Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Obrazowanie procesów zachodzących w skórze coraz dokładniejsze!
Zespół naukowców z Beckman Institute for Advanced Science and Technology na Uniwersytecie w Illinois demonstrował nową multimodalną technologię mikroskopu optycznego, która w połączeniu z zaawansowanym obrazem i rejestracją algorytmów może zliczać deformacje tkanki miękkiej, które powstały w czasie tygodni, a nawet miesięcy.

Nowa technologia może wizualizować struktury na poziomie komórki, jej funkcjonalne i biomechaniczne dane, a tym samym dostarczyć nowych informacji na temat złożonych procesów zachodzących m.in. w skórze. Technologia ta oferuje nie tylko nowe narzędzie do badań naukowych oraz badań przedklinicznych, ale także daje szansę na badania kliniczne przeprowadzane na ludziach w celu poznania dynamiki regeneracji skóry i jej naprawy, wprowadzenia projekcji rekonstrukcji skóry, a także skuteczniejszych terapii schorzeń skóry, czy badań działania kosmetyków.

 

To niezwykłe połączenie optycznych technologii sprzętu i oprogramowania, dające nie tylko fascynujące obrazy mikroskopowe dynamicznych procesów zachodzących w skórze, ale także otwierające drzwi dla przyszłych zastosowań klinicznych. Multimodalne obrazowanie oraz zdolność do śledzenia dynamiki pracy komórek i tkanek przez wiele miesięcy przyniesie ogromne ilości danych. mówi Stephen Boppart, autor artykułu zamieszczonego w czasopiśmie naukowym Technology.
 

Zespół naukowców planuje w najbliższym czasie rozpocząć wdrażanie nowej technologii do zastosowań klinicznych, takich jak badanie różnic w dynamice komórek i tkanek na krótko i długoterminowe czasy okresu regeneracji dla modeli przedklinicznych ze skórą zdrową oraz zmienioną w wyniku cukrzycy. Powszechnie wiadomo, że pacjenci z cukrzycą cierpią na przewlekłe, niegojące się owrzodzenia skóry, które często prowadzą do amputacji kończyny. Nowoczesne sposoby terapii, np.: komórkami macierzystymi są obiecujące, ale mechanizmy regeneracji skóry są nadal mało poznane.

Dane zarejestrowane przez nowy mikroskop multimodalny posłużą również do wykrywania nowych biomarkerów i określania parametrów diagnostycznych, które dostarczą wskazówek dotyczących mechanizmów różnorodnych schorzeń.

Źródła

http://www.medicalnewstoday.com/releases/267423.php

KOMENTARZE
news

<Październik 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
2
3
4
7
8
10
13
14
Konferencja Prevention & Intervention
2023-10-14 do 2023-10-15
15
16
17
18
19
21
22
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter