Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Trądzik pospolity należy do jednej z najczęstszych chorób skóry i stanowi duży problem terapeutyczny, psychologiczny i społeczny. Rozpoczyna się głównie w wieku pokwitania. Szczyt zachorowań przypada na lata 14-17 roku życia u kobiet i 16-19 u mężczyzn. Pierwszym etapem terapii przeciwtrądzikowej jest leczenie miejscowe zmian skórnych. W przypadku niepowodzenia włączone mogą zostać antybiotyki. Preparaty przeciwtrądzikowe zawierają liczne substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym bakteriostatycznym, sebostatycznym, matującym oraz łagodzącym podrażnienia i hamującym utlenianie lipidów łoju.

Pochodzenie tych substancji może być dwojakie, dlatego wyróżniamy:

1.SUROWCE NATURALNE

Główne źródło tego typu surowców stanowią rośliny. Zawierają one liczne substancje zapewniające pielęgnację i leczenie wieloczynnikowe oraz blokujące poszczególne etapy etiopatogenezy trądziku pospolitego.  Na ogół surowce pochodzenia roślinnego podzielić można na : surowce saponinowe (stosowane jako naturalne detergenty,  posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne), surowce śluzowe (działają zmiękczająco na skórę, rozszerzają pory ułatwiając usuwanie metabolitów i transport substancji aktywnych do wnętrza skóry), surowce garbnikowe (mogą tworzyć nierozpuszczalne kompleksy z białkami, dzięki czemu na powierzchni skóry tworzy się warstwa ochronna skoagulowanego białka, która zabezpiecza przed rozwojem drobnoustrojów oraz hamuje procesy zapalne) oraz olejki eteryczne (mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne). Przykładami surowców naturalnych są:

 

NAZWA SUROWCA

DZIAŁANIE

Tymianek

Zawiera tymol i inne związki fenolowe o silnych właściwościach antybakteryjnych. Reguluje on również pracę gruczołów łojowych. Ekstrakt z tymianku wykazuje również działanie ściągające. Stosowany jest do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i mieszanej.

Ekstrakt z bluszczu

Charakteryzują się działaniem bakteriostatycznym, hamującym nadmierną produkcję łoju, a także przeciwzapalnym. Duża zawartość saponin triterpenowych warunkuje również działanie przeciwgrzybicze.

Rozmaryn

Zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i trójterpeny. Warunkuje to działanie bakteriostatyczne, antyoksydacyjne i dezynfekujące. Działa bakteriobójczo zwłaszcza na gronkowce i paciorkowce.

Olejek z drzewa herbacianego

Jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym . Po zastosowaniu tego olejku ilość wykwitów trądzikowych ulega znacznej redukcji. Działanie tego związku polega na obniżeniu aktywności gruczołów łojowych oraz na zahamowaniu rozwoju bakterii beztlenowych. Ponadto przyczynia się do szybszego gojenia ran i redukcji blizn.

Aloes

Działa odkażająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Stymuluje regenerację naskórka i skóry właściwej, przyspieszając procesy gojenia się zmian trądzikowych. Dzięki zawartości licznych związków glikozydowych, białek, soli mineralnych, witaminy C, pierwiastków biogennych  oraz  żywicy.

Ekstrakt z czarnej herbaty

Posiada właściwości przeciwtrądzikowe, które opiera się na regulowaniu procesów keratynizacji, redukcji wydzielania sebum i na aktywności przeciwbakteryjnej i przeciwzapalnej.

Szałwia

Bogata w garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy B1, PP i A oraz witaminę C. Szałwia działa przeciwpotnie, przeciwzapalnie, ściągająco i odkażająco.

 

 

2.SUROWCE SYNTETYCZNE

Ze względu na fakt, iż surowce roślinne, pomimo wielu zalet, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia alergii, bardzo ważna jest obecność na rynku kosmetycznym surowców pochodzenia syntetycznego. Hamowanie rozwoju drobnoustrojów i patogenów jest jednym z najważniejszych elementów
w pielęgnacji cery trądzikowej. Działanie antyseptyczne, bakteriostatyczne bądź bakteriobójcze wykazują m.in.:

NAZWA SUROWCA

DZIAŁANIE

Nadtlenek benzoilu

Jest związkiem utleniającym, który działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, wysuszająco, miejscowo znieczulająco, pobudza ziarninowanie i syntezę kolagenu. Uwalnia wolne rodniki tlenowe zdolne do utleniania białek bakteryjnych, hamując rozwój bakterii. Pod wpływem nadtlenku benzoilu zmniejsza się wydzielanie łoju i wolnych kwasów tłuszczowch.

Izotretynoina

Jest syntetyczną pochodną wit. A. Pod wpływem stosowania izotretynoiny dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do ich inwolucji.

Erytromycyna

Działa bakteriostatycznie na wszystkie drobnoustroje, które mają znaczenie dla powstawania trądziku zwyczajnego, w szczególności na Propionibacterium Acnes. Hamuje rozkład lipidów na powierzchni skóry, ponadto ma bezpośrednie działanie przeciwzapalne.

Kwas azelainowy

Wpływa na zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych poprzez blokowanie enzymu 5-α-reduktazy, który katalizuje reakcję przejścia nieaktywnego testosteronu w aktywny dihydrotestosteron i tym samym zmniejsza ilość wydzielanego sebum. Działa wybielająco i ogranicza powstawanie blizn.

Kwas migdałowy

Posiada właściwości złuszczające i przeciwbakteryjne, dodatkowo wpływa na zwężenie ujścia gruczołów łojowych i ograniczenie łojotoku.

Kwas salicylowy

Posiada  właściwości złuszczające – usuwa martwe komórki zrogowaciałego naskórka. Wspomaga gojenie się zmian trądzikowych i podrażnień – działa przeciwzapalnie. Ponadto, działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Ułatwia oczyszczanie porów skóry, zapobiega powstawaniu nowych wykwitów.

Hydrokortyzon

W większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe. Wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.

Deksametazon

Syntetyczny glikokortykosteroid, fluorowana pochodna prednizonu o długotrwałym i silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.

 

 

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym również zdrowy wygląd skóry, zależy m.in. od odpowiedniego odżywiania się.  Oprócz właściwej pielęgnacji, cera  z niedoskonałościami potrzebuje kuracji od wewnątrz, tj.  stosowania zrównoważonej diety ,bogatej w następujące składniki, witaminy, mikro i makroelementy:

 

Składnik/ witamina/ mikro-/makroelement

Funkcja

Występowanie

DZIAŁANIE WZMACNIAJĄCE

Cynk

Przyczynia się do utrzymywania prawidłowego metabolizmu kwasów tłuszczowych, bierze udział w procesie podziału komórek

Ryby, kasza, drób, pieczywo pełnoziarniste

Witamina B6

Pomaga w prawidłowej syntezie cysteiny i przyczynia się do utrzymywania prawidłowego metabolizmu energetycznego

Ryby, mięso, warzywa skrobiowe

laktoferyna

Białko wielofunkcyjne, które w warunkach fizjologicznych występuje powszechnie w wydzielinach ustroju

Mleko matki, mleko krowie i przetwory

DZIAŁANIA ANTYOKSYDACYJNE

L - cysteina

Aminokwas siarkowy będący elementem strukturalnym kolagenu występującego powszechnie w skórze

Mleko, jaja, mięso, zboża

Witamina C

Pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry

Świeże owoce i warzywa

Cynk

Pomaga w utrzymywaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Syntezie DNA i białka. Cynk pomaga zachować zdrową skórę, chroniąc komórki przez stresem oksydacyjnym

Mięso, owoce morza, zielone warzywa liściaste, zboża, jaja, wątróbka

Wyciąg z zielonej herbaty, selen

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym

Mięso, owoce morza, zielone warzywa liściaste, zboża, jaja, wątróbka

Likopen

Karotenoid pobudzający syntezę prokolagenu, czyli białka prekursorowego kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry

Pomidory, czerwone owoce

DZIAŁANIE OCHRONNE

 

Witamina A

Pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych, pomaga zachować zdrową skórę, odgrywa rolę w procesie specjalizacji komórek

Marchew, brokuły, szpinak, ziemniaki

Koenzym Q10

Związek organiczny występujący naturalnie w mitochondriach- strukturach komórkowych, w których odbywają się różne procesy biochemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym oddychanie komórkowe

Tłuste ryby, owoce morza, surowe mięso

Witamina PP

Pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i zdrowej skóry

Mięso, orzechy, zboża

Witamina E

Pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym

Oleje roślinne, marchew, jaja, orzechy

DZIAŁANIA OCZYSZCZAJĄCE

Wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego

Należy do ziół oczyszczających, wspomagających detoksyfikację organizmu oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Posiada właściwości przeciwutleniające

 

 

 

Wyciąg z fiołka trójbarwnego

Działając od wewnątrz, wpływa korzystnie na zdrowie i ogólny wygląd skóry. Pomaga w przypadku cery suchej. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym spowodowanym nadmiernym promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniem środowiska.

 

 

 

Red. Magdalena Bartosiak

Źródła

Dermatologia dla kosmetologów, pod red. Zygmunta Adamskiego i Andrzeja Kaszuby, UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=586

http://www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/leki-przeciwtradzikowe/aknemycin/D10/73

http://www.kosmetyki.e-bmp.pl/surowce-do-zadan-specjalnych,3935,art.html

http://www.biologique-recherche.pl/pl/produkty/skladniki_aktywne

http://www.kosmetykaprofesjonalna.pl/warto-wiedziec/artykul/naturalne-substancje-antybakteryjne-dla-skory-tradzikowej-1416/

Ulotki informacyjne preparatów przeciwtrądzikowych

 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter