Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aromaterapia w salonie kosmetycznym
Aromaterapia cieszy się coraz większą popularnością. Wprowadzenie jej elementów do salonu kosmetycznego może nie tylko pozytywnie oddziaływać na samopoczucie klientów, ale także wzmocnić efekty wykonywanych zabiegów.

Pomysłem na zapoczątkowanie aromaterapii w gabinecie kosmetycznym mogą być świece zapachowe czy olejki eteryczne z kominków aromaterapeutycznych. Zmysł węchu należy do najbardziej wrażliwych zmysłów u człowieka. Już niewielkie stężenie olejków w otaczającym powietrzu wywołuje wrażenia zapachowe, ale i podświadome reakcje psychosomatyczne. W zależności od zastosowanego olejku obserwuje się uspokojenie lub pobudzenie, zwiększenie koncentracji, czy też zmniejszenie poczucia lęku i objawów depresji. Impulsy z receptorów węchowych są przekazywane niemalże natychmiast do mózgu, dzięki czemu opisywane reakcje występują po krótkim czasie od momentu kontaktu z bodźcem.

Olejki eteryczne wykorzystuje się do masaży, okładów, płukanek i inhalacji. Stanowią składnik wielu kosmetyków aromaterapeutycznych jak np. kremy czy toniki. Podczas ich stosowania w salonie kosmetycznym możemy połączyć pielęgnację skóry z oddziaływaniem na psychikę klienta. Przemyślany dobór olejków i ich stężenia pozwala na uzyskanie optymalnego efektu zabiegu oraz osiągnięcie harmonii emocjonalnej, co przekłada się na satysfakcję klienta. Godnymi uwagi są olejek lawendowy przeznaczony dla skóry wrażliwej, tłustej i trądzikowej oraz olejek różany odpowiedni dla skóry suchej, dojrzałej, zmęczonej czy naczyniowej. Biorąc pod uwagę wpływ na samopoczucie klienta oba te olejki mają działanie uspokajające. W poniższej tabeli przedstawiono właściwości olejków eterycznych szczególnie chętnie wykorzystywanych w gabinecie kosmetycznym.

 

Nazwa olejku

Typ zapachu

Działanie

Cytrynowy
Citrus limonum

cytrusowy

aseptyczny, ściągający, przeciwstresowy

Drzewa różanego

Aniba rosaeodora

kwiatowy

aseptyczny, regenerujący naskórek, przeciwdepresyjny

Geraniowy

Pelargonum graveolens

kwiatowy

regulujący płyny ustrojowe, aseptyczny, chroniący przed promieniowaniem UV, wyrównujący zmienne nastroje

Imbirowy

Zingiber officinalis

korzenny

stymulujący krążenie, rozszerzający pory, pobudzający

Lawendowy

Lavandula angustifolia

ziołowy

przeciwzapalny, łagodzący podrażnienia, regenerujący skórę, uspokajający

Mięty pieprzowej

Mentha piperita

mentolowo-ziołowy

chłodzący, antybakteryjny, łagodzący podrażnienia, ułatwiający koncentrację

Neroli

Citrus aurantium

kwiatowy

wzmacniający naczynia włosowate, przeciwzmarszczkowy, przeciwstresowy

Różany

Rosa damascena

kwiatowy

aseptyczny, łagodzący podrażnienia, przeciwzmarszczkowy, chroniący przed promieniowaniem UV, wzmacniający naczynia włosowate, uspokajający, nasenny

 

Coraz szersze zastosowanie w aromaterapii znajdują także naturalne wody aromatyczne (hydrolaty). Nazwą tą określa się „destylat wodny pozostający po oddzieleniu olejku eterycznego w procesie destylacji z parą wodną”. Wody różana i neroli są niezwykle cenione w terapii skóry dojrzałej, wrażliwej, z pękającymi naczyńkami. Natomiast wodę lawendową wykorzystuje się w przypadku podrażnień czy infekcji skóry.

Kolejny przykład kosmetyku aromaterapeutycznego stanowią oliwki, czyli roztwory olejków eterycznych w naturalnych bezwonnych olejach roślinnych. Zaletą tej formy jest możliwość rozpuszczenia olejku w dowolnym stosunku bez dodatku solubilizatora. Wśród najważniejszych olejów stosowanych w kosmetykach tego typu możemy wymienić olej z pestek winogron, awokado, z migdałów, pestek moreli i wosk jojoba. Warto dodać, iż oleje te zawierają wiele korzystnych dla naszej skóry składników.

 

Aleksandra Wojciechowska

Źródła

1. Konopacka-Brud I.: Zastosowanie aromaterapii w gabinecie kosmetycznym. W: Noszczyk M.: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2011, s. 289-292.

2. Brud W.S.: Wody aromatyczne w kosmetyce i aromaterapii. Aromaterapia, 2004, 4 (38), s.11-13.

3. http://aromaterapia.pl/w-salonie-kosmetycznym/

 

KOMENTARZE
Newsletter