Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lifting bez skalpela. Czy to możliwe?
Medycyna i kosmetologia, poszukują coraz doskonalszych metod poprawy wyglądu skóry. Od dawna znane i cenione są substancje roślinne, które wpływają na regenerację i odmłodzenie cery. W nowoczesnej kosmetyce oprócz tych pochodzenia roślinnego stosuje się produkty odzwierzęce m.in.: jady oraz śluzy.

Jad węża Temple Viper

Na  rynku kosmetycznym i w gabinetach medycyny estetycznej zastosowanie znalazł jad węża. Stosowany w terapiach liftingujących i odmładzająco-przeciwzmarszczkowych  działa podobnie jak jad kiełbasiany – redukuje zmarszczki, ujędrnia skórę i poprawia owal twarzy. Pierwsze efekty działania jadu węża  Temple Viper pochodzącego z Malezji widoczne są od razu, tymczasem na wynik działania  jadu kiełbasianego należy poczekać od 3 do 7 dni.

W oparciu o peptyd znajdujący się w  jadzie węża wiele firm  opracowało również innowacyjne kremy, które blokują skurcze mięśni odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i mechaniczne starzenie się skóry. Systematyczne używanie takich produktów, pomimo blokowania skurczu mięśni nie paraliżują ich dzięki czemu nie utrudniają mimiki twarzy . Poza tym wydzielina ta wykazuje również działanie antyoksydacyjne chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia. Kosmetyki z jadem węża ujednolicają odcień cery, rewitalizują i intensywnie nawilżają, pomagają pozbyć się sińców pod oczami i dają uczucie odświeżenia. Ponieważ działają natychmiast, sprawiają że skóra zaraz po aplikacji staje się idealnie gładka.

Jad pszczoły

Najnowsze badania dowodzą, że jad pszczeli może skutecznie zwalczać zmarszczki i zapobiegać ich powstawaniu, ponieważ wydzielina gruczołu jadowego pszczoły pobudza produkcję kolagenu i elastyny przyśpieszając odnowę komórek. Kolagen dodatkowo wzmacnia tkanki ciała, podczas gdy elastyna odpowiada za jej sprężystość. Podobnie jak kosmetyki zawierające jad węża, produkty z jadem pszczelim pomagają w utrzymaniu równomiernego kolorytu i elastyczności skóry. Nie należy jednak zapominać, że jad pszczeli jest silnym alergenem, a w przedawkowany staje się  trucizną.

Śluz ślimaka
W kosmetologii znany jest również ekstrakt ze śluzu ślimaka. Śluz o konsystencji żelu, produkowany jest w gruczołach znajdujących się w jego odnóżach. Ślimaki mają  zdolność ciągłej regeneracji swoich tkanek, które nieustannie uszkadzają się podczas poruszania. Co najważniejsze, identyczne właściwości śluz wykazuje względem ludzkiej skóry dlatego wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie linie produktów z  zwalczających cellulit, rozstępy i blizny. Wydzielina redukuje zmarszczki, stymuluje i regeneruje wszystkie warstwy skóry.

Produkty ze śluzem ślimaka w naturalny sposób złuszczają  naskórek, poprawiając jego odcień i wygląd oraz redukując przebarwienia. Wydzielina ich gruczołów dzięki zawartym w nim kolagenie i elastynie ma działanie wygładzające i odmładzające. Bogata jest również w wiele składników cennych dla skóry m.in. allantoinę  oraz naturalne antybiotyki, które w przeciwieństwie do sztucznie wytworzonych są łagodniejsze i bezpieczniejsze dla cery wrażliwej. Naturalne antybiotyki odpowiedzialne są  za zwalczanie bakterii wywołujących trądzik i inne infekcje skórne jak również grzybice i stany zapalne skóry. Obecny w śluzie kwas glikolowy powoduje naturalną eksfoliację  pozwalając na regenerację nowych komórek . Pełni również kluczową rolę w odżywianiu i regeneracji skóry dzięki zawartym w nim witaminom A, C i E.

Czy wykorzystanie tych dosyć specyficznych substancji to kolejna droga do zapewnienia wiecznej młodości? Czas pokaże. Na razie możliwości walki z procesami starzenia się skóry są coraz większe.
 

Źródła

Żródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/jad-weza-na-zmarszki-jakie-sa-efekty-zabiegow-z-uzyciem-jadu_36994.html

„Wykorzystanie właściwości śluzu ślimaka Helix Aspersa Muller w kosmetologii i leczeniu schorzeń skóry” – Instytut Medycyny Holistyczne 

KOMENTARZE
Newsletter