Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skóra mężczyzn też wymaga pielęgnacji
Skóra mężczyzn też wymaga pielęgnacji
Przyjmuje się , że zmiany zachodzące w skórze uzależnione są od indywidualnych cech i wieku. Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące różnic w budowie skóry ze względu na płeć. Z przeglądu szeroko dostępnej literatury wynika, że jej budowa i metabolizm u mężczyzn i kobiet zdecydowanie się różnią, podobnie jak wzrost włosów na jej powierzchni, szybkość wydzielania potu, produkcji sebum, a także jej pH.

Budowa męskiej skóry

- Wszelkie różnice w budowie i czynnościach skóry mężczyzn i kobiet  wynikają z wpływu męskich hormonów płciowych, czyli androgenów – wyjaśnia Anna Bardel z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. – Szacuje się, że damska skóra jest około 20 procent cieńsza  od męskiej. Kobieca warstwa podskórna jest zdecydowanie grubsza, lecz zawiera dużo mniej kolagenu oraz o wiele szybciej następuje jego degradacja.

Powszechnie znany jest  również fakt, że mężczyźni bardziej się pocą i są podatni na łysienie oraz trądzik. Skóra mężczyzn produkuje  od 30- 50% więcej sebum niż kobiet, co zmniejsza ryzyko suchości skóry  oraz zbyt wczesną utratę jędrności, co skutkuje późniejszy powstawaniem zmarszczek. Natomiast pierwsze zauważalne głębokie zmarszczki  pojawiają się dopiero przed czterdziestym rokiem życia. - Mężczyźni są natomiast  narażeni na większe ryzyko zachorowań na nowotwory skórne, ze względu na rzadkie stosowanie preparatów przeznaczonych do ochrony przed promieniowaniem UV – podkreśla Anna Bardel.

Dokładne golenie podstawą odpowiedniej pielęgnacji

Najbardziej widoczną różnicą w wyglądzie skóry jest obecność zarostu  u mężczyzn, którzy mają większą ilość mieszków włosowych.  Intensywność golenia zależna  jest od indywidualnych upodobań, chociaż liczne ankiety potwierdzają, że większość mężczyzn goli się codziennie. Nic więc dziwnego, że na półkach z męskimi kosmetykami najczęściej spotykane są preparaty do golenia.  Śmiało można stwierdzić, że mężczyźni są o wiele trudniejszą grupą konsumencką niż kobiety. Często wybierają ten sam produkt oraz mają relatywnie wyższą odporność na przekaz reklamowy, nie znają więc  innowacyjnych produktów kosmetycznych.

Golenie na mokro jest doskonałym sposobem nie tylko usuwania zarostu, martwego naskórka  ale także efektywnym sposobem ćwiczenia mięśni twarzy. Jednak bardzo często u mężczyzn po goleniu występują podrażnienia, zapalenie mieszków włosowych oraz drobne zacięcia. Niedawno na rynku pojawiły się zżelowane oleje, alternatywy dla tradycyjnych  pianek  i żeli  do golenia, uważane za mniej „agresywne”. Ograniczają stany zapalne i podrażnienia wywołane ostrzem, przywracają utracone podczas golenia oleje z bariery lipidowej, sprawiają, że skóra jest delikatna i gładka w dotyku. Są to produkty, które można stosować na dwa sposoby – samodzielnie lub przed żelem czy pianką. Oleje mają szereg zalet: zmiękczają zarost oraz ułatwiają przesuwanie ostrza po skórze.  Rynek kosmetyczny proponuje  szeroką ich gamę m.in.: migdałowy, ogórkowy, rycynowy, z pestek moreli a także rumianku i oliwek.

KOMENTARZE
Newsletter