Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekstrakt z hibiskusa – właściwości oraz zastosowanie w przemyśle kosmetycznym

Naturalne składniki były wykorzystywane w pielęgnacji skóry od dawna, zaś w dzisiejszych czasach są coraz bardziej popularne. To wszystko spowodowane jest obawami o syntetyczne składniki i ich potencjalne skutki uboczne. Główne korzyści, które związane są ze stosowaniem ekstraktów roślinnych w pielęgnacji skóry, dotyczą ich aktywności antyoksydacyjnej oraz przeciwbakteryjnej, a to wszystko za sprawą bogactwa związków aktywnych w nich zawartych. Wartym uwagi ze względu na wysoki potencjał kosmetyczny jest ekstrakt z hibiskusa. Wykazuje on wszechstronne działanie, a szczególnie ceni się go za wyrównywanie kolorytu cery, działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwzapalne.

 

Botanika

Ketmia szczawiowa, zwana hibiskusem (Hibiscus sabdariffa L.), występuje w centralnej i zachodniej Afryce oraz w południowo-wschodniej Azji, Indiach oraz Malezji. Można ją także spotkać m.in. w Ameryce Środkowej, Brazylii, Australii, na Hawajach, Florydzie i Filipinach. Należy do rodziny ślazowatych. Jest jednorocznym krzewem o drewniejącej łodydze, osiągającym do 2,5 m wysokości. Kwiaty hibiskusa posiadają ciemnoczerwony kolor. Mają dość specyficzny zapach oraz kwaśny smak. Są używane jako surowiec kosmetyczny.

 

Skład

W składzie hibiskusa znajdują się kwasy organiczne – m.in. kwas jabłkowy, szczawiowy, winowy i cytrynowy. Ich zawartość wynosi od 15 do 30%. Charakterystycznym, unikalnym składnikiem dla tej rośliny jest kwas hibiskusowy (lakton kwasu (+)-allohydroksycytrynowego). Ważnym związkiem w tej roślinie jest kwas protokatechowy, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Inna grupa substancji, która jest bardzo cenna w kosmetologii, a którą znajdziemy w hibiskusie, to flawonoidy (m.in. kwercetyna, mirycetyna, hibiscetina i hibiscitrina). Oprócz wspomnianych związków w ekstrakcie z ketmii obecne są także witaminy, pektyny, olejki eteryczne oraz fitosterole.

 

Właściwości oraz zastosowanie w kosmetologii

Ekstrakt z hibiskusa jest surowcem o wszechstronnym potencjale kosmetycznym. W kosmetykach znajdziemy go pod nazwą: Hibiscus Sabdariffa Flower Extract. Znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwstarzeniowych, dlatego znajduje zastosowanie głównie w kremach oraz balsamach przeciwstarzeniowych. Zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenia skóry. Dzięki niesamowitej zdolności do hamowania aktywności enzymu elastazy, który jest odpowiedzialny za rozkład cennej dla naszej skóry elastyny, hibiskus aktywnie zwalcza proces starzenia się poprzez ujędrnienie i „lifting” skóry.

Kwasy AHA obecne w hibiskusie, w szczególności kwas jabłkowy i cytrynowy, delikatnie złuszczają i rozjaśniają skórę. Wiele kwasów AHA jest pochodzenia naturalnego i może tymczasowo ścieńczyć górną warstwę skóry, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia. Tym, co odróżnia hibiskusa od innych składników bogatych w AHA, jest to, że faktycznie pomaga naprawić uszkodzenia skóry spowodowane różnymi czynnikami. Działanie złuszczające tego ekstraktu nie powinno budzić żadnych obaw. Wspomniane wcześniej kwasy są na tyle łagodne, że nie spowodują niekorzystnych skutków na skórze.

Niezwykle cenioną właściwością ekstraktu z hibiskusa jest jego działanie poprawiające koloryt skóry. Zastosowanie go w kremach pozwala pozbyć się przebarwień oraz uzyskać jednolity koloryt i cerę pełną blasku. Natychmiastowo przynosi zauważalne efekty w postaci mniejszego zaczerwienienia cery. Z tego względu ekstrakt z tego kwiatu stosowany jest w preparatach pielęgnacyjnych ukierunkowanych na wyrównanie odcienia skóry. Przeciwzapalne właściwości hibiskusa zmniejszają stany zapalne oraz zaczerwienienie skóry.

Wysoka zawartość śluzów w hibiskusie zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci, co jest jednym z kluczowych czynników dla zachowania jej w zdrowiu. Śluzy zawarte w kwiatach są fantastycznymi naturalnymi środkami nawilżającymi. Ketmia zawiera również w swym składzie naturalne środki powierzchniowo-czynne – saponiny, które oczyszczają skórę. Ekstrakt z hibiskusa uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, dlatego poleca się go jako składnik kosmetyków dedykowanych do cery naczynkowej. Wspomaga także regenerację zniszczonej skóry. Ekstrakt z ketmii jest znany z licznych korzyści pielęgnacyjnych, które sprawiają, że skóra nabiera promiennego blasku, staje się odżywiona oraz nawilżona.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/rosella-owoc-kwiat-roselle-7102163/

https://www.greenpeople.co.uk/blogs/the-beauty-hub/5-hibiscus-benefits-beautiful-skin

KOMENTARZE
Newsletter