Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja skóry w ciąży. Czego przestrzegać, na co uważać?
Pielęgnacja skóry w ciąży. Czego przestrzegać, na co uważać?

W ciąży wszystko się zmienia. Brzmi banalnie i infantylnie? Nie w przypadku pielęgnacji. Skó­ra w cią­ży po­tra­fi być szor­stka, su­cha, na­ra­żo­na na roz­stę­py i prze­bar­wienia. Z niektórymi zabiegami i kosmetykami lepiej się pożegnać, a w zamian dokupić trochę nowych. Obecnie rynek kosmetyczny oferuje wiele możliwości dla przyszłych mam. Warto z nich zatem korzystać – troska o skórę i relaks to najlepsze połączenie w tym wyjątkowym okresie.

 

 

Skóra w czasie ciąży jest zupełnie inna, niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładowo, kiedyś narzekałyśmy na suchą, odwodnioną skórę, a teraz widzimy, że robi się nieco tłusta (albo odwrotnie). Kosmetyki, które były do tej pory stosowane, w okresie ciąży mogą być zupełnie bezużyteczne. – Polecam, aby udać się do kosmetologa lub lekarza dermatologa, który poprowadzi naszą pielęgnację i dobierze odpowiednie preparaty. Niezależnie, czy będzie to pielęgnacja domowa, czy gabinetowa, ważne, aby były to substancje naturalne, np. olej kokosowy – tłumaczy Ewa Grzegorczuk, ekspert beauty.

Czy składniki kosmetyków przenikają do płodu?

Zarówno przyszłe mamy, jak i kobiety dopiero planujące dzieci zapewne zetknęły się z opinią na temat szkodliwych dla płodu substancji. – Są takie składniki, których w ciąży koniecznie trzeba unikać. Mowa o pochodnych witaminy A, retinolu i przeróżnych kwasach – występują one często w kosmetykach przeciwtrądzikowych i przeciwzmarszczkowych, np. w peelingach chemicznych. Takie produkty absolutnie odstawiamy – wyjaśnia Ewa Grzegorczuk. Ciąża nie oznacza jednak samych ograniczeń. Jeśli przyszła mama ma problemy z cerą, to warto udać się do specjalisty – dermatologa, kosmetologa, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty. Należy zatem szukać alternatyw. Ciężarna nie musi rezygnować z ulubionych rytuałów pielęgnacyjnych. Ważne natomiast, aby wdrożyć do nich naturalne produkty, które nie podrażnią skóry i nie wpłyną negatywnie na rozwój dziecka.

Rozstępy i zwiotczenie skóry brzucha – kiedy zacząć profilaktykę?

Szacuje się, że problem rozstępów dotyczy nawet 90% kobiet w ciąży. Nie ma niestety jednego, pewnego czynnika, który je wywołuje. Zwiotczenie skóry może być związane z hormonami, niewłaściwą dietą, a także warunkami genetycznymi, na które nie mamy wpływu. – Najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry brzucha, to tak naprawdę od samego początku powinnyśmy zwracać uwagę na to, aby skóra była elastyczna. Już od pierwszych dni należy ją nawilżać i natłuszczać. Jeśli natomiast mówimy o konkretnych preparatach przeciw rozstępom, to producenci zalecają, aby takowe stosować po 4. miesiącu ciąży. W pierwszym trymestrze, zwanym też „ochronnym”, nie używajmy żadnych specjalistycznych kosmetyków – komentuje Ewa Grzegorczuk.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Każdej ciężarnej należy się wypoczynek i regeneracja. Nic nie koi zmysłów tak, jak kilkugodzinna wizyta w spa czy gabinecie kosmetycznym. Takie miejsca dbają nie tylko o skórę kobiety, ale też o jej samopoczucie. – Dla przyszłych mam przeznaczonych jest mnóstwo specjalnych rytuałów pielęgnacyjnych. Wtedy mamy pewność, że nasza skóra dostaje odpowiednie produkty z bezpiecznym składem. Co więcej, ciężarna ma możliwość wybrać się na masaż (oczywiście wykonany poprawną techniką). Taki zabieg szczególnie zadba o skórę, ale i o psychikę kobiety – zachęca Ewa Grzegorczuk. Są jednak aktywności, których w ciąży należy unikać. Chodzi o wszystkie zabiegi, które wykorzystują technologię. Ultradźwięki i laseroterapia powinny pójść zatem w zapomnienie. – Pozostaje nam pielęgnacja manualna. Jeśli chodzi o depilację, to zaleca się używać wyłącznie maszynki do golenia. Woski, depilatory mechaniczne czy laseroterapia nie są „przyjazne” dla przyszłych mam. Dodatkowy stres, czasem ból są zbędne w tym pięknym czasie – puentuje Ewa Grzegorczuk.

Źródła

Fot. FACE IT

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
VI Wigilia PTSF
2022-12-02 do 2022-12-04
5. Forum Nowoczesnej Diabetologii
2022-12-02 do 2022-12-03
3
4
5
6
Biotech Day on GPW
2022-12-06 do 2022-12-06
7
Beauty Innovations 2022
2022-12-07 do 2022-12-08
8
MEDmeetsTECH
2022-12-08 do 2022-12-08
10
11
12
POLISH TELEHEALTH ALLIANCE 2022
2022-12-12 do 2022-12-12
13
WEBINAR | Kosmetyki koszerne
2022-12-13 do 2022-12-13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter