Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak starzeć się pięknie i powoli?

Chcielibyśmy być wiecznie młodzi, ale niestety nie jesteśmy w stanie ani cofnąć, ani zatrzymać czasu. Wraz z jego upływem starzejemy się. To naturalny, fizjologiczny proces naszego organizmu, który jednak możemy znacząco opóźnić dzięki naturalnemu zadbaniu o siebie i ewentualnie – skorzystaniu z darów medycyny estetycznej.

 

 

Zmiany zachodzące podczas starzenia się widoczne są na różnych płaszczyznach naszej skóry – w naskórku, skórze właściwej, tkance podskórnej, mięśniach i kościach. – Do objawów starzenia się należą oczywiście nieszczęsne zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry. Skóra staje się sucha, odwodniona, często pojawiają się przebarwienia oraz zmiany naczyniowe, zanika tkanka podskórna, w mięśniach wzrasta napięcie, a także następują zmiany zanikowe w naszych kościach budujących twarzoczaszkę – wymienia Beata Drzazga, właścicielka Drzazga Clinic

 

Co przyspiesza proces starzenia się?

Przede wszystkim warto przeanalizować, co właściwie przyspiesza starzenie się i krok po kroku ograniczać, a najlepiej – wyeliminować te czynniki z naszego życia. Im szybciej to zrobimy, tym dłużej będziemy cieszyć się młodością. Specjaliści Drzazga Clinic przygotowali listę punktów non grata, które wielu osobom na co dzień towarzyszą i sprawiają, że przedwcześnie stajemy się starzy. Na szczęście są sposoby na niechciane zjawiska – warto je zastosować, by odwrócić bieg spraw, poprawić swoje zdrowie i wygląd.

Promieniowanie słoneczne

Oto pierwszy czynnik, z którym nauczyliśmy się skutecznie sobie radzić. Promieniowanie odpowiada za szereg niekorzystnych zjawisk w kontekście starzenia się. Najbardziej widoczną oznaką jego długofalowego działania są głębokie zmarszczki na całej powierzchni skóry, a także przebarwienia. Wychodząc na słońce, stosujmy więc filtry przeciwsłoneczne całorocznie, zmieniając jedynie wartość faktora SPF w zależności od pory roku, tzn. latem SPF 50+, natomiast zimą – SPF 30+.

Papierosy

Palenia papierosów powoduje mało estetyczne pionowe zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki palacza), a także odpowiada za powstawanie przebarwień. Najlepiej unikajmy więc palenia w ogóle i nie przebywajmy w otoczeniu palaczy. Jeżeli zaś borykamy się z nałogiem, a zmarszczki palacza już pojawiły się na naszej twarzy, wówczas warto zastosować zabieg z użyciem toksyny botulinowej, która widocznie wygładzi zmarszczki. Tak czy inaczej, rzućmy palenie – to jest do zrobienia!

Zbyt mała ilość snu

Sen to najskuteczniejsza forma regeneracji organizmu nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Warto więc zadbać o higienę snu, kłaść się spać o odpowiedniej godzinie, przed snem nie objadać i nie korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło. Jeśli zadbamy o jakość snu, nasz organizm szybciej się zregeneruje, dzięki czemu nasza skóra po nocy będzie promienna, wypoczęta, a stany zapalne się wyciszą.

Niewłaściwa dieta

Stosujmy zróżnicowaną dietę, odpowiednio dobraną do naszego stanu zdrowia – najlepiej ubogą w fast foody i cukry proste, a bogatą w antyoksydanty i tłuszcze nienasycone. Zmieńmy proporcje na naszych talerzach – niech dominują warzywa. Nie jedzmy przed snem, nie kupujmy słodyczy – zamiast tego delektujmy się owocami. Chwilową przyjemność ze spożywania czegoś szkodliwego zamieńmy na radość z faktu, że czujemy się zdrowi i młodzi. Jeśli nie wiemy, jak walczyć ze starymi, niezdrowymi nawykami – zgłośmy się do specjalisty ds. żywienia.

Brak aktywności fizycznej

Codziennie spędzajmy czas na świeżym powietrzu. Ruch wyzwala endorfiny – hormony szczęścia. Działa zbawiennie na ciało i umysł. Nie trzeba od razu biegać codziennych maratonów – wystarczy półgodzinny spacer, a nasze ciało i głowa od razu się do nas uśmiechną. W dobraniu odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej może pomóc trener personalny.

Stres

Znajdźmy własny sposób na stres. Jednym wystarczy aktywność fizyczna, spędzanie czasu wśród bliskich, zadbanie o przestrzeń na realizację swoich pasji, inni zaś potrzebują skorzystania z technik relaksacji, np. jogi, medytacji czy mindfulness – warto spróbować.

Niewłaściwe kosmetyki

Nie stosujmy kosmetyków, jak to się mówi, z przypadku czy „z polecenia koleżanki”. Oczywiście niekoniecznie muszą one nam zaszkodzić, ale warto stosować produkty indywidualnie dobrane do potrzeb konkretnej skóry. Tylko wtedy otrzyma ona dokładnie to, czego potrzebuje, a co w efekcie wpłynie na zdrową i promienną cerę. 

 

Czy jest sens skorzystać z zabiegów kosmetycznych?

– Jeśli czujemy taką potrzebę, na pewno warto skonsultować się ze specjalistą z kliniki, który oceni, jakich kosmetyków powinniśmy używać, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jak radzić sobie z ewentualnymi problemami skórnymi. Specjalista spełni też rolę edukacyjną – opowie nam, na czym polegają zabiegi dostępne w ofercie, jakie są wskazane w danym momencie i co „poprawią” – radzi Beata Drzazga. Odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne najczęściej stymulują fizjologiczne procesy przebudowy tkanki na zasadzie uszkodzenia, które może być mechaniczne, chemiczne bądź termiczne. Proces uszkodzenia prowadzi do wytworzenia kontrolowanego stanu zapalnego, a to sprawia, że nasza tkanka ulega przebudowie, powstają nowe włókna kolagenowe, elastynowe, a także kwas hialuronowy. Innymi słowy, ta stara, „zużyta” tkanka jest zamieniana na nową i piękniejszą.

– Rynek zabiegów kosmetycznych rozwija się w zatrważającym tempie – zabiegów jest tak dużo, że klient, który nie jest na bieżąco, może się z łatwością pogubić. Nie wybieraj więc samodzielnie, lecz zaufaj specjaliście, a on znajdzie najlepsze z możliwych rozwiązanie, bazując na swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak opóźnić to, co nieuchronne. Starzeć możemy się pięknie i powoli! – zachęca właścicielka Drzazga Clinic.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/klepsydra-czas-g%C5%82az-z%C5%82%C3%B3g-7704146/

KOMENTARZE
Newsletter