Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Występowanie wrażliwej skóry u mężczyzn
Obecnie, większość populacji posiada wrażliwą skórę. Jest to problem występujący częściej u kobiet, natomiast mężczyźni twierdzą, że ten problem w ogóle ich nie dotyczy.

Naukowcy z Gillette Reading Innovation Centre przeprowadzili badania wśród mężczyzn. Celem tych badań była ocena dermatologów, którzy określili częstotliwość występowania wrażliwej skóry u mężczyzn oraz określenie czynników wywołujących podrażnienia.

Badania ankietowe zostały przeprowadzone wśród dwóch grup dermatologów. Pierwsza ankieta została przeprowadzona na europejskiej grupie dermatologów liczącej 1531 osób z różnych części Europy, natomiast druga ankieta wśród 300 dermatologów na terenie Stanów Zjednoczonych.  

Większość dermatologów w obu badaniach (odpowiednio 82,0%-grupa europejska i 58,3%-grupa z USA) albo „zgodzili się” lub „zdecydowanie się zgodzili”, że w ciągu ostatnich 5 lat zauważyli wzrost pacjentów płci męskiej zgłaszających wrażliwą skórę twarzy.

Niektóre różnice wynikały z położenia geograficznego, co było widoczne w badaniu na terenie Europy. „Coraz częściej po produkty dermokosmetyczne, szczególnie do pielęgnacji cery wrażliwej sięgają mężczyźni. Są to panowie w różnym wieku, jednak większą świadomość co do pielęgnacji skóry mają młodsi mężczyźni około 20-25 lat. Wybierają kremy kojące podrażnienia po goleniu, a także kremy przeznaczone do cery wrażliwej” – opowiada dermokonsultantka Justyna Kasprzak.

W przeprowadzonych badaniach problem wrażliwej skóry u mężczyzn został zaobserwowany u 84,9% pacjentów w Europie Centralnej oraz Wschodniej, na terenie Azji 89,9%, natomiast na terenie Europy Zachodniej problem dotyczy 75,1% pacjentów.

Wspominane ogólne czynniki, które mogą wpływać na częstość występowania postrzeganej wrażliwości skóry to głównie czynniki środowiskowe, stres oraz większe stosowanie produktów kosmetycznych. Czynnikiem powodującym wrażliwość skóry, który został wymieniony przez wszystkich pytanych dermatologów we wszystkich regionach geograficznych jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV.

W badaniu zarówno na terenie Europy jak i Stanów Zjednoczonych ponad 90% respondentów potwierdziło, że wybór produktów do golenia jest niezmiernie ważny dla mężczyzn z wrażliwą skórą.

Stąd też panowie powinni zwracać szczególną uwagę na podstawową pielęgnację skóry twarzy podczas golenia, stosując odpowiednie produkty przeznaczone do cery wrażliwej.

Źródła

Vanoosthuyze K., Zupkosky P. J., Buckley K. 2013. Survey of practicing dermatologists on the prevalence of sensitive skin in men. International Journal of Cosmetic Science, 35: 388–393.

KOMENTARZE
Newsletter