Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy senolityki zrewolucjonizują proces starzenia się skóry?

Choć oczywiście kosmetyki przeciwstarzeniowe przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry, nie są w stanie całkowicie cofnąć powstałych zmian, takich jak zmarszczki czy utrata elastyczności skóry. Większość dostępnych na rynku kosmetyków koncentruje się na nawilżeniu, stymulacji kolagenu oraz antyoksydacji, działając na powierzchni skóry bądź tuż pod nią. Senolityki zaś trafiają znacznie głębiej, działając u podstaw procesu starzenia się skóry.

 

 

Czym są senolityki? 

Senolityki to grupa związków chemicznych, które mają zdolność do eliminacji starzejących się komórek, które gromadzą się w organizmie, są obciążające dla niego, przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry i zmniejszenia jędrności. Senolityki w procesie senolizy rozkładają starzejące się komórki, które są pozbawione zdolności do podziału, a także są odporne na apoptozę. Rozpoznają stare komórki i aktywują je do samozniszczenia, dzięki czemu dochodzi do usuwania toksycznych komórek. W miarę postępów możemy być świadkami rozwoju terapii łączonych senolityków z innymi składnikami, tj. retinoidami czy przeciwutleniaczami, które mogą przyczynić się do stworzenia kompleksów pomocnych w odmładzaniu skóry. Takie synergie mogą pomóc stworzyć skuteczniejsze preparaty przeciwstarzeniowe, które będą wywierały silniejszy efekty niż jakby były stosowanie pojedynczo.

Rosnąca presja społeczeństwa na brak istniejących preparatów czy zabiegów, które w skuteczny i dogłębny sposób są w stanie zapewnić działanie przeciwstarzeniowe, sprawi, że naukowcy będą częściej eksperymentować nad senolitykami. W kolejnych miesiącach i latach będziemy świadkami powstawania nowych, bardziej spersonalizowanych zabiegów pielęgnacji skóry, które będą oparte na senolitykach, a to wszystko dzięki rosnącej wiedzy na temat starzenia się komórek. Ukierunkowanie prepartów kosmetycznych na określone typy starzejących się komórek obecnych w skórze konkretnej osoby zwiększy skuteczność rozwiązań przeciwstarzeniowych.

Należy podkreślić, że senolityki mają zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, regeneracji skóry oraz zwiększania produkcji kolagenu. Starzejące się komórki wydzielają specyficzny zestaw mediatorów prozapalnych, które mogą powodować zmiany w strukturze oraz funkcjonowaniu tkanek. Zatem związki efektywnie eliminujące starzejące się komórki są atrakcyjną strategią w przypadku pogorszenia się stanu skóry związanego z wiekiem. 

Senolityki są cennymi związkami w preparatach rozjaśniających, mających na celu redukcję nierównomiernego kolorytu skóry i uwydatnienie jej naturalnego blasku. Co więcej, mogą stanowić ważny surowiec w kosmetykach regenerujących, których zadaniem będzie łagodzenie stanu zapalnego i wspieranie wrażliwej skóry. Wspomniane właściwości pomogą utrzymać skórę w równowadze. 

 Przykłady senolityków

* Kwercetyna – to związek bioaktywny należący do flawonoidów. Posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jako flawonoid ma zdolność do zmniejszania stresu oksydacyjnego wywołanego przez wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia starzenie się. Silne działanie przeciwzapalne pomaga zwalczać stan zapalny skóry, a to prowadzi do zmniejszenia zaczerwienienia skóry i dyskomfortu związanego z różnymi dermatozami. W 2015 r. pojawiła się po raz pierwszy informacja, że kwercetyna jest senolitykiem.

* Fisetyna – związek występujący w truskawkach oraz jabłkach. Działa przeciwutleniająco. Zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia elastyczność skóry, pozwala uzyskać promienną cerę.

* Kurkumina – jest stosowana w recepturach preparatów do pielęgnacji skóry ze względu na jej niezwykłe działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Posiada wysoką penetrację do naskórka oraz głębszych warstw skóry.

* Resweratrol – w kosmetologii i dermatologii stosuje się go przede wszystkim ze względu na udowodnioną zdolność do przenikania przez barierę skórną i działanie przeciwstarzeniowe. Stymuluje proliferację fibroblastów i przyczynia się do wzrostu gęstości kolagenu.

Źródła

Fot. https://www.lummi.ai/photo/contemplative-elderly-woman-2vele

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
CEBioForum 2025
2025-04-02 do 2025-04-03
3
5
6
8
10
11
12
13
18
19
20
21
24
Webinar | Podstawy perfumerii
2025-04-24 do 2025-04-24
26
27
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
Newsletter