Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyczne wspomnienia polskich wakacji
Kosmetyczne wspomnienia polskich wakacji
Pielęgnując złocistą opaleniznę, dar rozpalonych południowych plaż i wspominając smak egzotycznej kuchni, warto pomyśleć przychylnie o przyrodniczym bogactwie naszego kraju, ubranym w ofertę zabiegową regionalnych ośrodków Spa lub wykorzystywanym jako składniki aktywne kosmetyków. Powspominajmy wakacyjne wojaże po Polsce, przyglądając się kilku typowo polskim surowcom powszechnie wykorzystywanym w kosmetologii.

 

 

Bursztyn

Być nad polskim morzem i nie przywieźć bursztynu? Kosmetologia wykorzystuje m.in. eteryczny olejek bursztynowy, wykazujący właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i regeneracyjne. Masaż olejkiem bursztynowym, zmieszanym np. z olejem migdałowym polecany jest osobom uprawiającym sport, bowiem łagodzi ból i napięcie mięśni. Olejek bursztynowy wykorzystywany bywa przy akupunkturze igłowej i akupresurze.

 

Wino

Winnice i winoterapia to domena województwa lubuskiego. Tamtejsze ośrodki Spa oferują klientom winoterapię złożoną z kąpieli w winie, peelingów i masaży rozgniecionymi owocami, seansów w saunie itd. Winoterapia poprawia napięcie i elastyczność skóry, zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, zapewnia relaks napiętym mięśniom. Olej z pestek winogron znalazł zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej ze względu na zawartość witaminy E. Winogrona i wino stanowią źródło przeciwutleniacza resweratrolu, który stymuluje proces różnicowania komórek naskórka i poprawia elastyczność skóry. Resweratrol przyspiesza gojenie, regenerację naskórka, uważa się również, iż może hamować działanie tyrozynazy.

 

Chmiel

Podróżując po Lubelszczyźnie nie sposób nie natknąć się na uprawy chmielu. Szyszki chmielu stanowią źródło związków chemicznych (kwasów goryczowych) o działaniu bakteriostatycznym i antyoksydacyjnym, flawonoidów, rutyny, olejków eterycznych, żywic, garbników i wielu innych związków. Zawarte w chmielu fitohormony wpływają pozytywnie na metabolizm skóry. Ekstrakt z chmielu zastosowany w recepturach kosmetyków czy rytuałach Spa tonizuje, nawilża, wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

 

Chaber bławatek

Chaber bławatek zawdzięcza swój wyjątkowy kolor protocyjaninie, będącej kompleksem antocyjanów połączonych z Fe i Mg oraz flawonów połączonych z jonami wapnia. Zawarta w ekstrakcie z chabra centauryna nadaje mu właściwości antyrodnikowe i łagodzące. Ekstrakt z chabra wykorzystywany jest w kosmetykach przeznaczonych do okolicy oczu, ale też w szamponach i płukankach do siwych włosów. Niepozorne kwiaty chabra są źródłem olejku eterycznego o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym

 

Brzoza

Mazowieckie (i nie tylko) wsie przyozdobione są biało-czarnymi pniami oraz szumiącymi, drobnymi, zielonymi liśćmi. Kosmetologów najbardziej interesuje kora brzozy zawdzięczająca swój kolor betulinie. Betulina wykazuje zdolność hamowania procesu wydzielania histaminy, przez co charakteryzuje się właściwościami przeciwalergicznymi, jest antyoksydantem, hamuje rozwój wirusa opryszczki pospolitej, zmniejsza obrzęki. Uważa się również, iż posiada zdolność hamowania syntezy melaniny. Kwas betulinowy wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, a także fotoochronne.

 

Odkąd kosmetyki naturalne podbiły serca konsumentów, produkty oparte o składniki aktywne pozyskiwane z polskich kwiatów, drzew, krzewów i owoców coraz liczniej pojawiają się na półkach w drogeriach.

Źródła
  1. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_126-13pdf
  2. https://www.panacea.pl/articles.php?id=3405
  3. A. Kozioł, E. Garasińska – Pryciak: Biologiczna aktywność betuliny i zastosowanie w kosmetyce, Kosmetologia estetyczna  4/2016/vol. 5 str. 331-334
  4. D. Greń: Dobre, bo polskie, Kosmetologia estetyczna 6/2015/vol. 4 str. 533 – 536
  5. Kołaczek A.: Regionalnie z pomysłem, Beauty Forum 9/2017
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter