Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja i budowa męskiej skóry

Patrząc na skórę kobiety i mężczyzny, możemy gołym okiem zauważyć kilka istotnych różnic. Budowa skóry oraz jej funkcje są podobne u obu płci. Na jej rozbieżności wpływa jednak genetyka oraz hormony. Ponadto golenie zarostu powoduje, że staje się ona podrażniona i nieprzyjemna w dotyku. Na jej wygląd dodatkowo negatywnie oddziałują czynniki zewnętrzne. Znajomość różnic pozwala dobrać odpowiednią pielęgnację, a także właściwą metodę leczenia schorzeń skórnych. Mężczyźni, by mogli cieszyć się piękną, zdrową skórą, powinni odpowiednio o nią zadbać. Trafna pielęgnacja sprawi, iż będzie ona zawsze w nienagannym stanie. 

 

Ludzka skóra jest niewystarczająco zbadana i poznana. Istniejące różnice między kobietą i mężczyzną w podatności na łysienie, trądzik czy raka skóry wskazują na hormony jako ich główną przyczynę. Potrzebne są dalsze, dokładne badania, by móc zastosować posiadaną wiedzę w diagnostyce i leczeniu schorzeń. Problemy w diagnostyce dermatologicznej mogą wiązać się z tym, iż na skórę wpływają hormony krążące we krwi, jak również te syntetyzowane miejscowo.

 

Różnice między męską a damską skórą

Grubość naszej skóry jest różna w zależności od wieku, płci, a także umiejscowienia na ciele. Hormony androgenowe, a mianowicie testosteron, przyczynia się do wzrostu grubości skóry. W związku z tym męska skóra jest ok. 25% grubsza niż damska. Badania wykazały, iż jest ona również mniej wrażliwa, a także wydziela więcej łoju niż skóra kobiet. Pomiary objętości włókien kolagenowych dowodzą, iż są one grubsze u płci męskiej, ale wraz z wiekiem ulegają stopniowemu zmniejszaniu. Na męskiej twarzy zmarszczki pojawiają się później, jednak są one głębsze i bardziej widoczne. Skóra mężczyzn posiada mniejszą ilość receptorów, co sprawia, iż jest bardziej odporna na bodźce zewnętrzne, tj. temperaturę czy kłucie. Jeśli chodzi o różnice w jej fizjologii u obu płci, znane są niejednoznaczne wyniki dotyczące np. ilości lipidów w naskórku. Jedne dane wskazują, iż mężczyźni posiadają więcej lipidów w naskórku w porównaniu do kobiet. Według innych informacji całkowita zawartość lipidów jest jednakowa, występują zaś różnice w ilości ceramidów, gdzie stwierdza się ich więcej u mężczyzn niż u kobiet.

 

Pielęgnacja męskiej skóry

Mężczyźni stawiają na prostotę w każdym calu, także w pielęgnacji. Mimo tego, iż męska skóra jest grubsza, również należy o nią odpowiednio zadbać. Panowie powinni przyjrzeć się jej wnikliwie i rozpoznać potrzeby, a następnie sięgnąć po preparaty dedykowane posiadanemu typowi skóry. Pomimo istniejących różnic w skórze mężczyzn i kobiet, ich podstawowa pielęgnacja niczym się nie różni. Mężczyźni muszą szczególnie zwrócić uwagę na twarz, ponieważ bardzo często powstają na niej podrażnienia po goleniu. Skóra po tym zabiegu wymaga dbałości, bowiem podczas usuwania zbędnego owłosienia dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej warstwy naskórka. Kosmetyki po usunięciu zarostu mają za zadanie zapobiec pieczeniu skóry, wysuszeniu i podrażnieniu. W swym składzie zazwyczaj posiadają alantoinę i pantenol. Alantoina wykazuje wiele korzystnych właściwości, m.in. łagodzi podrażnienia i zwiększa odporność na uszkodzenia, a także doskonale wzmacnia regenerację naskórka. Zastosowanie pantenolu w takich preparatach łagodzi objawy zapalne skóry, a także ją nawilża. Receptury kosmetyków dla mężczyzn niewiele różnią się od tych, które są dedykowane kobietom. W swym składzie posiadają te same substancje aktywne, jednak zauważalne są różnice w kolorze i zapachu kosmetyków, co jest związane z upodobaniami danej płci.

Mężczyźni o wiele częściej niż kobiety pracują zawodowo na świeżym powietrzu. Przez to są bardziej narażeni na działanie niesprzyjających warunków środowiska, a także temperaturę, zanieczyszczenia powietrza czy ekspozycję na UV. Niestety większość z nich nie przykłada tak wielkiej wagi do obserwacji zmian na skórze czy stosowania ochrony przeciwsłonecznej. W związku z tym panowie powinni zadbać o to, by ich kremy na co dzień posiadały w składzie filtry UV. Warto częściej propagować wśród populacji męskiej informacje dotyczące negatywnego wpływu promieniowania UV, a także kontrolowania pojawiających się zmian na skórze.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/man-in-brown-crew-neck-t-shirt-holding-round-mirror-4812658/

KOMENTARZE
Newsletter