Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja skóry na wiosnę – wywiad z kosmetolog Klaudią Wiśniewską

Zima z pewnością odcisnęła piętno na naszej skórze, dlatego musimy sprawić, by nasza cera znów nabrała blasku i nawilżenia. Suche powietrze w pomieszczeniach, porywisty wiatr, mniejsza ilość dostarczanych witamin wraz z pożywieniem, a także mniej regularna aktywność fizyczna przyczyniły się do tego, iż nasza skóra twarzy stała się przesuszona, szara, odwodniona, a na dodatek – bardziej uwidoczniły się na niej zmarszczki. Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zmienić nasze nawyki pielęgnacyjne. Nadszedł czas na nawilżenie, by przywrócić naszej skórze blask i zdrowy wygląd. Wiedzą na temat pielęgnacji skóry wiosną podzieliła się z nami kosmetolog kliniczna Klaudia Wiśniewska.

Fot. Klaudia Wiśniewska (materiały własne)

Pani Klaudio, proszę powiedzieć, czy po zimie nasza skóra wymaga zmian w pielęgnacji? Na co powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę wiosną?

Dbanie o skórę to całoroczny proces, jednak warunki atmosferyczne, tj. zimno, wiatr, mróz oraz gwałtowne zmiany temperatur ze względu na okres grzewczy, często zmieniają potrzeby skóry. Po zimie może stać się ona bardziej wrażliwa, odwodniona czy sucha, co wymaga modyfikacji dotychczasowej pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja pozwoli zminimalizować efekty uboczne spowodowane czynnikami zewnętrznymi i wzmocnić barierę hydrolipidową. Początek wiosny oznacza, że znowu powróci większe nasłonecznienie. Oczywiście fotoprotekcja powinna być standardem w pielęgnacji przez cały rok, ale warto przypomnieć o kremach z filtrem SPF. Fotoprotekcję należy stosować nie tylko rano przed wyjściem do pracy, ale także reaplikować kilka razy w trakcie dnia.

Czy osoby, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem powinny też zmienić swoją pielęgnację na wiosnę, czy jednak nadal trwać w swojej rutynie pielęgnacyjnej?

To kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, czy poprzednia pielęgnacja osób ze wspomnianymi schorzeniami była prawidłowa i efektywna. Jeśli osoba borykająca się z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem zauważa, że pielęgnacja nie jest wystarczająca lub skóra źle reaguje na dane produkty, warto skonsultować się ze specjalistą i zmodyfikować pielęgnację. Przy atopowym zapaleniu skóry jest duże prawdopodobieństwo, że kondycja skóry może ulec pogorszeniu ze względu na wahania temperatur i inne czynniki zewnętrzne.

Jakie składniki kosmetyczne powinny się znaleźć w naszej pielęgnacji na wiosnę?

Na wiosnę w pielęgnacji powinny znaleźć się przede wszystkim: antyoksydanty, tj. witamina C, kwas ferulowy, resveratrol czy tokoferol. Antyoksydanty przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry, zapobiegają powstawaniu przebarwień, chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz stymulują syntezę kolagenu. Oczywiście zaleca się stosować je cały rok, ale jeśli nie były aplikowane w pielęgnacji dotychczas, to wiosną warto je wprowadzić do codziennej rutyny.

Skoro już wiemy, jakie składniki powinny się znaleźć w naszych preparatach kosmetycznych na wiosnę, proszę powiedzieć, z jakich składników kosmetycznych musimy zrezygnować? Jakich zabiegów powinnyśmy unikać w gabinetach kosmetycznych po zimie?

Wiosna nie jest dobrym czasem na wprowadzanie retinolu do pielęgnacji. Jeśli był stosowany wcześniej i skóra zbudowała tolerancję na ten składnik aktywny, to kontynuacja jest jak najbardziej wskazana. Oczywiście z uwzględnieniem fotoprotekcji. Z wprowadzaniem retinolu od podstaw lepiej  jednak wstrzymać się do jesieni. Wiosną na pewno unikamy bardzo silnego złuszczania skóry w gabinecie kosmetologicznym, ponieważ może wywołać przebarwienia, a nawet blizny na skórze.

Czy wiosną warto postawić na intensywną regenerację, czy może na nawilżanie?

Skóra wiosną często jest bardzo odwodniona, dlatego należy postawić na dogłębne jej nawilżenie. Pozwoli to uzyskać zdrowy i świetlisty wygląd. Warto włączyć do pielęgnacji serum bazujące na składnikach nawilżających, takich jak: alantoina, kwas hialuronowy, trehaloza czy ektoina. Pamiętajmy, że wszystko jest kwestią indywidualną i każda skóra ma inne potrzeby. Kluczem jest jej obserwacja!

Czego nie może bezwzględnie zabraknąć w naszej pielęgnacji, gdy mamy ograniczony czas, wykonując pielęgnację twarzy z rana?

Trzy podstawowe kroki w pielęgnacji to: oczyszczanie, nawilżanie i fotoprotekcja. Są to niezbędne etapy, które powinny znaleźć się w każdej rutynie pielęgnacyjnej. Delikatne oczyszczanie pozwoli nam na przygotowanie skóry do dalszych etapów w pielęgnacji, ale także oczyści ją z zanieczyszczeń, sebum oraz makijażu. O fotoprotekcji powinniśmy pamiętać każdego dnia. Zapewnia nam dodatkową ochronę, a także opóźnia procesy fotostarzenia się skóry. Każda skóra potrzebuje nawilżenia! Krem nawilżający powinien być końcowym etapem Twojej pielęgnacji.

Retinol od kilku lat króluje w trendach kosmetycznych. Proszę powiedzieć, czy wiosną musimy z niego rezygnować, czy wystarczy tylko zmniejszyć jego stężenie?

Retinol dzięki swoim właściwościom nie bez powodu jest nazywany „składnikiem młodości”. Zawdzięczamy mu działanie przeciwstarzeniowe, poprawiające strukturę skóry, ale i wyrównujące koloryt. Wiosna to nie jest najlepszy moment na rozpoczęcie przygody z retinolem, ale bez obaw – jeśli w Twojej pielęgnacji króluje już ten składnik i masz zbudowaną tzw. tolerancję na retinol, nie musisz go odstawiać. Lepiej natomiast zmniejsz jego stężenie i pamiętaj o reaplikacji kremu z filtrem SPF 50 każdego dnia.

--

Klaudia Wiśniewska – właścicielka Healthy Skin Clinic, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (licencjat) oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie (magisterium o specjalizacji kosmetologia kliniczna). Praca jest jej ogromną pasją, dlatego stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w wielu szkoleniach oraz kongresach. Stara się, aby każdy wychodził z jej gabinetu z wyczerpującą wiedzą z zakresu pielęgnacji i funkcjonowania skóry. Podczas konsultacji kosmetologicznej patrzy na skórę, jej problemy i potrzeby jak na element układanki, jakim jest cały organizm. Znajduje odpowiednie rozwiązania zabiegowe bez względu na to, czy klient zmaga się z trądzikiem, przebarwieniami czy też chorobą nowotworową. W swoim gabinecie stara się zadbać także o kameralną i przyjazną atmosferę, która pozwala klientowi na odpoczynek i relaks.

KOMENTARZE
Newsletter