Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Problemy skórne w trakcie ciąży

W trakcie ciąży organizm kobiety musi stworzyć warunki do wzrostu i rozwoju płodu, co skutkuje pojawieniem się szeregu zmian na tle hormonalnym, immunologicznym, metabolicznym, a na skutek tego może dojść do zmian w obrębie skóry i owłosienia. Wahają się poziomy hormonów, takich jak: estrogen, progesteron, prolaktyna, gonadotropina kosmówkowa, oksytocyna, hormon lutenizujący, androgeny, co również stanowi przyczynę pojawiania się wielu zmian skórnych.

 

 

Ostuda/przebarwienia

Na skutek nadmiernego gromadzenia się melaniny na twarzy mogą pojawiać się brązowe plamy, głównie w obrębie nosa, policzków, czoła. Jest to tzw. ostuda ciężarnych i zazwyczaj mija po zakończeniu okresu połogu. Melanocyty stymulowane są do nadmiernej produkcji melaniny z powodu podwyższonego stężenia progesteronu i estrogenów. Nie każda ciężarna boryka się z tym problemem, ale jeśli już się on pojawi, zaleca się stosować kremy z filtrem i unikać ekspozycji skóry na słońce w godzinach najsilniejszego emitowania promieniowania UV, ponieważ światło słoneczne może nasilać objawy. Przebarwienia mogą pojawić się również w innych obszarach skóry.

Zmiany w typie skóry

Zmiany hormonalne mogą powodować także zmiany w typie skóry. Może stać się ona bardziej skłonna do przetłuszczania lub też przesuszania się. Wówczas należy zmienić rodzaj pielęgnacji skóry na taką, która jest dostosowana do aktualnych potrzeb. Zmiany hormonalne przyczyniają się także często do pojawiania się trądziku.

Stan włosów

W trakcie ciąży włosy stają się gęste oraz przyspieszony jest ich wzrost, co jest spowodowane wzrostem poziomu estrogenów. Po porodzie zaś poziom tychże hormonów gwałtownie obniża się, przez co kondycja włosów spada, stają się one słabsze i szybciej wypadają. W trakcie ciąży należy dbać o nie według potrzeb, unikając zbyt intensywnych zapachów i drażniących składników. Farbowanie włosów jest dozwolone za wyjątkiem pierwszego trymestru ciąży – wówczas należy unikać nadmiernego wdychania zapachów pochodzących z farb. W drugim i trzecim trymestrze fryzjer musi dobrać farbę bez amoniaku. Należy mieć na uwadze to, że ze względu na zmiany hormonalne efekt może być inny niż zamierzony.

Rozstępy

Jak się okazuje, 90% kobiet ciężarnych dotyka problem rozstępów w ciąży. Pojawiają się na skutek przerwania ciągłości włókien elastynowych i kolagenowych w skórze właściwej w obszarach głównie brzucha, ud, bioder, pośladków, piersi. Siła rozciągania skóry ze względu na wzrost dziecka powoduje zmniejszenie elastyczności włókien kolagenowych i elastynowych. W dużej mierze również uwarunkowania genetyczne stanowią przyczynę powstawania rozstępów. W pierwszej fazie zapalnej mają one barwę sinoczerwoną, w kolejnej bledną i stają się bladoróżowe, a następnie białe. Aby ochronić skórę przed powstawaniem rozstępów, już od początku ciąży warto wdrożyć rytuał nawilżania skóry i uelastyczniania jej poprzez stosowanie naturalnych olejów, nawilżających balsamów, co należy połączyć z masażem, który poprawia krążenie. Terapię likwidującą rozstępy w większości przypadków można rozpocząć dopiero po zakończeniu laktacji, a współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna mają w ofercie pełen wachlarz zabiegów poprawiających wygląd skóry objętej rozstępami.

Cellulit

Pojawia się zazwyczaj w obszarze ud, bioder, pośladków, ramion, brzucha, kolan. W ciąży przyczyną powstawania cellulitu jest nadmiar hormonów płciowych żeńskich, czyli estrogenów. Wpływają one na zatrzymywanie wody w tkankach, wzrost adipocytów, a także poszerzanie naczyń krwionośnych. Ścianki stają się bardziej przepuszczalne, co powoduje wyciek płynu z naczyń do przestrzeni międzykomórkowych, a w konsekwencji – obrzęk i uciskanie adipocytów, których metabolizm staje się zaburzony, dochodzi do stanu zapalnego i tworzenia się guzków widocznych jako cellulit. Estrogeny wpływają także na zwiększoną lipogenezę, przez co tłuszcz w większej mierze magazynuje się w adipocytach, które rozrastają się i pogarszają mikrocyrkulację krwi. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania cellulitu są: siedzący tryb życia, dieta bogata w węglowodany proste i tłuszcze, noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie. Jedne z badań dowiodły, że występowanie nie zawsze musi być jednak uzależnione od aktywności kobiet czy też BMI (zazwyczaj występuje wówczas postać twarda cellulitu). Dosyć częstym zjawiskiem są kobiety uprawiające sport, nawet zawodowo, które borykają się z cellulitem. Jak się okazało, skóra dotknięta cellulitem jest również bardziej podatna na pojawianie się rozstępów.

Żylaki

Wyżej opisane zmiany prowadzące do powstania cellulitu powodują także pogorszenie krążenia w tych obszarach. W miejscach objętych cellulitem powiększone komórki tłuszczowe uciskają na naczynia krwionośne, co zaburza przepływ krwi i limfy. Żylaki powstają zazwyczaj z końcem ciąży, kiedy powiększająca się macica uciska na żyły. Częściej powstają u kobiet, które mają predyspozycje genetyczne oraz u tych, u których przed ciążą występowały tego typu problemy. Niesprzyjające są również: przyjmowanie długotrwale pozycji siedzącej lub stojącej, brak ruchu, nieodpowiednia dieta zawierająca duże ilości soli, która zatrzymują wodę w organizmie.

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ważne jest, aby skóra w trakcie ciąży była elastyczna, nawilżona i dobrze ukrwiona. Należy zatem pamiętać o regularnym stosowaniu balsamów, kremów i olejów, które warto połączyć z masażem. Wskazane jest także używanie peelingów, które poza złuszczeniem warstwy rogowej, wspomogą ukrwienie. Bardzo istotne jest właściwe nawilżenie od środka, czyli spożywanie odpowiednio dużej ilości wody każdego dnia. Nie bez znaczenia jest też dieta. Powinna być ona bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Nie można zapominać o aktywności fizycznej, odpowiednio dobranej dla kobiet w ciąży.

Źródła

[1] Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies, 2014; 2(3): 66-71.

[2] Sylwia Bojarska-Hurnik, Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019, vol. 8.

[3] Ewelina Kurpiewska, Ewelina Sadzińska, Agata Wedman, Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, Studenckie zeszyty naukowe, Kosmetologia Nr 1 (1)/2016.

[4] Agata Skorupińska, Natalia Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 3/2017/vol.6.

Fot. https://www.pexels.com/photo/pregnant-woman-wearing-white-skirt-holding-her-tummy-2100337/

KOMENTARZE
Newsletter