Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Temat perspektyw i wyzwań wynikających z porozumienia handlowego USA-Europa, kosmeceutyki, nowości surowcowe przywiezione z Barcelony czy problem współczesnych metod oceny kosmetyków to wybrane punkty, które omawiano podczas Konferencji Kosmetycznej zorganizowanej przez Chemical Review. O czym jeszcze rozmawiała branża?

Prezentacja przygotowana przez Andrzeja Sikorskiego z AS Cosmetics pokazala jak porozumienie handlowe pomiędzy Europa a Stanami Zjednoczonymi wpływa na ochronę własności przemysłowej, rejestrację produktów kosmetycznych czy też oddziałuje na organizację przedsiębiorców, Ponadto prelegent przekonywał, że przepisy prawne i rejestracja produktów jest na obu obszar podobna a niezgodności po okresie negocjacyjnynym można zminimalizować. - Problem może stanowić ochrona własności przemysłowej, ze względu na dominującą rolę ośrodków wynalazczości w USA - przyznaje przedstawiciel AS Cosmetics.

Znaczna część spotkania oswięcona była tematom bardziej kosmetycznym. Dr inż. Elżbieta Sikora z Politchniki Krakowskiej mówiła o surowcach pochodzenia roślinnego, czyli ekstraktach roślinnych, które wchodzą w skład:

kosmetyków do mycia

kosmetyków pielęgnacyjnych

kosmetyków upiększających

wyrobów perfumeryjnych

- W zależności od zawartości substancji czynnych przeznaczone są  do pielęgnacji różnego typu skóry i włosów. Zainteresowanie surowcami roslinnymi w przemysle kosmetycznym ciągle wzrasta. Systematycznie na rynku pojawiają się nowe kosmetyki zawierające substancje aktywne pozyskiwane  z roślin, w tej grupie coraz większa popularnościa ciesza się kosmetyki naturalne oparte na surowcach pochodzacych z certyfikowanych upraw ekologicznych lub kontrolowanego dzikiego zbioru, spełniajace standardy stawiane kosmetykom naturalnym i organicznym- tłumaczy dr Sikora.

Natomiast Agnieszka Maciąg z Instytutu Podstaw Chemii Żywności Politechniki Łódzkiej poruszyła temat hydrolatów, jako naturalnych surowców kosmetycznych. W prezentacji bardzo szeroko opisane były olejki eteryczne. Są to wieloskładnikowe mieszaniny wtórnych metabolitów roślinnych. Otrzymuje się je metodą destylacji z parą wodną roślin lub ich części. Z uwagi na bogate właściwości  biologiczne, olejki eteryczne  stanowią cenny surowiec szeroko stosowany m. in. w kosmetyce, perfumerii, farmacji oraz przemyśle spozywczym. - W wyniku destylacji surowca roslinnego otrzymuje się produkt, który składa się z olejku i wody, zawsze zawierającej rozpuszczone w niej związki lotne. W przemyslowej produkcji olejków eterycznych na swiecie woda do niedawna traktowana była jako produkt odpadowy - wyjaśnia Agnieszka Maciąg. Olejki eteryczne w ostatnim czasie  coraz częściej stanowią bardzo cenny produkt zwany  h y d r o l a t e m lub h y d r o s o l e m. W  Polsce jest niewielu producentów hydrolatów, ale mimo to oferta handlowa jest bogata, bo obejmuje około 30 produktów z różnych gatunków roslin. Czym charakteryzują się te produkty?

posiadają cenne wlasciwości biologiczne

mają zbawienne działanie na skórę

wyróżnia je przyjemny i delikatny zapach

odznaczają się lekko kwaśnym pH, które jest zbliżone do pH skóry

Hydrosole posiadają niewielką ilość związków lotnych przez co mogą być stosowane nawet w kosmetykach przeznaczonych dla wyjątkowo wrażliwej skóry. Są delikatniejsze niż olejki eteryczne i nie powodują podrażnień. Z uwagi na to, że głównym składnikiem hydrolatów jest woda łatwo wprowadza się je do formulacji kosmetycznych zastępując nimi wodę destylowaną.  Co więcej ich cena jest znacznie niższa niż olejków eterycznych. Podobne zainteresowanie co hydrolaty wzbudził temat antyoksydantów prezentowany przez dr inż. Magdalenę Sikorę, Prelegentka zwróciła uwagę, że procesy oksydacyjne pełnią istotną funkcję w procesie starzenia nie tylko produktów kosmetycznych, ale także organizmu człowieka, w tym skóry. Tlen, bez którego nie istniałoby życie, jest przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk.  - W wyniku jego działania powstają reaktywne formy tlenu, tzw. RFT, w tym wolne rodniki, związki chemiczne posiadające w układzie niesparowane elektrony. Układy te charakteryzują się wysoką reaktywnością. RFT mogą działać destrukcyjnie w stosunu do wielu związków organicznych, nie tylko składników preparatów kosmetycznych, ale także zywych organizmów - mówi dr Sikora.

Spotkania branży kosmetycznej są pod kazdym względem korzystne: uczą, rozwijają, pozwalają na zapoznanie się z ofertą konkurencji, podzielenie się własnymi uwagami i spostrzeżeniami oraz obawami. 27 maja 2015 roku w Łodzi, kolejna szansa na przedyskutowanie pozycji polskiego przemysłu kosmetycznego: Beauty Innovations - Forum Branży Kosmetycznej.

 

 

Anna Szulc

KOMENTARZE
Newsletter