Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pióra papugi źródłem substancji podobnych do retionolu
Kilka klas pigmentów jest odpowiedzialnych za kolorystykę u ptaków. Melanina najczęściej pojawia się w piórach ptaków oraz w obszarach nie opierzonych co skutkuje czarnym, brązowym lub orzechowym umaszczeniem. Karotenoidy stanowią drugą grupę nadająca barwę upierzenia ptaków. Te dwa typy ubarwienia występują u większości ptaków. W przypadku piór papug, system pigmentacji jest nieco inny, skutkujący nadaniem jaśniejszego i ‘jaskrawego’ kolorytu.

Przeprowadzono badania substancji pigmentujących, odpowiedzialnych za taki rodzaj kolorystyki. Celem włoskich naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie było zbadanie:

  1. struktury substancji warunkujących szeroką gamę kolorystyczną piór;
  2. syntezy tych substancji;
  3. możliwości ich użycia w kosmetyce.

W drugiej kolejności skupiono się na: d) przeciwzmarszczkowym działaniu tych substancji (działanie podobne do retinolu). Naukowcy zidentyfikowali strukturalną budowę substancji, która daje podstawę do utworzenia nowej rodziny cząsteczek z wysokim poziomem funkcjonalności. To doświadczenie otwiera możliwości prowadzenia badań na wielu polach, nad nowymi, funkcjonalnymi cząsteczkami pochodzącymi z metabolizmu zwierząt czy roślin. Tego typu badania nie były prowadzone do tej pory ze względu na niestabilność substancji metabolicznych.

 

Źródła

L. Rigano, M. Ricardo, E. Pini, R. Stradi, M. Melonis, A. Bertelli, A. Benedusi ‘Novel retinol-like actives from parrots feathers’. International Journal of Cosmetic Science, 31, 477-478.

KOMENTARZE
Newsletter