Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Substancje aktywne, których nie może zabraknąć w Twojej zimowej pielęgnacji
Substancje aktywne, których nie może zabraknąć w Twojej zimowej pielęgnacji

Zimą nasza skóra narażona jest na ekstremalne warunki. Często przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem, aby następnie wyjść na mróz i śnieżycę. Nic dziwnego, że po zimie cera wielu osób wymaga porządnej rekonwalescencji. Nie jest jednak niemożliwe utrzymanie jej w dobrej kondycji również w chłodnych miesiącach. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja.

 

 

Najczęstsze objawy, których doświadczamy zimą w wyniku osłabienia stanu cery, to: przesuszona skóra, łuszczące się skórki, uczucie ściągnięcia lub nawet pieczenia czy poszarzały odcień. Łatwo zauważalnym efektem kiepskiego stanu cery jest też często pogorszenie się trwałości makijażu. Są jednak substancje, które szczególnie dobrze radzą sobie z tego typu problemami.

 

Witamina A

Retinol, czyli witamina A właśnie, to substancja mająca intensywnie regenerujący wpływ na cerę. Ze względu na swoje silne działanie nie zaleca się stosowania jej w dużych stężeniach latem – może to skutkować powstaniem przebarwień. Właśnie dlatego wszelkie zabiegi z witaminą A poleca się wykonywać zimą, kiedy promieniowanie jest znacznie mniejsze. Z kolei co do kosmetyków z retinolem należy uważnie czytać etykiety. Zazwyczaj powinno się stosować je na noc, jednak producenci opracowali również wersje witaminy A, które można nakładać na dzień bez negatywnych rezultatów. Warto zainteresować się produktami z retinolem, ponieważ substancja ta wykazuje działanie silnie przeciwstarzeniowe i ujędrniające. Ponadto reguluje wydzielanie sebum, wpływa pozytywnie na wymianę naskórka (gładszą skórę), a także ujednolica koloryt skóry. Jest to jednak składnik niewskazany dla kobiet w ciąży i koniecznie należy o tym pamiętać. 

 

Witamina C

Witamina C, czyli znany wszystkim kwas askorbinowy, jest silnym przeciwutleniaczem. Jej wpływ na cerę jest badany od lat, dlatego wiemy, że stymuluje skórę do produkcji kolagenu, wyrównuje jej koloryt i pomaga w walce z przebarwieniami, a także wspomaga regenerację i procesy gojenia się. Jest to jednak substancja mało stabilna, dlatego warto zwrócić większą uwagę na to, w jakiej formie występuje ona w danym produkcie. Czysta forma kwasu askorbinowego, choć ma najsilniejsze działanie, może szybko się zdestabilizować, przez co realnie witamina ta nie będzie miała dużego wpływu na skórę. Pamiętajmy, że nie zawsze najsilniejsze działanie jest najbardziej pożądane – ta zasada ma zastosowanie zarówno w przypadku witaminy C, jak i A. Są to substancje, które mogą działać drażniąco, jeśli nałożymy je w zbyt dużym stężeniu. Warto zatem zacząć od mniejszych dawek, przyzwyczajając skórę i orientując się, jaką ma tolerancje na tak silnie działające składniki kosmetyków. Niezbędne jest również stosowanie bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu przebarwień. 

 

Kwas hialuronowy

Jest to substancja działająca zdecydowanie łagodniej niż witamina C czy A, ale nie oznacza to bynajmniej, że mniej skutecznie. Kwas hialuronowy ma silne działanie nawadniające. Ze względu na swoją budowę przyciąga do siebie cząsteczki wody i wiąże ją. W zależności od wielkości cząsteczek kwas hialuronowy może wnikać głęboko w skórę (mikrocząsteczkowy) lub pozostawać na jej powierzchni (wielkocząsteczkowy), jednak w obu przypadkach jego zadaniem jest przyciąganie wody i zatrzymywanie jej. – Kwas hialuronowy poleca się przede wszystkim osobom mającym problem z przesuszoną cerą, np. w wyniku przebywania w klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli cały dzień przebywamy w biurze, maseczka z kwasem hialuronowym pomoże przywrócić skórze blask – tłumaczy Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.

 

Ceramidy

Kolejnym składnikiem kosmetycznym, który sprawdzi się w zimowej pielęgnacji, są ceramidy. Działają one regenerująco, a więc jak znalazł w okresie, gdy skóra podatna jest na uszkodzenia. Przede wszystkim tworzą jednak warstwę ochronną, a ich naturalnym zadaniem jest formowanie błony komórkowej. Dzięki temu odgradzają skórę od środowiska zewnętrznego i zapobiegają utracie wody. Ucieczka wody ze skóry skutkuje zmniejszeniem sprężystości i jędrności, co jest bardzo niepożądane. – Kosmetyki z ceramidami są szczególnie zalecane osobom mającym problemy z naskórkiem, np. w atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, nadmiernym rogowaceniu czy alergiach. W takich sytuacjach warto stosować dodatkowo łagodne środki myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej – informuje Magdalena Meller. 

Zimą nasza cera często potrzebuje intensywniejszej pielęgnacji, dlatego zdecydowanie warto zadbać o nią w tym trudnym okresie. Dobierając odpowiednie kosmetyki i wdrażając pewne nawyki w naszym rytuale pielęgnacyjnym, sprawimy, że stosunkowo niewielkim nakładem pracy uzyskamy zdrową i pełną życia skórę.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-blondynka-popatrz-patrz%c4%85c-1919143/

Źródła: Codziennik Kosmetyczny, Kontigo 

KOMENTARZE
Newsletter