Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mirra, kadzidło i złoto w kosmetyce
Mirra, kadzidło i złoto w kosmetyce
Pierwsze dni stycznia przypominają, iż magiczny czas świąt nieuchronnie dobiega końca. Rozpoczyna się nowy rok i nowe wyzwania. Trudny powrót do rzeczywistości umilić nam mogą ciepły, orientalny, korzenny zapach mirry i kadzidła oraz blask złota – dary przyniesione do stajenki betlejemskiej przez Trzech Króli. Okazuje się, że te cenne podarki znalazły zastosowanie również w kosmetologii.

 

 

Mirra

Mirra jest oleogumożywicą wydzielaną przez naciętą korę krzewu Commiphora myrrha Engler – balsamowca mirry, występującego naturalnie na Półwyspie Arabskim, w Etiopii i Somalii. Zraniona roślina wydziela jasnożółtą, aromatyczną, półpłynną gumę, która po wyschnięciu staje się brązowoczerwoną masą o konsystencji skrystalizowanego miodu. W porównaniu do olibanum mirra zawiera mniej żywicy, a więcej olejków eterycznych. Destylacja oleogumożywicy z parą wodną pozwala otrzymać olejek mirry, wykorzystywany w perfumerii jako utrwalacz zapachu oraz składnik kompozycji zapachowej o korzenno-balsamicznej, ciepłej, bogatej, orientalnej nucie. Mirra wykorzystywana była przez starożytnych Egipcjan w miksturach do balsamowania ciała. Rzymianie zauważyli jej antyseptyczne i znieczulające właściwości i wykorzystywali w medykamentach. Dzięki właściwościom ściągającym i antybakteryjnym ekstrakt z mirry niekiedy wykorzystywany bywa w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej. Używany jest też w produktach do pielęgnacji jamy ustnej i pastach do zębów, często razem z ekstraktem z szałwii, mięty czy tymianku.

 

Kadzidło

Kadzidło wykorzystywane było przez ludzkość od czasów starożytnych, głównie w obrzędach religijnych. Ślady kadzidła znajdowane są w egipskich grobowcach. Głównym składnikiem kadzidła jest olibanum – aromatyczna żywica pozyskiwana ze zranionych pędów kadzidłowca, szczególnie odmiany Boswellia sacra. Roślina występuje na południu Półwyspu Arabskiego, w Somalii i w części Indii. Olibanum znalazło zastosowanie w perfumerii, a zdecydowana większość surowca komercyjnie dostępnego dla przemysłu perfumeryjnego jest dziś pozyskiwana w Somalii. W przemyśle perfumeryjnym wykorzystywany jest rezinoid i czysty olejek olibanum. Zapach kadzidła można opisać jako bogaty, żywiczny, ciepły, z domieszką nut cytryny, pieprzu, sosny i szczypty kamfory. Perfumiarze wykorzystują kadzidło zarówno w perfumach dla mężczyzn, jak i dla kobiet oraz łączą z nutami drzewnymi, paczuli, piżma w podstawie perfum, a w nutach serca w połączeniu z nutami orientalnymi, kwiatowymi bądź ziołowymi. W nutach głowy kadzidło wyczuć można obok nut cytrusowych, zielonych, kamforowych czy np. różowego pieprzu.

 

Złoto

Złoto standardowo kojarzy się z kosmetykami luksusowymi, choć na rynku masowym również spotkać możemy kosmetyki zawierające je w składzie.

Złoto wykorzystywane jest w kremach o działaniu anty-aging, odbudowującym, rewitalizującym, w produktach dedykowanych cerze zmęczonej, z oznakami stresu. Złoto stymuluje angiogenezę – powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona, przywraca cerze zdrowy koloryt, usuwa oznaki zmęczenia, przyspiesza metabolizm skóry, zwiększa aktywność fibroblastów, stymuluje witalność komórek.

Złoto wykorzystywane w kosmetyce ma postać mikronizowanych płatków 24-karatowego złota, nanocząstek, nanocząstek połączonych z peptydami (złoto stanowi nośnik wspomagający przenikanie peptydów do głębszych warstw skóry). Lekarze medycyny estetycznej stosują mikroskopijne złote nici, które wszywane pod skórę mają za zadanie stymulować tkankę łączną. Złote nici wykonane są ze złota o najwyższej próbie 999,99 (24 karaty) i średnicy 0,10 mm. Każda nić zakończona jest igłą jednorazowego użytku. Przed rozpoczęciem zabiegu, na skórze wyznacza się linie konturowe, wzdłuż których następnie implementowane są nici. Nici wprowadzone pod skórę na zasadzie siatki (3 bądź 4 nici równoległe i tyle samo prostopadłych) tworzą konstrukcję, która wspomaga naturalne rusztowanie, jakie tworzą włókna kolagenu i elastyny oraz zapobiega wiotczeniu skóry.

Źródła

Forecast Trend Magazine by CPL Aromas vol. 16/autumn Winter 2018/19.

W. S. Brud, I. Konopacka-Brud: Podstawy perfumerii, Łódź 2009.

A. Kołaczek: Olśniewające piękno, Beauty Forum 12/2017.

A. Przylipiak: Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.

https://www.centerchem.com/Products/DownloadFile.aspx?FileID=6780

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kadzidla_Cartera

https://pl.wikipedia.org/wiki/Olibanum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirra

http://www.newsweek.pl/styl-zycia/lsnij-zdrowiem-srebro-i-zloto-w-kosmetykach,70672,1,1.html

http://www.euromedica.com.pl/skora-w-zlocie-srebrze-i-jedwabiu.html

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter