Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Promienna cera to zdrowa cera?

Aktualnie panującym trendem kosmetycznym jest efekt glow, czyli uzyskanie promiennej skóry, która jest jedną z oznak naszego zdrowia. Na szczęście jest wiele sposobów, by poprawić jej blask. Możemy tego dokonać za pomocą preparatów kosmetycznych, które natychmiast rozświetlają cerę, dbania o odpowiednią pielęgnację lub po prostu zmiany nawyków żywieniowych, dzięki czemu ta będzie pełna wigoru. Upływającego czasu oraz starzenia się nie możemy zatrzymać, jednak nie musi to od razu oznaczać utraty zdrowej skóry, o ile odpowiednio o nią zadbamy. 

 

Jakie czynniki decydują o zdrowej skórze? 

Dla większości z nas termin „promienna skóra” oznacza zdrową skórę. Taka posiada naturalny blask. Zdrowa cera jest przede wszystkim: gładka, odpowiednio nawilżona i posiada równomierny koloryt. Oczywiście za zdrową skórę możemy uznać także taką, na której są widoczne: pory, drobne linie i zmarszczki czy znamiona. Istnieje kilka determinantów, które mają wpływ na jej dobrostan. Zaliczamy do nich m.in.: czynniki genetyczne, hormony, środowisko, przyjmowane leki, choroby i sposób odżywiania.

Genetyka

Genetyka może sprawiać, iż dana osoba jest bardziej podatna na posiadanie konkretnego rodzaju cery. Bardzo często np. sucha skóra jest wynikiem właśnie czynników genetycznych. Taka charakteryzuje się osłabionym płaszczem lipidowym spowodowanym zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych. Przyczynia się to do łatwiejszej utraty wilgoci, a co za tym idzie – powoduje uczucie szorstkości i pojawianie się „suchych skórek”. Posiadając taki rodzaj cery, znacznie trudniej osiągnąć efekt glow. 

Hormony

Wahania poziomu hormonów powodują wiele zmian w organizmie. Mogą także przyczyniać się do powstawania trądziku oraz suchej lub tłustej skóry. Wspomniane zmiany pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Dodatkowo u kobiet mogą występować w czasie ciąży i menopauzy. Trądzik nie jest zarezerwowany tylko dla okresu dojrzewania. Jego pojawienie się niestety jest uciążliwe i dopiero po jego wyleczeniu można cieszyć się efektem promiennej cery.

Choroby

Jeśli osoba choruje na jakieś schorzenie bądź przyjmuje leki, może to znacząco wpływać na stan jej skóry. Dość często pojawia się u takich osób trądzik polekowy.

Środowisko

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie różnych czynników środowiskowych, które negatywnie wpływają na naszą skórę. Możemy do nich zaliczyć: promieniowanie słoneczne, suche powietrze, niebieskie światło emitowanie przez monitory i wyświetlacze telefonów oraz zanieczyszczenia środowiska, tj. smog. Wymienione czynniki działają destrukcyjne na stan naszej cery, np. w przypadku promieniowania słonecznego przyczyniając się do fotostarzenia się skóry.

Dieta

Rodzaj spożywanych przez nas pokarmów ewidentnie wpływa na wygląd naszej skóry, wywołując w niektórych przypadkach zaostrzenia objawów skórnych.

 

Jak uzyskać promienną cerę?

By mieć promienną cerę, często trzeba tylko zmienić sposób pielęgnacji. Czasami wystarczy zrobić niewiele, by móc się cieszyć blaskiem skóry. Ważne, aby dobrze ją oczyszczać, odpowiednio nawilżać oraz dbać o ochronę przeciwsłoneczną.

Oczyszczanie

Oczyszczać skórę należy zarówno rano, jak i wieczorem. Preparaty oczyszczające usuwają zanieczyszczenia, makijaż oraz nadmiar sebum. Wybierając kosmetyk oczyszczający, warto zwrócić przede wszystkim uwagę, by nie zawierał w swym składzie silnych substancji myjących.

Nawilżanie

Nie od dziś wiadomo, iż nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry. Niektórzy twierdzą, iż tłustej cery nie należy nawilżać, bo będzie jeszcze bardziej tłusta. Jednak nie powinniśmy rezygnować z tego, tylko dlatego, że posiadamy taki typ skóry. Bardzo często dochodzi do jej przesuszenia, co objawia się np. wzmożoną produkcją sebum. Cera sucha, która nie posiada odpowiedniego nawilżenia, jest bardziej narażona na utratę wody i blasku. Nawilżanie skóry to podstawa utrzymania jej w zdrowiu. 

Ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie słoneczne to główny czynnik, który przyczynia się do zmian na skórze, bowiem może powodować poparzenia i przebarwienia słoneczne. By temu zaradzić, warto pamiętać o aplikacji kremu z filtrem przeciwsłonecznym oraz o jego reaplikacji po kilku godzinach przebywania na słońcu. Nie należy również zapominać o stosowaniu go na skórę twarzy i szyi oraz porą zimową. Pamiętajmy, opalenizna nie jest oznaką zdrowia. Przecież za taki faktor nie uznamy cery, która będzie przesuszona, pełna przebarwień czy zrogowaciała. A takich efektów może spodziewać się osoba, która opala się bez umiaru, często zapominając o kremie z SPF.

Podsumowując, promienną cerę możemy uzyskać na trzy sposoby. Pierwszą metodą jest stosowanie preparatów kosmetycznych, które natychmiast zapewnią efekt glow. Pamiętajmy przy tym, iż skóra nienawilżona, z „suchymi skórkami” nie będzie prezentowała się ładnie z rozświetlaczem, który podkreśli te mankamenty. Dlatego warto zadbać, by wyglądała zdrowo. Drugim sposobem jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja – używanie preparatów przeciwsłonecznych, dokładne oczyszczanie skóry i jej nawilżanie. I w końcu trzeci tip – należy pamiętać o odpowiedniej diecie, o czym wspominaliśmy już wielokrotnie.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/portrait-lady-with-beautiful-makeup-looks-into-camera-gold-background_12678162.htm#page=2&query=glow+skin&position=41

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter