Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Moonshot: opowieść o dokonywaniu niemożliwego

W Polsce, dzień po premierze w USA, ukazuje się książka „Moonshot”. Jej autorem jest prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer doktor Albert Bourla. „Moonshot” to jego osobista opowieść o niesamowitym wyścigu z czasem, który towarzyszył opracowaniu i produkcji szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Książka CEO Pfizera trafi na półki polskich księgarń nakładem wydawnictwa Insignis w przekładzie Urszuli Gardner.

 

 

Skąd tytuł książki i dlaczego nie został on przetłumaczony? Bardzo trudno w języku polskim o dokładne oddanie sensu pojęcia „moonshot” w jednym lub dwóch zgrabnie brzmiących słowach. Chodzi oczywiście o „wystrzelenie (człowieka) na Księżyc”. Bourla pisze, że „określenie to zostało użyte po raz pierwszy w 1949 r., gdy Amerykanie rozważali podbój kosmosu. 'Moonshot' wkroczył na dobre do słowników języka angielskiego w latach 60. XX w., gdy prezydent Kennedy ogłosił, że człowiek poleci na Księżyc i bezpiecznie wróci na Ziemię. Kennedy powiedział, iż jego wybór padł na Księżyc nie dlatego, że to cel łatwy, lecz przeciwnie – dlatego, że jest trudny”.

Podobnym wyzwaniem – jeśli chodzi o problemy, które należało pokonać, wiedzę, którą trzeba było skonsolidować oraz produkcję i logistykę, konieczne do uruchomienia w jak najkrótszym czasie – było stworzenie szczepionki przeciwko COVID-19. Pfizerowi – przy ścisłej współpracy z firmą BioNTech – udało się to jako pierwszemu – pierwsza szczepionka mRNA, COMIRNATY, zaczęła być dystrybuowana po dziewięciu miesiącach od podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac.

Doktor Bourla w pasjonujący sposób przedstawia, co przez te dziewięć miesięcy działo się w Pfizerze (i na świecie), pisząc, jak pełni poświęcenia naukowcy i menedżerowie firmy pokonywali w dobie globalnej pandemii problemy wynikające ze społecznych i politycznych niepokojów, a także ujawniając wątpliwości, trudne decyzje i przeszkody, z którymi musieli się mierzyć. Jak przekonuje Bourla, sukces Pfizera nie był efektem łutu szczęścia, lecz długich przygotowań – to dzięki nim i wizjonerskiemu przywództwu Bourli naukowcy Pfizera i BioNTechu uczynili niemożliwe możliwym, opracowując, poddając badaniom i produkując szczepionkę przeciw COVID, co niegdyś trwałoby lata.

„Moonshot” to niesamowita opowieść z pierwszej ręki. Mieszają się w niej intrygujące wątki polityczne, społeczne, naukowe i biznesowe. Czas w tej książce biegnie bardzo szybko, a piętrzące się trudności i sukcesywnie przezwyciężane wyzwania dodają narracji Bourli olbrzymiego dynamizmu. „Moonshot” to jednak nie tylko relacja – to lektura pełna osobistych przeżyć, refleksji i dylematów autora. To fabuła z wieloma bohaterami – od naukowców, przez kadrę zarządzającą, aż po wysokich urzędników rządowych i głowy państw.

Doktor Bourla pisze: „Pragnę podzielić się naszą historią, opowiedzieć, z jakimi trudnościami musieliśmy się zmierzyć, jakie lekcje odebraliśmy po drodze i jakie zasadnicze wartości przyczyniły się do sukcesu – w nadziei, że będzie to stanowić dla was inspirację i pozwoli wam dokonać własnego 'moonshotu', cokolwiek by to było. Te dziewięć miesięcy, o których przeczytacie w niniejszej książce, stanowiło największe wyzwanie w moim życiu, zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. Zarazem czas ten był dla mnie najbardziej satysfakcjonujący, także pod oboma względami. Historia naszego sukcesu tak naprawdę jest opowieścią o ścisłym związku trzech czynników: potęgi nauki, znaczenia, jakie prężny sektor prywatny ma dla społeczeństwa i niebywałego potencjału ludzkiej pomysłowości”.

„Moonshot” to książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kto chce zajrzeć za kulisy powstania szczepionki COMIRNATY, jak również wszyscy ci, których pasjonuje wartka lektura o dynamicznych działaniach pod olbrzymią presją z różnych stron. „Moonshot” nie tylko wciąga bez reszty – książka inspiruje i zachęca do działania w podejmowaniu wyzwań, które pozornie wydają się niemożliwe. To także wielki hołd złożony nauce i naukowcom, którym zawdzięczmy specyfik – mottem Pfizera jest zresztą slogan „Science will win”, czyli „Nauka zwycięży”.

KOMENTARZE
Newsletter