Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aneksyna A5 – czy może powstrzymać sepsę?
Aneksyna A5 – czy może powstrzymać sepsę?
Stosowana w diagnostyce medycznej aneksyna A5 może mieć dodatkowe zastosowanie, tym razem terapeutyczne. Wyniki badań naukowych, które ukazały się w Critical Care Medicine, wskazują na możliwości terapeutyczne aneksyny A5 w leczeniu sepsy.

Sepsa, inaczej posocznica, to zespół objawów organizmu, które pojawiają się w odpowiedzi na zakażenie. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego człowieka, która może pojawić się w wyniku zakażenia krwi różnorodnymi gatunkami bakterii, grzybów, a nawet wirusów. Sepsa, ciężka sepsa i wstrząs septyczny to terminy określające nasilenie reakcji organizmu na zakażenie krwi. Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta, gdyż w jej przebiegu dochodzi do niewydolności wielu kluczowych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca. Na świecie znanych jest około 18 milionów przypadków tej przypadłości. Śmiertelność dotyka 30-40% w przypadku sepsy oraz 40-80% w przypadku szoku septycznego.

Aneksyna A5 to białko komórkowe należące do grupy aneksyn. Przypuszcza się, że jej główną funkcją jest hamowanie koagulacji krwi przez rywalizację o wiązanie fosfatydyloserynowe z protrombiną. Aneksyna A5 hamuje również aktywność fosfolipazy A1. Dzięki tym właściwościom znalazła zastosowanie w badaniach in vitro oraz w diagnostyce. Aneksyna A5 jest stosowana do wykrywania komórek wykazujących ekspresję fosfatydyloseryny na powierzchni a także do wykrywania apoptozy komórek lub innych form ich śmierci.

Naukowcy z Uniwersytetu Western Ontario użyli myszy z indukowaną sepsą i zbadali wpływ aneksyny A5 na funkcje krążeniowo-oddechowe zwierząt, które przeżyły. U zwierząt tych zaobserwowano znaczące polepszenie funkcji układu krążenia oraz zwiększony odsetek osobników, które przeżyły sepsę. Co ciekawe, podanie aneksyny A5 było pomocne nawet gdy infekcja septyczna trwała już kilka godzin. Jest to bardzo ważne, gdyż w praktyce charakterystyczne dla sepsy symptomy pojawiają się po pewnym czasie.

Aneksyna jak dotychczas nie jest używana jako środek terapeutyczny, jednak jej bezpieczeństwo zostało już potwierdzone u ludzi. Naukowcy wierzą, że korzystny wpływ na funkcjonowanie serca ma swoje odwzorowanie w innych narządach, które mogą być zainfekowane w przypadku groźnej sepsy.

 

Źródła

ScienceDaily. Retrieved November 17, 2013, from http://www.sciencedaily.com /releases/2013/11/131114122158.html

M. Kadłubowski, W. Hryniewicz, Opracowanie: najczęściej zadawane pytania na temat sepsy.

KOMENTARZE
Newsletter