Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Miliardowe zyski ze szczepionki Pfizera przebiły prognozy analityków
Miliardowe zyski ze szczepionki Pfizera przebiły prognozy analityków

Dzięki sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19 oraz innych leków dochody amerykańskiego giganta farmaceutycznego za drugi kwartał 2021 r. prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dol. zysków – podał wczoraj „Wall Street Journal”.

 

 

 

Szczepionka oczywiście została najlepiej sprzedającym się lekiem koncernu. 7,84 mld dol. zysków z jego sprzedaży przypadło Pfizerowi już po podzieleniu się dochodem z jego partnerem, niemiecką firmą BioNTech – sprecyzował Associated Press. Pfizer prognozuje, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży tej szczepionki powinny osiągnąć 33,5 mld dol. przy założeniu, że firma dostarczy na rynek 2,1 mld dawek. Przychód Pfizera za drugi kwartał tego roku wyniósł – jak raportowała w środę firma – 5,56 mld dol. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 3,49 mld dol. 

Prezes Pfizera Albert Bourla poinformował, że do tej pory firma dostarczyła na rynek 1 mld szczepionek przeciwko COVID-19. Ponadto sprzedaż innych leków wzrosła w tym roku o 10 proc. Na początku lipca media doniosły, że Pfizer ma rozmawiać z członkami zespołu ds. pandemii w Białym Domu na temat ewentualnej trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Koncern skrytykowali za to przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, którzy apelowali, by rządy nie zamawiały dodatkowych dawek szczepionek w czasie, gdy biedniejsze kraje wciąż czekają na dostawy, które pozwolą im zaszczepić swoich obywateli.

PAP

Źródła

Fot. <a href='https://www.freepik.com/photos/money'>Money photo created by freepik - www.freepik.com</a>

KOMENTARZE
Newsletter