Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antyoksydanty ukryte w olejach roślinnych
Zdrowa żywność jest od dawna propagowana, ale o zdrowym odżywianiu skóry mówi się niewiele. Zapewne każdy z nas słyszał o antyoksydantach i ich odmładzającym wpływie na skórę. Możemy znaleźć je w pożywieniu m.in. w pomidorach, marchewce czy czerwonej papryce, ale także w olejach roślinnych będących podstawowymi składnikami kosmetyków.

 

 

Oleje roślinne wpływają dobroczynnie na stan naszej skóry, dlatego znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wiele z nich wykorzystywana jest ze względu na obecność karotenoidów, które posiadają różną barwę oraz aktywność fizjologiczną. W związku z tym nieustannie poszukuje się nowych surowców, z których będzie można pozyskać oleje roślinne, a jednocześnie barwniki karotenoidowe.

W roślinach możemy znaleźć prawie 600 karotenoidów, które dzielimy na dwie grupy: karoteny (α-, β-, γ-karoten, likopen) oraz ksantofile (astaksantyna, luteina, zeaksantyna, wiolaksantyna). Najbardziej znanym karotenoidem jest β-karoten, który posiada właściwości nawilżające, odżywcze i przeciwzmarszczkowe.

Astaksantyna nazywana jest królową karotenoidów, bo jej moc jest 54 razy większa od β-karotenu i 1000 razy silniejsza niż witamina C. Ogranicza procesy starzenia poprzez zmniejszenie tworzenia się zmarszczek czy przesuszenia skóry wokół oczu, czyniąc ją pożądanym składnikiem kremów nawilżających oraz anti-aging.

Wartymi uwagi olejami stosowanymi w kosmetykach są: olej marchwiowy, olej nagietkowy, olej rokitnikowy oraz olej z pestek dyni.

Olej marchwiowy pozyskiwany jest w długim procesie maceracji korzenia marchwi zwyczajnej (Daucus carota L.). Zawarte w nim karotenoidy- α i β-karoten posiadają właściwości hamowania starzenia, a także nawilżające. Przeprowadzone badania przez Shabby wskazują, że ekstrakt olejowy z marchwi zawiera związki polifenolowe, tj. luteolinę, kemferol, apigeninę, kwercetynę i kwas kawowy, wykazujące silne właściwości przeciwstarzeniowe. Stosowany jest w produkcji kosmetyków dedykowanych dla skóry suchej oraz ze skłonnością do tworzenia zmarszczek. Dodawany jest także w preparatach mających chronić skórę przed szkodliwymi promieniowaniem UV, czyli zarówno w kosmetykach do opalania, jak również samoopalających.

Olej, który otrzymywany jest w ten sam sposób to olejek nagietkowy pozyskiwany z płatków nagietka lekarskiego (Calendula officinalis L.), w których „ukryte są” karotenoidy, a także inne aktywne związki m.in. flawonoidy, taniny, saponiny triterpenowe, terpenoidy, kumaryny. Dzięki temu olej ten posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzmarszczkowe.

Olej rokitnikowy uzyskiwany jest z miąższu oraz nasion owoców rokitnika zwyczajnego (Hippophaë rhamnoides L.). Karotenoidy występujące w miąższu gwarantują stabilność oleju. W zależności od źródła, z którego uzyskamy olej, jego skład może różnić się zawartością karotenoidów (β-karotenu, γ-karotenu, likopenu oraz tlenowych pochodnych karotenów). Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, odżywcze, a także przeciwzapalne. Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Znajduje zastosowanie w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, a także dojrzałej.

Olej z nasion dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo L.) można uzyskać na dwa sposoby: tłocząc na zimno oraz w podwyższonej temperaturze. Posiada w swym składzie sterole roślinne, α i γ-tokoferol, karotenoidy i inne substancje. Kosmetyki zawierające je w swoim składzie posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, a także przyspieszające gojenie się ran.

Karotenoidy zwane są antyoksydantami profilaktycznymi lub interwencyjnymi, w związku z czym nigdy nie jest za późno, by zacząć używać kosmetyków posiadających je w swoim składzie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc już dziś świadomie wybierajmy kosmetyki, czytając ich skład.

Źródła
KOMENTARZE
Newsletter