Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skandynawskie metody pielęgnacji skóry
Północna Europa zwróciła na siebie oczy reszty świata za pomocą dwóch słów: duńskiego „Hygge” i szwedzkiego „Lagom”. „Hygge” dotyczy celebrowania wyjątkowych momentów w rutynie codzienności, „Lagom” natomiast to minimalistyczne podejście do życia. Komfortowe, wygodne, pełne spokoju i równowagi skandynawskie klimaty to nowa inspiracja dla branży kosmetycznej.

 

 

Pielęgnacja w chłodnym wydaniu

Naturalność i minimalizm, alabastrowa cera, jasne włosy, dieta bogata w kwasy tłuszczowe, aktywność fizyczna – to wyróżniki stylu życia Skandynawek. Chłodny i wilgotny klimat północnej Europy jest wyzwaniem dla skóry, dlatego producenci skandynawskich kosmetyków skupiają się zwłaszcza na ochronie skóry, łagodzeniu dyskomfortu, przywróceniu właściwego nawilżenia. Tereny polodowcowych fiordów to ojczyzna sauny. Cechy typowe dla sauny fińskiej to temperatura sięgająca 60-120oC i wilgotność 5-20%. Sauna fińska jest polecana w celu poprawy odporności, unormowania ciśnienia krwi, oczyszczenia organizmu, rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia skóry. Finlandzki wzorzec piękna to świeża, zrelaksowana, pełna blasku skóra o zaczerwienionych policzkach, jak tuż po wyjściu z sauny. Mieszkanki Finlandii przedkładają zdrową, naturalną cerę nad makijaż.

Lagom jest przeciwieństwem nadmiaru, stąd też formulacje kosmetyków z północy Europy często pozbawione są „dodatków” – kompozycji czy barwników. Skandynawskie produkty pakowane są w proste w swej formie opakowania, w neutralnych kolorach, z zastosowaniem prostych, klasycznych czcionek.

 

Bogactwo skandynawskich lasów

Z jednej strony minimalistyczny styl życia, z drugiej przyroda obfitująca w szereg wartościowych z punktu widzenia pielęgnacji skóry roślin. Badaczy interesują zwłaszcza mechanizmy przystosowawcze do życia w trudnym, łączącym wpływy kontynentalne i morskie, na północno-wschodnich krańcach półwyspu subpolarnym klimacie, jakie wykształciły rośliny porastające Skandynawię.

 

Torf.

Torfowiska występują na całym obszarze Półwyspu Skandynawskiego. Z geograficznych ciekawostek warto nadmienić, iż w wąskim pasie strefy subarktycznej Skandynawii występują torfowiska palsa, będące ekwiwalentem wiecznej zmarzliny. Borowina, czyli nieodwodniony torf powstały pod powierzchnią wody z obumarłych roślin, w procesie rozkładu beztlenowego, wykorzystywany jest m.in. w zabiegach Spa mających na celu redukcję cellulitu, regenerację skóry, przywrócenie jej jędrności i elastyczności.

 

Sosna.

Kora sosny rosnącej w warunkach polarnych jest bogata w różnorodne polifenole, zwłaszcza katechiny i resweratrol. Ekstrakt z kory sosny sprawdza się w kosmetykach do cery dojrzałej i produktach „anti-aging”. Surowiec działa przeciwdrobnoustrojowo, antyseptycznie, wspomaga redukcję stanów zapalnych.

 

Brzoza.

Wydawałoby się, że to typowo polskie drzewo, a jednak odmiana nordycka charakteryzuje się większą ilością składników aktywnych, takich jak: witaminy, cukry, glukoza, fruktoza, minerały, aminokwasy, enzymy. Dla kosmetologów najcenniejsze są pozyskiwane z kory brzozy betulina i kwas betulinowy. Betulina wykazuje zdolność hamowania procesu wydzielania histaminy, przez co charakteryzuje się właściwościami przeciwalergicznymi, jest antyoksydantem, zmniejsza obrzęki. Uważa się również, iż posiada zdolność hamowania syntezy melaniny. Kwas betulinowy wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, a także fotoochronne.

 

Owoce jagodowe.

W skład runa skandynawskich lasów wchodzą m.in.: borówka czarna, czerwona, borówka brusznica, żurawina czy malina moroszka. Sok ze świeżo zebranych owoców żurawiny obfituje w antyoksydanty, dzięki którym spowalnia procesy starzenia się skóry, poza tym nawilża i chroni skórę przed wpływem czynników zewnętrznych. Olej żurawinowy zawiera: witaminy A, C, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, fosfor i jod, kwasy owocowe i błonnik. Nawilża, reguluje pH skóry, zwiększa napięcie i jędrność skóry, wygładza drobne zmarszczki. Malina moroszka, znana również jako „pomarańcza północy” lub malina nordycka, charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C, kwasu elagowego oraz fitohormonu diosgeniny. Olej z nasion maliny moroszki chroni przed wpływem promieniowania UV i wolnych rodników, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Podobnie jak nasza malina właściwa, malina nordycka ceniona jest ze względu na walory smakowe i prozdrowotne.

 

Zdążyliśmy przywyknąć do wieloetapowych, czasochłonnych rytuałów, masek w najróżniejszych opakowaniach, formach i sposobach aplikacji oraz nietypowych, innowacyjnych składników aktywnych, jakimi charakteryzuje się koreańska filozofia pielęgnacji skóry. Trend skandynawski niesie ze sobą zupełnie przeciwne podejście, bowiem skupia się na prostocie, minimalizmie, relaksie i spokoju. Czy szwedzkie motto „nie za dużo, nie za mało” stanie się receptą na piękną i zdrową skórę?

Źródła

Nordic Beauty - materiały firmy The Innovation Company

Nordic Beauty Concept – materiały firmy BASF

https://www.cosmeticsandtoiletries.com/formulating/category/skincare/Nordic-Beauty-Trend--Hygge-Lagom-and-More-480677771.html

http://www.mintel.com/blog/beauty-market-news/scandinavian-beauty-bye-bye-hygge-lagom-is-the-next-big-thing

https://panacea.pl/articles.php?id=3007

http://www.uwm.edu.pl/environ/vol03p/vol_03p_rozdzial02.pdf

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter