Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanozłoto w kosmetyce – składnik luksusowy czy zwyczajny?

Złoto nie musi stanowić tylko pięknego dodatku w naszej codziennej stylizacji, ale także może przynosić korzyści dla naszej skóry. Nanozłoto posiada wyjątkowe właściwości, które znalazły zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Coraz częściej jest obecne w recepturach kosmetycznych przeznaczonych do skóry dojrzałej, potrzebującej silnego nawilżenia i regeneracji. Co więcej, nanozłoto wspomaga syntezę kolagenu, którego po 25. roku życia zaczyna ubywać w naszej skórze. W kosmetyce stosowne są nanocząstki złota o rozmiarze 10-400 nm. Wszystkie wspomniane cechy sprawiają, iż warto rozważyć zakup kosmetyków z nanozłotem.

Metody otrzymywania nanozłota

Nanozłoto otrzymuje się metodami syntezy chemicznej oraz za pomocą tzw. „zielonej syntezy”. W przypadku syntezy chemicznej stosowana jest głównie metoda Turkevicha, w której redukuje się wodny roztwór kwasu teterachlorozłotowego przez roztwór cytrynianu sodu. W wyniku przeprowadzonej  reakcji powstają nanocząstki złota posiadające kulisty kształt o wielkości 60-80 nm. W zależności od wielkości nanocząsteczek otrzymany koloid posiada różną barwę – niewielkie cząstki koloidu mają barwę ciemnoczerwoną, zaś większe przyjmują kolor od różowego do fioletowego i niebieskiego. Drugą metodą chemiczną pozwalającą otrzymać nanozłoto jest synteza w rozpuszczalniku organicznym – glikolu etylenowym. W tej metodzie mieszanina złota oraz glikolu etylenowego zostaje doprowadzona do wrzenia, a uzyskane nanocząstki są stabilizowane roztworem poliwinylopirolidonu. Ciekawą alternatywą dla syntezy chemicznej jest otrzymywanie nanozłota, stosując „zieloną syntezę”. Jakie posiada ona zalety? Przede wszystkim trzeba nadmienić, iż jest przyjazna dla środowiska, mniej toksyczna oraz minimalizuje ilość użytych rozpuszczalników. W tej metodzie wykorzystuje się ekstrakty roślinne, m.in.: Pelargonium graveolens, Cymbopogon flexuosus, Cinnamomum zeylanicum, Magnolia kobus, Aloe barbadensis i Olea europaea.

Właściwości i zastosowanie nanozłota w kosmetologii

Złoto ma właściwości rozświetlające, które sprawiają, iż nasza skóra po systematycznym stosowaniu preparatów z tym składnikiem staje się promienna i pełna blasku. Wykazuje także działanie przeciwutleniające. Kosmetyki, które zawierają go w swym składzie, działają antyglikacyjnie, przyczyniając się do naprawy uszkodzonego kolagenu. Ta właściwość jest ceniona przede wszystkim przez osoby, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu skóry przez długi czas. Przeprowadzone przez Haidekker i wsp. badania potwierdzają, iż nanocząsteczki złota redukują wolne przestrzenie powstałe pomiędzy włóknami kolagenowymi o 40%, zaś grubość włókien pozostaje niezmieniona. Nanocząstki złota w kosmetykach zapewniają nawilżenie, co jest szczególnie potrzebne w przypadku suchej skóry. W celu zwiększania wchłaniania nanozłota stosuje się polimer kwasu γ-glutaminowego. Główną zaletą kosmetyków z nanocząsteczkami złota jest pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry, a co za tym idzie – przywrócenie jej jędrności oraz elastyczności. 

Złoto możemy odszukać w różnych produktach do pielęgnacji cery– kremie na dzień i na noc, serum pod oczy, serum do twarzy, maseczkach do twarzy czy płatkach pod oczy. Składnik ten znajduje również zastosowanie w zabiegach kosmetycznych. Efekty stosowania preparatów ze złotem są niemalże natychmiastowe, dlatego bardzo często w salonach kosmetycznych napotkamy zabiegi właśnie z tym składnikiem, stosowane zwłaszcza przed „wielkim wyjściem”. Efekty, jakie uzyskamy, stosując maseczki ze złotem, to głównie: wygładzenie skóry, przywrócenie jej elastyczności oraz blasku. Pozytywnie wpływają na każdy rodzaj skóry. Zaleca się je stosować przede wszystkim przez osoby posiadające cerę szarą, zmęczoną i zwiotczałą. Bardzo często możemy też znaleźć płatki pod oczy zawierające w swym składzie złoto. Zaletami ich aplikowania są przede wszystkim: rozświetlenie skóry, zniwelowanie uczucia zmęczenia, zwiększenie jędrności skóry i nawilżenia. Co więcej, systematycznie stosowanie tych preparatów gwarantuje zmniejszenie widoczności istniejących zmarszczek oraz zapobieganie pojawianiu się nowych.

Źródła

Haidekker MA, Boettcher LW, Suter JS, et al. Influence of gold nanoparticles on collagen fibril morphology quantified using transmission electron microscopy and image analysis.

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/z%c5%82oto-z%c5%82oty-t%c5%82o-%c5%9bwi%c4%99to-bokeh-313346/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter