Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lifting twarzy bez powikłań – to będzie możliwe
Co roku miliony ludzi decydują się na powiększenie ust, usunięcie zmarszczek czy pozbycie się lekkich wgłębień skóry poprzez wstrzykiwanie żelu do tkanek twarzy. Zabiegi te są tak popularne, że łatwo zapomnieć o istniejących przykrych powikłaniach związanych z płynnym liftingiem twarzy. Mówi się, że jest to zabieg mało inwazyjny, ale przecież zdarzałysię przypadki, że coś poszło nie tak i do tej pory nikt nie wiedział dlaczego.

Bardzo często pacjenci są zadowoleni z rezultatów liftingu twarzy. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Zamiast zdrowo wyglądającej, jędrnej skóry, pacjent ma na twarzy czerwone lub białe przebarwienia wywołane stanem zapalnym. Dopływ krwi do tkanek zainfekowanego obszaru staje się wtedy niemożliwy, więc komórki obumierają, pozostawiając na ciele pacjenta pokaźną bliznę. Historia z kosmetyką twarzy kończy się tragicznie.

Lekarze nie byli w stanie określić, dlaczego tak się dzieje, ponieważ do tej pory trudno było zobaczyć, jak wstrzyknięty płyn czy wypełniacz zachowuje się w tkankach twarzy. Dzisiaj wiemy już więcej, gdyż inżynierowie z University of Washington stworzyli zupełnie nową technologię przetwarzania obrazu, która pozwala naukowcom analizować to, co dzieje się wewnątrz tkanek i naczyń krwionośnych.

Technika obrazowania optycznego działa na tej samej zasadzie co USG. Różnica jest taka, że do wielokrotnego skanowania przekroju tkanek używa światła a nie dźwięku, jak przy USG. Dzięki tej technologii możliwe stało się zobaczenie bardzo małych naczyń krwionośnych rzędu 5 mikrometrów, a tym samym znalezienie przyczyny powikłań popularnego procederu kosmetycznego.

Korzystając z tej technologii, naukowcy odkryli, że komplikacje poliftingowe powstają w momencie, gdy wypełniacz zostanie nieumyślnie wstrzyknięty do krwiobiegu, a nie do tkanek miękkich twarzy. Powstający w naczyniach krwionośnych żel blokuje przepływ krwi i wymianę tlenu, co jest najczęstszą przyczyną śmierci tkanek.

Nowa technologia obrazowania mikrokrążenia może być stosowana w celu zapobiegania wypadkom w trakcie wykonywania zabiegu liftingu twarzy, jak również odwrócenia skutków niezamierzonego wstrzyknięcia wypełniacza do naczyń krwionośnych. Efekt zatkanego naczynia można odwrócić poprzez wstrzykniecie enzymu rozkładającego wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Obecnie bada się wszystkie wypełniacze pod względem możliwości cofania efektu zatkanych naczyń.

 

Ewelina Kępska

Źródła

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140127141553.htm

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter