Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjne surowce kosmetyczne o działaniu odmładzającym

Skóra stanowi barierę ochronną organizmu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Starzenie się jej jest procesem powolnym i naturalnym, który można jednak jeszcze bardziej spowolnić, stosując odpowiednie kosmetyki. Z tego wynika spore zainteresowanie szukaniem składników aktywnych o coraz lepszym i efektywniejszym działaniu. Przykładami innowacyjnych surowców kosmetycznych anti-aging są m.in. bakuchiol, magnolia lekarska, komórki macierzyste oraz trójpeptyd progelineTM.

 

Bakuchiol

Bakuchiol to jeden z najnowszych składników aktywnych, który pojawił się na rynku kosmetycznym. Bio-retinol to idealne połączenie dobrze znanej skuteczności retinolu z jego nową, roślinną, „zieloną” odsłoną. Bakuchiol to ekstrakt z nasion ajurwedyjskiej rośliny Babći (retinoid botaniczny). Jest on multifunkcjonalny, nadaje się wprost do pielęgnacji cery dojrzałej z oznakami starzenia. Wykazuje działanie lekko złuszczające i normalizujące, dzięki czemu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana. W efekcie zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra staje się bardziej jędrna. Składnik ten dodatkowo zmniejsza widoczność przebarwień i zapobiega powstawaniu nowych. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może być polecany do cery problematycznej, z niedoskonałościami.

 

Magnolia lekarska

Magnolia, szeroko stosowana i szanowana przez perfumiarzy, coraz częściej znajduje zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych. Kora magnolii lekarskiej zawiera w swym składzie magnolol i honokiol, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz hamują aktywność czynnika NF-kB, odgrywającego znaczącą rolę w regulowaniu procesu starzenia się skóry. Poza tym działa on antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz kojąco – łagodzi podrażnienia nawet bardzo wymagającej skóry, wrażliwej i skłonnej do alergii.

 

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste wpływają na regenerację skóry, a tym samym – opóźnienie procesu starzenia. Pozyskiwanie ich z zewnątrz jest bardzo istotne dla zachowania nieskazitelnego wyglądu skóry. Należy zadbać o odpowiednie ich dostarczenie, ponieważ z wiekiem ilość komórek macierzystych w organizmie maleje. Zmniejszenie ilości komórek, mogących wytworzyć nowe fibroblasty, jest jedną z przyczyn starzenia się skóry, a kolejną to, że fibroblasty także z czasem tracą zdolności do wytwarzania kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za odpowiednie napięcie skóry, jej gęstość i jędrność. Dlatego właśnie współczesna kosmetologia decyduje się na dostarczanie komórek macierzystych, zdolnych do podziału, z zewnątrz.

 

Trójpeptyd progelineTM

Aktywność preparatów mających w składzie trójpeptyd polega na obniżaniu poziomu progeryny poprzez reaktywowanie młodego metabolizmu komórek i zbilansowanie równowagi skóry poprzez regulację mediatorów procesu zapalnego odpowiedzialnego za wiele aspektów starzenia. Jest on pozyskiwany za pomocą metod biotechnologicznych ze skrobi roślinnej. Surowiec poprawia jędrność, elastyczność oraz, co  najważniejsze, zmniejsza produkcję progeliny.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/portrait-attractive-middle-aged-caucasian-woman-tank-top-touching-cheek-applying-anti-wrinkle-moisturizing-cream-looking-camera-with-smile_11100765.htm#page=1&query=anti%20aging&position=0

KOMENTARZE
Newsletter