofinansowanie
koronawirus
covid-19
koronawirus w Polsce
sars-cov-2
Oferty pracy
Research specialist (role in the project: Technician)
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Research specialist (role in the project: Technician) Recruitment for the project “RNA and Cell Biology Platform for Research and Innovation in...
PhD Student in the Laboratory of Single-Molecule Biophysics
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Laboratory of Single-Molecule Biophysics https://bit.ly/3SZlc9l at the International Institute of Molecular and Cell Biology (IIMCB), Warsaw headed by...
Research Specialist in the Laboratory of Neurodegeneration
, International Institute of Molecular and Cell Biology in Warsaw
Laboratory of Neurodegeneration at the International Institute of Molecular and Cell Biology (IIMCB) in Warsaw https://shorturl.at/p4ifU headed by...
Informacje
Szukaj
Ważniejsze osiągnięcia polskiej nauki w roku 2013
Pionierskie operacje, postęp w walce z rakiem czy wysłanie polskiej satelity w kosmos? Które z osiągnięć rodzimych naukowców ma szansę sprawić, że rok 2013 stanie się ważną datą w naukowym kalendarium?
Natalia Chmielewska
, 26.12.2013
,
Tagi:
polska nauka
,
grafen
,
minikiwi
,
polska satelita
Estrogeny produkowane nie tylko w jajnikach
Wyniki najnowszych badań naukowych jednoznacznie stwierdzają, że estrogeny mogą być syntetyzowane nie tylko przez jajniki, które jak dotychczas uważane były za jedyne miejsce syntezy tych hormonów steroidowych. Potwierdzono, że kolejnym narządem produkcji estrogenów jest mózg makaków.
Natalia Chmielewska
, 24.12.2013
,
Tagi:
estrogeny
,
podwzgórze
Stany zapalne w cukrzycy – przyczyny oraz mechanizm powstawania
Układ immunologiczny aktywowany jest u pacjentów z cukrzycą typu II. Obserwuję się zmiany w poziomie cytokin, chemokin, zmiany w liczbie oraz aktywacji różnych populacjach leukocytów, a także zmiany w procesach apoptozy oraz fibrozy. Narządami docelowymi dla procesów zapalnych w cukrzycy są tkanki uwrażliwione na insulinę – tkanka tłuszczowa, wątroba, wysepki trzustkowe czy układ naczyniowy.
Natalia Chmielewska
, 20.12.2013
,
Tagi:
otyłość
,
układ immunologiczny
,
cukrzyca typu II
,
stan zapalny
Nowoczesne techniki mikroskopii elektronowej stosowane w naukach neurologicznych
W listopadzie, w San Diego w Kalifornii odbyła się konferencja Towarzystwa Neuronauk. Jednym z wykładów, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem był wykład Jeffa Lichtmana z Uniwersytetu w Harwardzie. Naukowiec zaprezentował nowoczesną metodę wizualizacji interaktywnych połączeń w mysim mózgu.
Natalia Chmielewska
, 16.12.2013
,
Tagi:
neurologia
,
mikroskopia elektronowa
,
brainbow
Zaburzenia hormonalne towarzyszące anoreksji
Anoreksja to zaburzenie psychiczne polegające na wprowadzeniu przez chorego restrykcji pokarmowych prowadzących do możliwie największej utraty wagi. Widoczne gołym okiem efekty nie są jedynymi. U ludzi cierpiących na anoreksję zaburzeniu ulega cała gospodarka hormonalna organizmu.
Natalia Chmielewska
, 13.12.2013
,
Tagi:
anoreksja
,
jadłowstręt psychiczny
,
zaburzenia hormonalne
,
gonady
Czy bakterie jelitowe mogą pomóc w walce z rakiem?
Ostatnie dane naukowe potwierdzają kolejną korzystną rolę bakterii bytujących w jelitach. Badania na myszach wyraźnie wykazują pozytywny wpływ mikroorganizmów na leczenie przeciwnowotworowe.
Natalia Chmielewska
, 29.11.2013
,
Tagi:
nowotwór
,
immunoterapia
,
bakterie jelitowe
Robopszczoły – science fiction czy niedaleka przyszłość ratująca gospodarkę??
Ilość osobników pszczoły miodnej obniża się w zastraszającym tempie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje gospodarcze mogą mieć obserwowane efekty. Czy uświadomienie ich o zagrożeniu przyniesie oczekiwane efekty czy będziemy zmuszeni jednak skorzystać z pomocy latających robotów?
Natalia Chmielewska
, 29.11.2013
,
Tagi:
pestycydy
,
RoboBee
,
Pszczoła miodna
,
CCD
Jak zmusić układ immunologiczny do walki z rakiem?
Układ immunologiczny to skomplikowana machina, która uaktywnia kaskadę reakcji w wyniku pojawienia się w organizmie zagrożenia, chociażby w postaci infekcji. Bierze udział w obronie organizmu angażując liczne komórki odpornościowe, cytokiny, czynniki, białka czy peptydy. Dlaczego więc transformacja nowotworowa, również odbierana przez nasz organizm jako obca, jest nadal poza zasięgiem układu immunologicznego?
Natalia Chmielewska
, 26.11.2013
,
Tagi:
rak
,
immunoterapia
,
układ immunologiczny
Chronożywienie – czy istnieje idealny sposób odżywania się?
Funkcjonowanie większości organizmów, od prokariotycznych do ssaków, zależne jest od tzw. rytmu okołodobowego. Jest to cykl zmian w zachowaniu oraz funkcjonowaniu zwierząt w trakcie doby, który pozwala na oszczędzanie energii oraz efektywne działanie organizmów w związku ze zmieniającą się pozycją ziemi w stosunku do słońca. Pobieranie pokarmu również kontrolowane jest zależnie od fazy świetlnej.
Natalia Chmielewska
, 25.11.2013
,
Tagi:
chronożywienie
,
rytm okołodobowy
,
grelina
,
oreksyny
Aneksyna A5 – czy może powstrzymać sepsę?
Stosowana w diagnostyce medycznej aneksyna A5 może mieć dodatkowe zastosowanie, tym razem terapeutyczne. Wyniki badań naukowych, które ukazały się w Critical Care Medicine, wskazują na możliwości terapeutyczne aneksyny A5 w leczeniu sepsy.
Natalia Chmielewska
, 21.11.2013
,
Tagi:
zakażenia szpitalne
,
sepsa
,
aneksynaA5
Regeneracja kończyn — jak to się dzieje?
Regeneracja ludzkiej kończyny, mimo tak dużego rozwoju medycyny i możliwości pozaustrojowej hodowli skóry, chrząstki czy innych narządów wciąż pozostaje jedynie w obszarze spekulacji. Jednakże w świecie zwierząt istnieją gatunki, które znakomicie radzą sobie ze zjawiskiem regeneracji. Dokładna obserwacja i analiza tych procesów być może w przyszłości pozwoli realnie myśleć o indukowaniu regeneracji kończyn lub narządów także u ludzi.
Natalia Chmielewska
, 20.11.2013
,
Tagi:
regeneracja tkanek
,
regeneracja kończyn
,
regeneracja narządów
Molekularny mechanizm uczenia się i tworzenia pamięci na przykładzie Aplysia Californica
Jednym z nas przychodzi łatwiej, innym przysparza niemało zmartwień. Uczenie się większość z nas opisze jako „przyswajanie pewnych informacji”, nie przypuszczając nawet jak skomplikowane mechanizmy molekularne uaktywniane są w trakcie tego procesu.
Natalia Chmielewska
, 19.11.2013
,
Tagi:
pamięć
,
pamięć i uczenie się
,
uczenie się
,
zapamiętywanie
,
mechanizmy molekularne
,
pamięć opisowa
,
pamięć proceduralna
Dziedziczenie sposobu reakcji stresowej
Badania przeprowadzone z udziałem potomstwa ludzi, którzy przetrwali pobyt w obozie koncentracyjnym dowodzą, że traumatyczne przeżycia rodziców mają ogromny wpływ na ich behawior. Ostatnio opublikowane dane również potwierdzają oddziaływanie stresogennych doświadczeń rodziców na późniejsze zachowanie się ich potomstwa. Co ciekawe, zmiany te widoczne są już po urodzeniu, co wyklucza wpływ obcowania potomstwa z rodzicem na obserwowane zmiany.
Natalia Chmielewska
, 08.11.2013
,
Tagi:
stres
,
behawior
,
doświadczenia stresogenne
,
reakcja stresowa
,
dziedziczenie
Odkryto nową bakterię w jelicie człowieka
W czasach kiedy molekularne techniki diagnostyczne nie były tak rozwinięte jak obecnie, nie można było opisać ani scharakteryzować niektórych gatunków bakterii. Hodowla w warunkach laboratoryjnych pewnych szczepów bakteryjnych nie jest łatwa do uzyskania, a czasem nawet niemożliwa. Zastosowanie sekwencjonowania umożliwiło przestudiowanie ewolucji oraz cech wielu mikroorganizmów oraz ich wpływu na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.
Natalia Chmielewska
, 04.11.2013
,
Tagi:
flora jelitowa
,
Melainabakterie
,
cyjanobakterie
,
układ pokarmowy
,
prokariota
Bariera krew-mózg – czy można ją pokonać?
Niegdyś uważana za sztywną barierę, dziś określana jest mianem bardziej plastycznej. Naukowcy badający podłoże chorób neurodegeneracyjnych z wielkim zaangażowaniem próbują znaleźć „klucz do furtki”, który pozwoliłby na wysoko selektywną terapię.
Natalia Chmielewska
, 31.10.2013
,
Tagi:
mózg
,
płyn mózgowo-rdzeniowy
,
bariera krew-mózg
Wpływ fitoestrogenów na funkcjonowanie układu rozrodczego
Fitoestrogeny w roślinach pełnią funkcje antyutleniające, budulcowe oraz grzybobójcze. U ludzi i zwierząt spożywane drogą pokarmową mogą wpływać na funkcje tkanek i narządów docelowych szczególnie dla receptora estrogenowego. Najprościej działanie to możemy określić jako korzystne, dotyczące hamowania rozwoju m.in. raka gruczołu mlekowego lub szkodliwe, związane z zaburzaniem gospodarki hormonalnej ludzi i zwierząt.
Natalia Chmielewska
, 29.10.2013
,
Tagi:
flawonoidy
,
fitoestrogeny
,
substancje czynne
,
biologiczne substancje czynne
,
gospodarka hormonalna
,
lignany
,
stilbeny
,
układ rozrodczy
Neuromarketing – cele, narzędzia i prognozy
Kampanie reklamowe takich firm jak Kodak, Coca-Cola czy General-Motors z powodzeniem posługują się narzędziami neuromarketingu. Badania naukowe potwierdzają możliwość kierowania zdolnością percepcyjną człowieka stosując odpowiednie kroki. Czy coraz większa wiedza na temat zachowań człowieka znajdzie swoje zastosowanie w marketingu?
Natalia Chmielewska
, 28.10.2013
,
Tagi:
neuromarketing
,
marketing
,
reklama podprogowa
Nauka w trakcie snu – czy jest to możliwe?
Uczestnicy doświadczenia eksponowani byli w trakcie snu na zapachy połączone z danym rodzajem muzyki. Po przebudzeniu uruchamiali oni mocniejszy odruch wąchania, słysząc muzykę związaną z przyjemnym zapachem i odwrotnie, uruchamiali słabszy odruch wąchania słysząc muzykę związaną z zapachem nieprzyjemnym. Czy w trakcie snu doszło do stworzenia asocjacji?
Natalia Chmielewska
, 25.10.2013
,
Tagi:
zapach
,
sen
Czy insulina może być rakotwórcza?
Od odkrycia insuliny minęło 91 lat. Jednak już w roku 1922 jej odkrywcy podkreślali, iż mimo tego, że główne mechanizmy działania tej substancji są poznane, to przed naukowcami daleka droga do całkowitego określenia funkcji insuliny.
Natalia Chmielewska
, 15.10.2013
,
Tagi:
insulina
,
ludzka insulina
,
analogi insuliny
,
kancerogeneza
,
hormony
,
czynniki wzrostu
,
IGF-I
,
IGF-II
<
Wrzesień 2024
>
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
26
WEBINAR | Prawidłowe oznakowanie produktu kosmetycznego
2024-08-26 do 2024-08-26
27
Webinar | Zmiany w składach kompozycji zapachowych i oznakowanie alergenów w produktach kosmetycznych i detergentach
2024-08-27 do 2024-08-27
28
WEBINAR | Równowaga hydrofilowo-lipofilowa emulsji (HLB) i metody jej wyznaczania
2024-08-28 do 2024-08-28
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
30
SZKOLENIE ONLINE | Recepturowanie i projektowanie kosmetyków z filtrami UV – aspekty praktyczne
2024-08-30 do 2024-08-30
31
1
2
3
WEBINAR | Prawa i obowiązki poszczególnych podmiotów – importer, dystrybutor, producent produktów kosmetycznych
2024-09-03 do 2024-09-03
4
SZKOLENIE ONLINE | Kosmetyki dla Matki i Dziecka
2024-09-04 do 2024-09-04
5
VI KONFERENCJA NAUKOWA „Bioróżnorodność środowiska glebowego”
2024-09-05 do 2024-09-06
6
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kosmotrend – Naturalne surowce kosmetyczne”
2024-09-06 do 2024-09-06
7
8
9
10
11
HomeCare & Beauty Sustainability Summit
2024-09-11 do 2024-09-12
WEBINAR | ESG – wymagania i regulacje w przedsiębiorstwach
2024-09-11 do 2024-09-11
12
13
14
15
16
Webinar | Ekoprojektowanie opakowań – wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć
2024-09-16 do 2024-09-16
17
SZKOLENIE | Technologia produkcji kosmetyków
2024-09-17 do 2024-09-17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
19
II Ogólnopolska Konferencja NanoBioTechMedyczna Nananobiomedica
2024-09-19 do 2024-09-20
20
SZKOLENIE | Kwalifikacja produktu kosmetycznego w tym produkty z pogranicza
2024-09-20 do 2024-09-20
IV Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Mykologicznego
2024-09-20 do 2024-09-22
21
22
23
Webinar | Opracowanie składu jakościowego na etykietę produktu kosmetycznego zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009
2024-09-23 do 2024-09-23
24
25
Webinar | Greenwashing – nowe regulacje prawne, skutki, praktyczne wskazówki i metody identyfikacji greenwashingu
2024-09-25 do 2024-09-25
Targi HPCI (Home and Personal Care Ingredients) Central and Eastern Europe
2024-09-25 do 2024-09-26
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
30
SZKOLENIE | Projektowanie kosmetyków naturalnych oraz wyliczanie procentu ich naturalności
2024-09-30 do 2024-09-30
1
2
3
SZKOLENIE ONLINE | Skalowanie (scale-up) produkcji oraz produkcja pełnoskalowa w przemyśle kosmetycznym
2024-10-03 do 2024-10-03
4
SZKOLENIE ONLINE | Testy stabilności jako priorytetowe badanie trwałości nowego produktu kosmetycznego
2024-10-04 do 2024-10-04
5
6
e-Kwartalnik portalu Biotechnologia.pl 2-3/2024
Pobierz bezpłatny e-Kwartalnik Biotechnologia.pl Więcej informacji: malgorzata.ges@biotechnologia.pl
WYDAWCA
PARTNERZY
Newsletter
Wybierz branżę
Biotechnologia
Kosmetologia
Farmacja
Wybierz branżę.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Nie może być puste.
Twój email nie przeszedł procesu walidacji.
Zapisz się
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z Rozporządzeniem PE i RE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO).
Musisz wyrazić zgodę na otrzymywanie newslettera.
Oznajmiam, iż przeczytałem i zapoznałem się z Regulaminem oraz Polityką Prywatności Portalu i akceptuję ich treść.
Regulamin
|
Polityka Prywatności
Musisz zaakceptować regulamin i politykę prywatności.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.