Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znaczenie fotografii klinicznej w leczeniu trądziku pospolitego
Szybko rozwój fotografii cyfrowej umożliwia wykonywanie doskonałej jakości zdjęć do celów zarówno dokumentacyjnych, jak i diagnostycznych. Spójna dokumentacja fotograficzna, z możliwością uzyskania porównywalnych zdjęć „przed” i „po”, staje się niezbędnym narzędziem każdego lekarza medycyny estetycznej, chirurga plastycznego czy dermatologa.

Fotografia znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego. Pozwala na ocenę skuteczności leczenia, ewentualnych działań niepożądanych oraz na prowadzenie monitoringu danego pacjenta przez cały okres leczenia. Zastosowanie dodatkowo techniki analizy obrazu pozwala ocenić skuteczność terapii również w sposób ilościowy.

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną jednostki włosowo-łojowej. Jego występowanie jest bezpośrednio związane ze zwiększeniem produkcji androgenów, co stymuluje nadmierną produkcję łoju. Pojawiają się zaburzenia keratynizacji, powstaje odczyn zapalny, dochodzi do kolonizacji bakteryjnej mieszków włosowych na twarzy, szyi, dekolcie czy plecach. Bakterią odpowiedzialną za powstawanie trądziku pospolitego jest przede wszystkim Propionibacterium acnes. Trądzik lokalizuje się przede wszystkim na twarzy (99% przypadków), ale również na plecach (90%), klatce piersiowej, ramionach czy na pośladkach. Wśród wykwitów trądzikowych wyróżnić możemy: zaskórniki, grudki, krostki oraz nacieki zapalne. To, jaki wykwit dominuje decyduje o tym, z jaką postacią trądziku mamy do czynienia. Choroba często ma charakter przewlekły, z okresami poprawy i zaostrzenia objawów. W okresie letnim pod wpływem słońca często zmiany wysychają, stają się mniej widoczne. Ponadto na obraz zmian ma wpływ przede wszystkim zastosowane leczenie. W zależności od nasilenia trądziku stosuje się terapię ogólną bądź miejscową, a najczęściej terapie kombinowane. Metod leczenia jest bardzo wiele, a ich skuteczność  zależy w dużej mierze od cech indywidualnych pacjenta. Dlatego możliwość monitoringu postępów leczenia na przestrzeni lat wydaje się być bardzo zasadną i przydatną metodą.

Wiele lat temu, Cook i współpracownicy zaproponowali nowatorską w tamtych czasach metodę klasyfikacji zmian trądzikowych-An Acne Grading Method Using Photographic Standards. Ponieważ wielkość i barwa zmian znacznie się od siebie różnią, metody oparte o liczenie nie są wcale tak proste. W związku z tym, aby opracować precyzyjny, przyjazny dla użytkownika i powszechnie stosowany system, Cook zaproponował wprowadzenie ogólnej skali istotności zmian od 0-8. Stopnie nadawało się bazując na zdjęciach  i opisach tekstowych . Obie strony twarzy były jednocześnie sfotografowane poprzez umieszczenie równolegle twarzy do lustra. Wybierano zestaw pięciu zdjęć referencyjnych, które zostały najbardziej spójnie ocenione przez osoby przeszkolone i ankieterów.  

Łatwość obsługi, czas i koszty są najbardziej istotne w ocenie danej metody.   Aby pomóc użytkownikom opracowano gotowe systemy pozwalające na rejestrację wysokiej jakości zdjęć o wysokiej powtarzalności. Systemy tego typu składają się z aparatu fotograficznego wraz z systemem oświetlenia, filtrami oraz systemu pozwalającego na pozycjonowanie pacjenta. Często możliwa jest obróbka zdjęć, analiza obrazu oraz zestawienie zdjęć z całą dokumentacją danego pacjenta w programie komputerowym.  Lekarze medycyny estetycznej czy dermatolodzy po przejściu szkolenia są w stanie wprowadzić metodę na stałe do swojego gabinetu. Fotografia kliniczna jest przydatna nie tylko w monitoringu leczenia trądziku pospolitego, ale także przy ocenia skuteczności kosmetyków, zabiegów medycyny estetycznej czy znamion barwnikowych w profilaktyce czerniaka.

Źródła
  • Chiang A., Hafeez F., Maibach H. I. Skin lesion metrics: role of photography in acne. Journal of Dermatological Treatment 2014, 25(2), 100-105.
  • Wilczyński S. Fotografia kliniczna w kosmetologii i medycynie estetycznej. 2013. Aesthetica, 1; 5-17.42-47.
  • Cosmetics&toiletries
  • Biotechnologia.pl
KOMENTARZE
Newsletter